Když máte doma holčičku, tak určitě víte, že sukýnek není nikdy dost a když je jedna dokonce oboustranná, je to výhra nejen na cesty.
Terulka má aktuálně velikost 98 (velikost oblečení, které kupujeme), ale měří přesně 92 cm. Na sukni jsem si připravila dvě látky (různý vzor, ale stejný materál - 100% bavlněné plátno) a bílou pruženku.
Z obou látek si vystřihneme dva obdélníky o rozměrech 60 x 30 cm (včetně švových přídavků).
Nyní pracujeme s každou látkou zvlášť. Každý z obdélníků přeložíme na půlku lícem k sobě, dostaneme dva čtverce o délce strany 30 cm. Každý z čtverců sešijeme tak, že vzniklnou dvě nohavice. Šijeme na šíři patky.
Nyní máme před sebou dvě nohavice, jednu z nich přetočíme na líc, druhou necháme na ruby.
Nohavici, kterou jsme otočili na líc vložíme do druhé nohavice (u mě je to květinová nohavice do modré). Látky tak máme lícem k sobě.
Srovnáme si obě látky tak, aby švy, kterými jsme nohavice vytvořili, ležely na sobě. Švové přídavky si srovnáme, aby každý směřoval na jinou stranu, kdyby směřovaly oba na stejnou stranu, vznikl by nám tam vysoký sklad, který by se špatně šil a žehlil a mohl by i tlačit při nošení.
Nyní k sobě látky na jedné straně po obvodu sešijeme, to pro nás bude spodní lem sukně.
Sešitím nám ze dvou nohavic vznikla jedna dlouhá. Látky roztáhneme a rozžehlíme.
Celou nohavici přetočíme na rub a oba konce nohavice si sežehlíme na rub na šíři patky (já jsem sežehlovala o trochu více, jelikož mám na obou koncích pevný okraj látky).
Nohavici opět otočíme na líc a jednu látku vložíme do druhé tak, aby látky na sobě ležely rubem na rubu.
Složený šev sežehlíme abychom jej mohli prošít a vznikl nám tím spodní lem sukně. Šijeme těsně u kraje, můžeme si na stroji nastavit rovný boční šev.
Takto sešijeme po celém obvodu.
Teď budeme šít pas. Záleží na tom, jak širokou pruženku použijete. Ta moje je 10 mm široká, proto nyní budu šít 2 cm od horního sežehleného okraje sukně (prostor pro 1 cm pruženky a další šev na ukončení tunýlku).
Takto si prošijeme opět po celém obvodu sukně. Lem si posuneme a budeme opět šít po obvodu sukně, tentokrát na šíři patky. Na obrázku je vidět, že se pruženka bude mezi oba švy přesně vejít i s malou rezervou.
Takto prošijeme téměř celý obvod, ponecháme přibližně dva až tři centimetry nesešité, abychom měli místo, kudy do vzniklého tunýlku vložíme pruženku.
Naměříme si a ustřihneme potřebnou délku pruženky, v mém případě je to 44 cm v nenataženém stavu.
Pruženku protáhneme otvorem do tunýlku, pomůžeme si spínacím špendlíkem (u nás se říkávalo sichrhajskou), stejně jako to dělávaly už naše babičky.
Oba konce k sobě sešijeme a zatáhneme do sukně.
Posledním krokem je začištění tunýlku - místo, které jsme nesešili, abychom měli kudy pruženku protáhnout, sešijeme a tunýlek se nám tak uzavře.
A sukýnka je hotová!
Spodní lem můžeme zahnout, bude krásně držet sám, nebo si ještě můžeme pohrát a na každém boku našít knoflíky a knoflíkové dírky, abychom lem podle potřeby přichytili, podle mého to opravdu není potřeba, ale záleží na použitém materiálu. A teď už je čas na testování :) .
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.