Video návod na pletení: Jednobarevný chytový vzor (patent) pletený v rovných řadách

Péťa  ·  4.3.2017  ·  2 minut čtení

Vzpomínáte si na mé háčkované nákrčníky nebo čepici s chytovým vzorem?

Všechny tři výrobky jsem pletla v kruhových řadách. Po zveřejnění těchto návodů jste mi psali spoustu vzkazů s dotazem, jak se plete chytový vzor (angl. brioche stitch) v rovných, nikoliv v kruhových řadách. A tak jsem se rozhodla pro vás návod na chytový vzor pletený v řadách natočit a sepsat. Tento velmi pružný patent pletený v rovných řadách tak můžete použít například jako spodní lem na propínacím svetříku nebo s ním uplést celou rovnou šálu.

Postup pletení:

  • nahodíme lichý počet ok
  • 1. řada: *1 oko hladce, 1 oko obrace*
  • 2. řada: 1 oko hladce, *k1b, 1 oko obrace*, poslední oko pleteme hladce (poslední oko v řadě pleteme klasicky hladce nebo obrace, nikoliv do oka z předchozí řady. První oko každé řady pletu hladce)
  • 3. řada: 1 oko hladce, *1 oko obrace, k1b*, poslední oko pleteme jednoduše obrace
  • opakujeme střídání 2. a 3 řady. Oka pleteme tak jak se jeví, všechna ok pletená hladce pleteme jako k1b, všechna oka nad obrace pleteme jednoduše také obrace
  • celý postup je názorně natočený v tomto novém videu:Návod na chytový vzor pletený v rovných řadách

Poznámka:

  • k1b (z angl. knit one below) = oko pleme hladce do smyčky oka z předchozí řady, podrobný postup najdete v tomto videu:

Chytový patent - pletení hladce a obrace do oka z předchozí řady

Návod na pletení chytové vzoru (brioche) v kruhových řadách:

Chytový vzor, ať už je pletený v rovných nebo kruhových řadách, se hodí jako zajímavý velmi pružný patent. Využijete jej například u pletení pružných nákrčníků nebo čepic, kdy tímto vzorem brioche pleteme celý výrobek. Hodit se ale bude také třeba u lemů ponožek nebo rukavic, které nebudou škrtit ani padat.

Návod na pletený pružný chytový vzor (nejen na patent). Angl. brioche
Návod na pletený pružný chytový vzor (nejen na patent). Angl. brioche

Sdílejte radost z tvoření

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také
STŘIHY ZDARMA?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Komentáře

martinavr 6. 3. 2019

Dobrý den,
nemám komentář, protože zde je vše perfektní bez jakýchkoliv dalších komentářů. Ale mám prosbu, jestli byste neměli nějaký nápad na řešení následujícího prblému. Mám žíhanou vlnu. Ráda bych z ní vestu na rozepínání. Mám upletená záda v celé šířce a nyná řeším, jak uplést dva přední díly tak, aby žíhané proužky byly ve stejné šíři jako na zádech. Na přednícg dílech v poloviční šířce se mi logicky šíře žíhání násobí cca dvěmi. Rozumíte mi? Nemáte nějaký fígl, jak třeba plést celou šířku najednou a rovnou to v prostřed nějak uzavírat, aby se pletenina rozdělovala na dva díly ... omlouvám se za zmatečný popis, pokud bude třeba , ráda to ještě doplním.
Děkuji a jsem s pozdravem
Martina

Peťa z Prošikulky.cz 13. 3. 2019

Dobrý den Martino, omlouvám se za pozdní odpověď, ale vím přesně, co máte na mysli. Řešení existuje, ale chce to trochu praxe, protože to v podstatě znamená, že upletete přední díl v jednom kuse a pak ho rozstřihnete. Jde o pletení s tzv. můstkem. Přesný návod najdete např. v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=buKv6Wg8TcY nebo můžete ještě mrknout na český popis zde: https://www.youtube.com/watch?v=sDran3xnEdQ&list=PLUVH_Jikmy2_tDGoT5ZwL_gxOhZFpoFSE&index=3 Mějte se hezky, Peťa

Další články v kategorii