Peťa z Prošikulky.cz

7. 2. 2019

Potřebujete poradit jak ušít dětskou, dámskou nebo pánskou košili?Chcete vědět z čeho šít, nebo jen hledáte střih na košili? Pak se neváhejte ptát v této sekci poradny. 

Alena J.

18. 6. 2021

Dobrý den, koupila jsem si u vás střih na dámskou košili START a u střihu na rukávy se mi zdá rukáv moc douhý? Vzhledem k tomu, že je vlastně zakončený manžetou? Děkuji za vaší odpověď a radu co s tím.

Peťa z Prošikulky.cz

21. 6. 2021

Dobrý den,

rukáv u košile je vždy lehce delší, než u jiných oděvů, právě kvůli pevné manžetě. Při ohnutí ruky v lokti se rukáv s pevnou manžetou nemůže vykasat, proto v délce i šířce musí rukávu musí být mnohem více místa než u jiných halenkových typů oděvů.

Doporučuji ušít zkušební model a podle výsledku střih v případě nutnosti upravit. Bez ušití zkušebního modelu nedoporučuji pouštět se do slepých úprav střihu. Zdání občas klame. :)

Hezký den, Peťa

lucie.dolezalova84

27. 1. 2020

Dobrý den,
mám problém - když udělám záševky, nesedí mi přední a zadní díly. Sedlo je širší o ty centimetry, kde udělám na zadním dílu založení a přední díl je kratší o prsní záložky... Měla jsem k střihu něco připočítat?
Lucka

Peťa z Prošikulky.cz

27. 1. 2020

Dobrý den Lucie, myslím, že bude problém ve složení protizáhybu. V zadním dílu je pouze jeden protizáhyb (z levé a pravé strany směrem ke středu). Značky v zadním dílu označují sesazení ke středu sedla. V předním díle prsní záševek směřuje do rukávu, takže je délka bočního švu v předním i zadním díle stejná. Není možné, že máte prsní záševek složení omylem do bočního švu? Abych Vám mohla opravdu dobře poradit, mohla byste mi prosím poslat fotku do mailu toho, jak Vám zadní díl nejde do sedla sesadit a kde přesně je problém s prsním záševkem? Hezký den, Peťa

Květa N.

22. 10. 2021

Dobrý den, prosím o radu. Zdá se mi, že na dětském střihu, velikost 128, nesedí délka límce a délka průkčníku. Límec je kratší. Když jsem změřila vytištěný střih, tak mi vyšlo: 50cm límec a 54 průkčník. Bylo by možné střih zkontrolovat? Děkuji. Květa

Peťa z Prošikulky.cz

22. 10. 2021

Dobrý den Květo,

střih jsem dnes pro jistotu překontrolovala a vše je v pořádku. Není možné, že jste měřila průkrčník v předním díle i včetně části knoflíkové légy, která se však podehne do rubu a proto se do délky průkrčníku nezapočítává?

Hezký den, Peťa

Květa N.

22. 10. 2021

Děkuji moc za rychlou odpověď. :) Po delším zkoumání jsem přišla na to, že jsem odšila menší přídavky na švy na PD a ZD a tím vznikl ten rozdíl. Uf.

michael

19. 12. 2022

Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat, košile je vytvořena tak že náramenice není na rameni, ale posunutá kousek dopředu? Nejsem odborník takže nevím, zda se to tak u sedla dělá běžně? Košili jsem ušila a náramenice mi sedí na rameni, ale košile mi odstává u krku vzadu. Dívala sem se na Vaše fotografie a zdá se mi, že je náramenice více vepředu. Mám širší ramena přetočená dopředu, což asi způsobuje můj problém. Poradila byste jak střih upravit?
Děkuji
Míša

Peťa z Prošikulky.cz

19. 12. 2022

Dobrý den, ano, u košile je sedlo a tím je sedlový šev více v předním dílu, než by byl klasický ramenní šev.

Hezký den, Petra

michael

19. 12. 2022

Mohu se tedy zeptat o kolik bych měla mít ten sedlový šev posunutý oproti klasické náramenici u velikosti 38? Zvýšila bych tedy o tento kus sedlo a o stejný kus ponížila přední díl nahoře u sedla? Děkuji za radu.
S pozdravem
Miša

Peťa z Prošikulky.cz

19. 12. 2022

Pokud vycházíte ze střihu, tak by tato úprava již neměla být potřeba, protože je právě ve střihu zanesena. Nicméně posun je čistě designová věc. Takže je na Vás, o kolik se případný šev rozhodnete posunout. Cca 4-7 cm by mělo být stále v pořádku.

Hezký den, Petra

michael

19. 12. 2022

Aha, takže myslíte, že mi tato úprava nepomůže v lepším padnutí střihu. Možná se také špatně vyjadřuji mám tzv. Forward shoulder a většinou jsem se dívala, že se to řeší takovouto úpravou. Košile, když ji ušiju podle střihu, tak mi sedí šev sedla přesně uprostřed ramene a tím pádem mi padá celá košile jakoby dozadu, přetahuje se mi tam přední díl do zadního a pak mi odstává vzadu u krku a celkově nesedí. Moc děkuji za radu a trpělivost.
Míša

Peťa z Prošikulky.cz

19. 12. 2022

Aha, chápu, chápu. Tak v tom případě zkuste ten šev skutečně ještě více posunout do PD. Záleží tedy na tom, jak přesně na Vás košile vypadá. Ale myslím, že posun cca 5 cm by mohl fungovat. Tzn. že sedlo prodloužíte o cm a PD naopak o 5 cm zkrátíte. Tím dojde k výraznému posunu švu a ten už by poté neměl mít tendenci vyjíždět na rameno a naopak by spadnul do PD a udržel tak košili na správném místě.

Hezký den, Petra

michael

19. 12. 2022

Děkuji že odpověď, vyzkouším při šití dalšího kousku. Celkově mi přišlo, že návod je skvěle zpracován a zvládne ho ušít i začátečník, jen se člověk nesmí bát pořádně nastříhávat, kde je potřeba. To jen ta moje postava není zrovna konfekční😂
S pozdravem
Míša