carric

27. 1. 2021

Dobrý den Péťo,

udělala jsem si pod stromeček radost a zakoupila Vaši knihu Šití. Úžasně mě vrátila do školních let, kdy se nám snažily zkušené dámské krejčové předat v pár hodinách ručních prací pevný základ :) U někoho se ujal lépe, někdo potřebuje neustálé porady a hotový střih - jako já.... Kniha je krásně, přehledně a srozumitelně napsaná, střihy jsou pro mě skvělý bonus. Neumím si ale poradit se zvětšením košíčku z B až na G (opravdu G). Podle rozměrů v tabulce mi odpovídá velikost 44 (+- 1cm ve všech třech bodech OH, OP, OB), pro mě je neustále oříšek o dost menší obvod pod prsy cca 75 a OH 101. Úprava na košíček C je názorně uvedená, prosím o radu případně nákres o kolik cm mám zvětšit místo v záševcích nebo zda v mém případě zvolit jiný postup? Moc děkuji za odpověď.

Hezký den Karolína

Peťa z Prošikulky.cz

4. 2. 2021

Dobrý den Karolíno,

pokud je Váš obvod pod prsy 75 cm, pak byste při velikosti košíčků B měla obvod přes hruď cca 81 cm. Tím pádem je Vaše výchozí velikost střihu 34/36 (podle obvodu pasu se rozhodněte, která velikost se Vám pozdává lepší a ze které se Vám bude lépe vycházet.

Váš obvod hrudi je oproti očekávání o 20 cm větší, což znamená že na polovině předního dílu potřebujete přidat 10 cm. V knížce na straně 163 podle obrázku (d) od sebe díly oddálíte o 10 cm a dále postupujete stejně, jak je popsáno v návodu.

Při takto velké úpravě je nutné počítat s ušitím zkušebního modelu. Abyste poměřila, zda-li velikost 34 odpovídá i šíři Vašich ramen a zda-li případných dalších úprav nebude přespříliš. To by znamenalo, že byste mohla vycházet z větší velikosti (například 38), aby Vám i v dalších partiích živůtek lépe padnul. U větší výchozí velikosti pak úprava pro zvětšení košíčků bude menší, protože jinak byste si hrudní šíři zvětšila až moc.

Snad je to alespoň trochu pochopitelné. :)

Mějte se hezky, Peťa

Hana P.

10. 2. 2021

Dobrý den Péťo,

koupila jsem si Vaši knihu, která je skvělá....mám v ní spoustu záložek a neustále se k určitým pasážím vracím, mám všechny důležité informace pěkně pokupě na jednom místě :)
Obracím se na Vás s dotazem ohledně střihu na pánské tričko, který je součástí knihy. Chtěla bych tričko ušít manželovi - vzala jsem míry: OH 95cm, OP 85 cm a OB 105cm....dle těchto měr jsem vybrala velikost trička 48 s tím, že ušiji zkušební model a přes boky se uvidí, jak to sedne.
Tak model jsem tedy ušila, ale tričko je strašně velké, ramenní švy jakž takž sedí, ale v průramcích je strašně volné a v bočních švech také, mažel by se do něj vešel dvakrát :D moje otázka tedy zní...je střih takto koncipován, aby byl prostě hodně volný? A lze s tím něco jednoduše udělat a popř. jak, aby to lépe "přiléhalo". Tuším zužování v průramcích a rukávů, to mě trochu děsí.
A pak prosím ještě o upřesnění, jak se měří boční délka pro případné délkové úpravy. V knize píšete, že se měří od PODPAŽÍ až k místu, kde chceme, aby tričko končilo. Měří se přímo od podpažní jamky nebo od předpokládaného začátku bočního švu (dolního obvodu průramku?). Děkuji moc za zodpovězení, pořád mi to vrtá hlavou a nevím, zda mám úpravu trička zkoušet, nebo se do toho raději nepouštět.

Hezký den, Hanka

Peťa z Prošikulky.cz

11. 2. 2021

Dobrý den Hanko,

tričko je skutečně koncipované jako volného střihu. Pokud se Vám zdá tričko velké nejen v hloubce průramků, ale také v boční šíři, pak přichází v úvahu vyzkoušet střih o 1 velikost menší. Tím byste oba problémy vyřešila najednou. Pokud se chcete držet původně zvolené velikosti kvůli šíři v hrudi a ramenou a jde pouze o zúžení v těle a zkrácení hloubky průramku, přidávám Vám sem do přílohy nákres, na kterém je zobrazeno, jak se snižuje výška rukávové hlavice i průramku. Důležité je, aby délka rukávové hlavice po úpravě odpovídala upravenému celkovému obvodu průramku. Kromě této úpravy by bylo ve Vašem případě potřeba navíc ještě boční kraje posunout směrem do středu oděvu, aby došlo ke zúžení trupové části beze změny v hrudní oblasti a ramenou.

Snad je to alespoň trošku srozumitelné.

Mějte se hezky, Peťa

Částečné zmenšení průramku a snížení výšky rukávové hlavice - úprava pro běžný hlavicový rukáv
Částečné zmenšení průramku a snížení výšky rukávové hlavice - úprava pro běžný hlavicový rukáv

Peťa z Prošikulky.cz

11. 2. 2021

A ještě jsem zapomněla zodpovědět Váš dotaz ohledně měření boční délky. Měříme od předpokládané hloubky průramku, jelikož tričko nesmí v podpaží zařezávat.

Hezký den, Peťa

gottwaldova.katka

12. 2. 2021

Dobrý den,
v knize je střih na pouzdrové šaty. Mám na ně připravenou krásnou látku - tkanina bez elastanu. Lze na ně použít? V popisu střihu je doporučena tkanina s elastanem. Díky

Peťa z Prošikulky.cz

15. 2. 2021

Dobrý den Katko,

raději bych se této látce vyhnula a hledala jinou, s elastanem. Pouzdrové šaty jsou konstrukčně úzké a počítá se s tím, že na ně bude použita šatovka, která obsahuje elastická vlákna, aby byly šaty příjemné na nošení.

Mějte se hezky, Peťa

alexandra.kozman

23. 2. 2021

Dobry den Peto,

Chtela bych se zeptat, jestli na strih na detskou halenu (v mem pripade vestu) z knihy je mozne pouzit vlnu- takova ta 100%vlna jakoby na kabat, pouziva se to i na kalhoty u deti (nevim presny nazev, v Nemecku se to pouziva pod nazvem Walkwolle nebo Walkloden). Planuji pak dat naplet misto rukavu - bude lepsi naplet ten fine rib nebo normalne z upletu udelat radsi?
A druha otazka (snad to sem muzu pripojit), jestli se da na strih sukne Swing pouzit muselin i kdyz strih je na pleteniny ale sukne je jakoby padava a ne upnuta ani tesna, tak jsem myslela ze treba jo. A ze bych treba zvolila o cislo vetsi a dala treba do napletu nahoru.

Dekuji moc za odpoved,
Jinak kniha je skvela a doplnila mi ty vseobecne informace, ktere jsem kvuli korone nemela a porad nemam moznost nacerpat z kurzu.

S pozdravem Alexandra

Peťa z Prošikulky.cz

24. 2. 2021

Dobrý den Alexandro,

prvně děkuji za pochvalu knihy, Jsem ráda, že Vám při šití pomáhá. :)

Co se dotazu k materiálu na vestu týká, můžete materiál použít. V Česku se obvykle používá název "vařená vlna" (v případě že jde o skutečně 100% vlněný materiál) nebo "flauš" (v případě směsového nebo zcela syntetického složení). V každém případě tato látka vhodná je.

Rukávy bych doporučovala doplnit finerib, což je něco malinko jiného něž náplet, nebo náplet. Úplet by byl velmi slabý, proto není v tomto případě vhodný.

K dotazu na dámskou sukni SWING (střih zdarma): tkaninu bych osobně raději nepoužívala. Sukně je sice volné siluety, avšak střih je koncipovaný jako do gumy, tím pádem se počítá s přetažením látky přes boky. Při použití tkaniny, nebude možné sukni přes boky obléknout. Alternativně by se dala použít větší velikost střihu, to závisí na poměru obvodu boků a obvodu pasu. Ale myslím, že o 1 velikost větší střih stačit určitě nebude. Pokud byste použila střih výrazně větší velikosti, aby se sukně z tkaniny dala přes boky obléknout a v pase byla stažená do gumy, pak právě v oblasti toho výrazného stažení látky do gumy dojde k velkému přebytku materiálu a přes břicho výsledek nebude úplně vzhledný.

Střihy na dámské sukně určené pro tkaniny najdete zde: Dámské sukně - střihy pro tkaniny

Střihově nejbližší sukni SWING je pravděpodobně sukně RACHEL.

Pokud jste drobné štíhlejší postavy, mohla byste případně použít střih na dětskou sukni zdarma JUNE.

Snad Vám má odpověď alespoň trochu pomůže.

Mějte se hezky, Peťa

alexandra.kozman

25. 2. 2021

Dobry den Peťo,

Dekuji.
Jo sukne Rachel bude fajn, ale na to jeste zatim stejne nemam cas.
Ale zase si nevim rady. Ja se snazim i hledat na nete abych nemusela znovu psat, ale tohle jsem nikde nenasla. Vystrihla jsem si strih ve velikosti 116 na tu vestu z vlny a predni a zadni dil maji rozdilnou velikost pruramku. Kdyz prilozim k sobe ramenni svy, tak pruramky konci v ruzne "vysce" (kdyz to mam polozene na stole na sobe). Mam to takhle normalne v ramennim a bocnim svu sesit? Je to proto aby byl zadni dil vetsi?
Opet predem mockrat dekuji.

S pozdravem Alexandra

Peťa z Prošikulky.cz

26. 2. 2021

Dobrý den Alexandro,

omlouvám se za menší prodlevu v odpovědi, včera jsem Vám už nestihla napsat. :)

Výška průramků je rozdílná schválně. Jde o střih pro tkaniny v dětských velikostech a ve střihu je ramenní šev posunutý směrem dopředu - dnes máme mírně kulatá záda všichni a bohužel už i děti. Tím pádem, je výška zadního průramku vyšší a tím pádem se může zdát, že je i průkrčník v zadním dílu hlubší, ačkoliv tomu tak není. Pouze je do zadního dílu připojená část předního dílu, čímž přes rameno zjednodušeně řečeno vznikne malé sedlo, které je v jednom dílu spolu se zadní částí základního střihu.

Přikládám obrázek, ze kterého by mělo být zjednodušeně patrné, jak jsem k výslednému střihu dospěla.

V nákresech knihy je zobrazení klasické, právě kvůli tomu, že kdyby nákres vypadal jako na tomto obrázku bod 4, bylo by to pro čtenáře příliš matoucí a zároveň se mi v knize bohužel nedostávalo prostoru k vysvětlení všech detailů, jak bych si přála. Koneckonců, kdybych vše popsala, jak bych si přála, pak by si takovou bichli pravděpodobně stejně nikdo nechtěl koupit. :)

Mějte se hezky, Peťa

Peťa z Prošikulky.cz

26. 2. 2021

A ještě si dovolím připojit obrázek z knihy, kde by ono posunutí ramenního švu mělo být docela hezky vidět.

Hezký den, Peťa

Lucie S.

1. 3. 2021

Dobrý den,
chci Vám moc poděkovat za Vaši knihu.
Přišel mi katalog Knižního klubu a viděla jsem tam knihu o šití. Tak jsem si řekla, proč ne. Sem tam jsem něco zkoušela šít, ale ne nijak systematicky a odborně. Pak mi kniha přišla a tak jsem si říkala, že jen nakouknu. Už v úvodu jsem byla překvapená, že je od české spisovatelky (nevím proč, ale předpokládala jsem, že je to zahraniční kniha). Druhé překvapení přišlo, když jsem zjistila, že autorkou jste Vy a že Vaši stránku vlastně znám a už jsem si tady hledala nějaké střihy. No tak to mi nedalo a musela jsem pokračovat a po večerech, když roční dcera spala, tak jsem si studovala. Po docteni jsem měla hned chuť začít šít. Začala jsem tedy hledat na eshopech vhodnou látku na Vámi uvedený střih šatů. Při tom hledání jsem potkala krásné dětské úplety, takže jsem se hned nadchla, i přes Vaše varování, že to není ideální pro začátečníky, že musím zkusit ušít dětské body! Tak šup a objednávka střihu na body! :D Hrozně moc mě to chytlo, uvidíme, jaké budou výsledky, ale i za tu cestu moc děkuji :)
Chtěla bych se ještě zeptat - kde sháníte tak dlouhé skryté zipy? V návodu j pro šaty je uveden 70 cm a to je na českých internetových galanteriích nemožné sehnat. Nebo alespoň pro mě. Máte nějaký tip? Nebo je tomu v kamenných prodejnách jinak? Našla jsem jen na polském eshopu nějaké, ale zase poštovné je tak vysoké, že bych v Česku měla těch zipů 10. Budu moc ráda za Vaše rady.
Mějte se hezky a přeji hodně elánu do dalších let s šitím.
Lucka

Peťa z Prošikulky.cz

5. 3. 2021

Dobrý den, Lucie, moc děkuji za milou zprávu a jsem ráda, že Vám má kniha pomohla vrátit se k šití a probudila ve Vás tvořivé nadšení. Ohledně dotazu na zipy - nejčastěji nakupuji zipy v kamenné galanterii u nás v Liberci, kde tyto délky mají běžně, doporučuji tedy vyzkoušet galanterie u Vás v místě. Případně na internetu zkoušejte hledat zipy v metráži. Hezký den a hodně radosti ze šití. Peťa

gottwaldova.katka

9. 6. 2021

Dobrý den, Peťo,
chtěla bych se zeptat, zda je možné střihnout pouzdrové šaty bez přestřižení v pase? Mám krásnou látku s panelem a přestřižením bych zničila vzor.
Na předních dílech jde o to, že pasová linie není kolmá na středovou a na zadních dílech jsou jinak široké pasové záševky. Je možné střih nějak upravit?

Děkuji a hezký den!
Katka

Peťa z Prošikulky.cz

10. 6. 2021

Dobrý den Katko,

toto moc nedoporučuji z podstaty tvaru šatů. Všechny ty zaoblené křivky, prsní a pasové záševky pomáhají natvarovat šaty na ženské tělo. Látka s panelem je jednoduše řečeno rovná placka. A pokud chcete zachovat motiv na panelu, musíte zachovat tu “rovnou placku”, což tomuto typu šatů a následovně ani postavě nebude lichotit.

Raději bych panel použila na jiný typ šatů (vcelku, nepůlených ani netvarovaných) a na pouzdrové šaty (pokud chápu správně, máte ma mysli střih z knihy Šití jako životní styl) bych pohledala jinou, méně komplikovanou látku.

Vhodné střihy pro panely jsou např:

LUCKY YOU (tkaniny)

SEA SIDE, RAINY DAY, BASIC, SILUETA, JACKELINE (pleteniny)

Hezký den, Peťa