marcelad

24. 10. 2018

Dobrý den Peťo,
dívala jsem se na vaše video k úpravě střihů a do dnes jsem nevěděla, že se dá střih takto upravit. Je to moc zajímavé video, zaujaly mě ty přídavky na volnost. Šiji totiž bundu z proševu, ale střih je na zimní bundu a rukávy se mi zdají hodně široké právě proto, že se tam počítá s vatelínem. Já šiji jen podzimní verzi. Bojím se, že rukávy mi budou volné (šiji je z teplejší svetroviny, podšívám fleecem). Počítají se přídavky i u šířky rukávů? Dají se někde zjistit i další přídavky, např. kolik cm se přidává při šití kabátu nebo bundy nebo při šití sukně, když šiji z pružného mat. nebo nepružného? Jsou na to nějaké tabulky, které se používají ke konstrukci střihů?

Díky za odpověď. Marcela

Jinak máte moc hezké střihy i web je moc zajímavý. Objevila jsem ho teprve nedávno. Určitě si nějaké střihy koupím, láká mě ten na šaty s dlouhým rukávem. Budu si kupovat overlock, jak se s ním trochu seznámím, tak se určitě pustím do šití.

Peťa z Prošikulky.cz

25. 10. 2018

Dobrý den Marcelo, děkuji za milý vzkaz, jsem moc ráda, že se Vám mé stránky líbí. :) Co se volnostních přídavků týká, nějaká doporučení byste určitě našla v učebnicích konstrukce střihu pro textilní školy, ale nevím, jestli by Vám tyto údaje v praxi k něčemu byly. Určitě je to dobrý odrazový můstek, ale je potřeba vzít v úvahu, že každý konstruktér a nebo výrobce oblečení si tyto hodnoty po nějakém čase určuje sám a určitě jste se setkala s tím, že Vám oblečení od jednoho výrobce v nějaké velikosti sedí a od dalších výrobců ve stejné velikosti třeba vůbec. Stejně tak i já mám své metody, které při konstrukci střihu používám a je to upřímně řečeno alchymie. Když se k tomu navíc přičtou nepřeberné možnosti různých látek a materiálů, je to docela oříšek. Navíc svou roli také hraje to, o jakou část oděvu jde. Pokud budete šít kabát, který plánujete navíc nosit přes sako, budou volnostní přídavky jiné než u kabátku, který chcete nosit namísto saka apod. Navíc se v praxi používá několik velikostních sortimentů (HAKA, UNIKON, ČSN APOD.) a desítky jejich mutací a každý velikostní sortiment se při konstrukci střihu chová trochu jinak. Volnostní přídavky se počítají na celý oděv, tedy i na rukáv, protože třeba u rukávů a nohavic je potřeba zohlednit, že části těla (ruce a nohy) v těchto částech oděvů mají vysokou pohyblivost a to navíc jen v jednom směru - nohu v koleni ohýbáme směrem dozadu, kdežto paži v lokti z našeho pohledu směrem dopředu. Takže jsem Vás asi moc nepotěšila, ale snad jsem Vám to alespoň trošku osvětlila. Mějte se hezky, Peťa

marcelad

26. 10. 2018

Dobrý den Peťo,
děkuji za hezké vysvětlení a jestli se můžu ještě zeptat, jaký vy dáváte volnostní přídavek u bundy a u saka?