V jednom z minulých článků jsem vám představila také nový střih z podzimní kolekce - střih na úzkou dámskou sukni. V předešlém článku jsem ji šila z oboulícního úpletu a bylo proto potřeba udělat několik drobných střihových úprav, aby sukně v tomto materiálu dobře seděla. Střih na úzkou dámskou sukni TO THE CITY - sukně z úpletu / teplákoviny. Dnes se spolu podíváme na to, jak ušít elegantní dámskou sukni TO THE CITY v klasické verzi, tzn. z běžně používaných materiálů na dámské sukně a kalhoty.
Střih na dámskou pouzdrovou sukni
Střih na dámskou sukni můžete pořídit zde:
Střih na dámskou sukni je možné koupit i ve výhodné sadě:
Doporučený materiál a jeho spotřeba
Tuto sukni v nádherně temné modré barvě jsem si ušila konkrétně z této látky, kterou mám z obchodu Důmlátek.cz: Strečový semiš temně modrý
Můj tip: Látka má droboučký chloupek. Ne ve smyslu jako je to např. u kožešin, jde spíš o jakousi strukturu, jako známe ze sametu nebo třeba manšestru. I proto je vhodné k této látce přistupovat stejně, jako právě k manšestru nebo sametu. U těchto látek je potřeba dát si skutečně dobrý pozor na to, jakým směrem vlas vede a jedním směrem polohovat všechny díly. Tyto látky mají totiž tu vlastnost, že když vlas na dílcích nasměřujeme směrem dolů, pak oděv působí světleji, zatímco pokud střihové dílce položíme opačně a chloupky směřují nahoru, pak oděv působí tmavěji. Velmi často se tak střihové dílce na tyto látky polohují právě opačným směrem, než je obvyklé, tedy tak, aby chloupek šel nahoru. Díky tomu jsou barvy na oděvu sytější a nevypadají vybledle.
Na dámskou sukni můžete ale také použít mnoho dalších druhů materiálů. Důležité je, aby byla látka alespoň trochu pružná. Na základní klasickou variantu sukně, bez střihových úprav nebo manipulací, použijte látky, které jsou vhodné na kalhoty a sukně. Jde o tkaniny s příměsí elastanu nebo jiného pružného vlákna. Pokud chcete, můžete sukni ušít i ve velmi pohodlné variantě ze silnějšího úpletu nebo pružné teplákoviny. V každém případě, použít tedy můžete pevnější pleteniny nebo středně silné tkaniny. Důležité je, aby látka obsahovala nějaké pružné vlákno (elastan, spandex, lycra apod.) Vhodné materiály na dámskou sukni TO THE CITY můžete koupit např. v obchodě Důmlátek.cz :
Na klasickou sukni (hledejte takové materiály, které obsahují elastické vlákno):
Kostýmové látky, např:
- Kalhotovky (strečová bavlna)
- Džínoviny (pohlídejte si, aby byla látka strečová)
- Manžestry (pohlídejte si, aby byla látka strečová)
- Piké
- Samety – velury (pohlídejte si, aby byla látka strečová)
- Elastické společenské látky (krajky, lamé, satén apod.)
- Viskóza strečová
- Strečový semiš
Na pohodlnou variantu sukně (hledejte takové látky, které mají gramáž alespoň 240g/m2):
Pleteniny, např.:
Na tento střih sukně se perfektně hodí i pružná džínovina:
- Džínovina (pohlídejte si, aby byla látka strečová)
Pokud se šití z klasické džínoviny bojíte, zkuste např. úplet, ve vzhledu džínoviny, se kterým se nádherně pracuje a navíc je látka extrémně pohodlná:
Spotřeba látky
Spotřeba materiálu se liší pro různé velikosti. Orientační spotřeba látky (pří šířce 140 cm) je:
- pro velikosti 32 – 46: 1 m
- pro velikosti 48 – 60: 1,8 m
Co dalšího bude k šití sukně potřeba
- Středně silný jednostranně nažehlovací vlizelín pro podžehlení podsádek a podžehlení švů kolem zipů. U sukně z pleteniny doporučuji podžehlit všechny švy (viz. návod)
- Dva stejně dlouhé a barvené zipy. Efektně vypadají ty kovové… Délku zipů doporučuji 16 - 20 cm, podle vaší velikosti střihu.
Jak ušít sukni krok za krokem
Můj tip:
Vzhledem k tomu, že je sukně šitá z tmavé látky, jsem si vědoma toho, že na některých fotkách nemusí být detaily šití dobře vědět. Pokud z fotek ani z popisu nebudete přesně vědět, jak v šití pokračovat, podívejte se na můj původní návod ke střihu, který jsem nafotila na světlé látce:
Jak ušít úzkou (pouzdrovou) sukni, verze pro pleteniny / TO THE CITY
Doporučení: Sukni před samotným šitím rozhodně doporučuji stehovat. Protože je cílem, aby hezky obepínala zadeček a boky, je důležité, aby skutečně dobře seděla. Stehování provádějte i v případě, že budete šít z nějaké pleteniny, jako já. Je velmi pravděpodobné, že budete chtít v bočních švech díly o pár milimetrů zabrat, kvůli elasticitě materiálu.
Střihová příprava
1. Polohování střihu, příprava dílců
Podle papírového střihu si připravíme:
- 1x zadní díl na přeložku (přehyb látky)
- 1x přední středový díl na přeložku (Protože jsem chtěla co nejvíc šetřit s látkou, může mé polohování na první pohled na té tmavé látce vypadat podivně. Nicméně i přední díl je skutečně polohovaný na přehybu látky...)
- 2x boční přední díl
- 1x podsádka zadního dílu na přeložku
- 1x podsádka předního dílu na přeložku
Můj tip: Pokud máte např. poslední zbytek látky a zjistíte, že se vám podsádky na látku nevejdou, nevadí. Podsádky totiž můžete ušít klidně z jiné, třeba i kontrastní látky. Tento způsob je v šití poměrně častý a můžete ho vidět např. u této sukně, kterou jsem před časem šila: Návod a střih na dámskou sukni HAVE FUN s laclem nebo bez
2. Vyztužení dílců
Než se vrhneme do šití, je potřeba si některé části nebo celé díly podžehlit slabším jednostranně nažehlovacím vlizelínem.
Budeme podžehlovat všechny přední díly v místech, kam budeme později přišívat zip. Abychom věděli jak dlouhý proužek výzkuhy si ustřihnout, přeměříme si celou délku zipu včetně zipové tkanice.
K naměřené hodnotě připočteme 2 cm a to je výsledná délka našeho proužku vlizelínu.
Proužky si nastříháme ve stejné délce čtyři a podžehlíme jimi přední díl v rubu po obou stranách a také přední boční díly podél sesazovacího švu (nikoliv podél bočního švu).
Pokud jste si na šití vybrali nějakou hodně tahavou (pružnou) látku, je možné, že budete muset podžehlit všechny díly podél celých délek švů, jako jsem to například musela udělat u světlé varianty této sukně: Návod jak ušít sukni TO THE CITY z pružného materiálu
Podžehlit musíme také celé podsádky.
Často se tento krok podceňuje, ale protože to, co oděv nakonec tvaruje, uchovává jeho siluetu apod., jsou právě podsádky, je důležité se jim řádně věnovat.
Protože jsem si na tuto sukni vybrala látku, která je nejen krásná a příjemná, ale má navíc tu vlastnost, že se její okraje absolutně netřepí, nekroutí a jsou rovné jako když střelí, nemusím žádné švy začišťovat. Proto ani v tomto návodu nenajdete momenty, kdy bych střižní okraje zakončovala např. na overlocku nebo entlem. Pokud to však vámi vybraná látka neumožňuje, pak samozřejmě všechny okraje budete muset začistit. Jestliže je to váš případ a bojíte se, že nebudete vědět, kdy, co a kde začistit, pak průběžně sledujte i druhý návod na šití této sukně, který jsem už zmiňovala: Návod jak ušít sukni TO THE CITY z pružného materiálu
Přední díl sukně
3. Pasové záševky
Jako první si odšijeme pasové záševky. ty máme na zadním dílu vyznačené podle papírového střihu. Velmi důležité je, aby jejich vrcholy ležely v naprosto stejném místě a aby i jejich směr byl dokonale přesný a stejný. To proto, aby to na nás z pohledu zezadu nevypadalo, že nám jeden záševek někam putuje nebo sjíždí.
Můj tip: Na značení jakýchkoliv linií obvykle používám mýdélko, tentokrát se mi ale velmi dobře a pohodlně pracovalo s rádýlkem "myš" - to má v sobě uloženou práškovou křídu a linii, kterou za sebou zanechává je neuvěřitelně tenoučká: Rádýlko myš
Odšité záševky sežehlíme směrem k bočním švům.
Protože má látka žehlení nemá úplně v lásce, rozhodla jsem se žehličku při šití výjimečně nepoužívat a všechny švy jsem štepovala, abych je stabilizovala a švové přídavky, případně záševky zafixovala na svém místě. A tak jsem proštěpovala i pasové záševky.
4. Zip
Nyní budeme našívat zipy. Je důležité, aby jejich zoubky ležely přesně na vzdálenost velikosti švového přídavku od střižního okraje.
Oba zipy umístíme lícovou stranou na lícovou stranu předního dílu.
K mé látce si dovolím ještě jednou odbočit a upozornit na to, že tato konkrétní látka nemá kromě žehlení ráda ani špendlení. Protože by špendlení bylo poměrně těžké a také by hrozilo, že by v látce zůstaly po špendlících dírky, používala jsem místo špendlíků svorky - kolíčky - klipy.
Zip našijeme. Šijeme cca 0,5 cm od zoubků, aby byl zip hezky z lícové strany přiznaný.
nyní si druhé strany zipů našpendlíme a následně našijeme k příslušným předním bočním dílům.
5. Přední sesazovací švy
Teď přichází na řadu došití zbylých částí pod zipem, abychom měli celý přední díl kompletní.
6. Rozparky
U této sukně jsem se rozhodla umístit rozparky podél předního středového dílu, nikoliv po stranách, jak bývá zvykem. Aby byly rozparky skutečnou součástí sukně a nepůsobily jako omyl nebo nesmělý pokus, nechala jsme je poměrně velké. Celkem 23 cm od spodního střižního okraje - 20 cm na rozparek a 3 cm na švovou záložku. Velikost i umístění rozparků je čistě na vás, je to věc vkusu.
7. Štepování předních sesazovacích švů
Abych stabilizovala švy, proštepovala jsem všechny díly podél zipů.
A u jejich konců jsem odšila malé uzávěrky (široký cikcak na místě).
Proštěpovala jsem oba rozparky.
A samozřejmě i celé sesazovací švy.
8. Střižní okraje bez začištění
Přebytečné kousky švových přídavků jsem z rubové strany cca 0,5 cm od švu odstřihla.
Ponechala jsem je pouze podél zipu.
9. První zkouška (úpravy, aby sukně hezky seděla)
Nyní přicházejí na řadu boční švy. Švy si nejprve našpendlete / nastehujte. Stehování provádějte přesně za velikost švového přídavku (2 cm od střižního okraje) a sukni vyzkoušejte. Zhodnoťte jestli ji nebudete potřebovat malinko popustit nebo naopak více zabrat. Zkoušku proveďte i v případě, že do látky nemůžete špendlit, Jednoduše boční švy secvakejte svorkami a zkuste si sukni naruby. Alespoň tak získáte přibližný dojem, jak sukně sedí a i takto dokážete rozpoznat nějaké zásadní nedostatky.
Nezapomeňte na to, že pokud budete v bočních švech sukni upravovat, je potřeba úpravy udělat na obou stranách stejné. Nezapomeňte si také případné úpravy dobře propočítat. Pokud se např. rozhodnete, že zaberete přední díl na straně za 1 cm více, znamená to, že tuto úpravu budete muset udělat i na druhé straně předního dílu a aby vše sedělo jak má, je potřeba stejnou úpravu zopakovat i na obou stranách zadního díl. V tomto případě pak celkový obvod sukně zaberete celkem o 4 cm!
Je dobré vědět, že není potřeba v případě nutnosti posouvat celý boční šev a tím tak například sukni zúžit i v její spodní části. Upravit můžete boční švy např. jen od pasu směrem k bokům a vytvořit tak plynulou křivku – např. tím zabrat sukni více v pase, ale přes boky ji ponechat. Apod.
Zkuste v také sukně udělat pár kroků. Pokud jste v předním díle neudělali rozparky, bude velmi pravděpodobné je umístit právě do bočních švů. Je ale klidně dost možné, že je podle elasticity materiálu potřebovat nebudete vůbec a naopak budete chtít zachovat štíhlou siluetu sukně. Pokud vám toto rozhodnutí nebude bránit v chůzi, pak jen směle do toho!
Kompletace předních dílů a zadního dílu sukně
10. Boční švy
Zhodnotíme padnutí sukně a podle toho sešijeme oba boční švy. Ty jsem opět musela po obou stranách švů vyštepovat...
A také odstřihnout přebytečné části švových přídavků z rubu.
Podsádka
11. Podsádka pasové linie předního dílu sukně
Tvarově máme sukni hotovou a můžeme se pustit do podsádek. Položíme si před sebe přední díl, zipy máme otevřené.
Přes přední díl položíme podsádku předního dílu, lícem k líc a vše podél pasové linie našpendlíme.
Okraje podsádky u zipů doporučuji rovnou podehnout za švový přídavek do rubu, jako je to na obrázku níže.
12. Podsádka pasové linie zadního dílu sukně
Stejným způsobem si našpendlíme i zadní podsádku podél celé zbývají pasové linie.
13. Proštepování a stabilizace podsádek
Obě podsádky k sukni přišijeme. Aby podsádky nevylézaly, používá se při šití technika štepování tak, že od sebe rozložíme díl (v mém případě přední díl) i podsádku, vše leží lícem k nám a švové přídavky jsou složené směrem do podsádky. Poté za cca 0,5 cm od původního švu štepujeme právě podsádku a zespodu se nám do švu dostávají právě i všechny ty švové přídavky.
Takto pak vypadá výsledek. Celým tím snažením jsme dosáhli toho, že podsádka nebude mít tendenci vylézat a vykukovat.
14. Konečné zapracování podsádek
Teď podsádku přehneme do rubu sukně a i díky tomu proštěpování nám rovnou kolen hrany vzniká malá cca 1 mm velká výpůstka.
Celou podsádku opět špendlíky nebo klipy přichytíme a sukni po lícové straně podél celé pasové linie prošijeme za cca 1 - 1,5 cm.
Podsádku přichytíme do sukně i podél zipů a to tak, že šijeme po lícové straně sukně a šijeme v původním štepování, aby nám v tomto místě nevznikl další viditelný šev.
A takto vypadá výsledek:
Ještě si dovolím upozornit, ačkoliv je to asi samozřejmé, dejte si prosím pozor, aby na sebe přední a boční díly v pasové linii hezky navazovaly. Je jedno, jestli si nejprve vypracujeme podsádku v předním dílu nebo v zadním dílu. V každém případě než se pak vrhneme na šití té zbývající podsádky, pozorně si vše složíme a překontrolujeme se zapnutými zipy.
Lem sukně
15. Zakončení délky sukně
Jako poslední zbývá zakončení délky sukně. Protože mi tato skvělá látka umožňuje nechat střižní okraje ve své přirozené podobě, rozhodla jsem se toho využít a nechat je tak. Pouze jsem zkontrolovala, aby byla sukně po celém obvodu ve správné délce a jednotlivé díly na sebe přesně navazovaly (aby nikde nevznikl nerovný schod). Dokonce jsem se rozhodla, že neodstřihnu švovou záložku a sukni tak nechám o ony tři cm delší, než jsem původně zamýšlela.
A tím už je sukně skutečně hotová.
Pro připomenutí, střih na tuto pouzdrovou sukni najdete v-shopu zde:
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.