Šicí potřeby: ne vše, co najdete v galanterii, je praktické
Není potřeba kupovat milióny pomůcek k šití, pokud začínáte šít. Navíc vám spousta šicích potřeb z galanterie nakonec nemusí ani vyhovovat. Dnes jsem si pro vás připravila 5 tipů na šicí pomůcky, které používám denně a v galanterii je neseženete.
Berte to prosím jen jako doporučení, každému vyhovuje něco jiné, každému se pracuje lépe s něčím jiným. Pojďme na to...
5 šicích potřeb, které v galanterii nenajdete
1. Aby stroj nejezdil po stole
Jako nejdůležitější považuji podložku pod šicí stroj (i overlock, případně coverlock) a to z několika důvodů. Než se na ony důvody podíváme, měli bychom si uvědomit, že není podložka jako podložka. Aby plnila svou funkci, doporučuji používat podložku ze silikonu a podobných neklouzavých materiálů.
- Za první důvod vás doma jistě pochválí, protože tím důvodem je fakt, že nepoškrábete stůl, když budete se strojem šoupat sem a tam.
- Druhým důvodem proč podložku pod stroj pořídit je, že když otůrujete stroj, tak ten vám po hladkém povrchu stolu nebude cestovat, ale bude se držet hezky na svém místě.
Větší průhlednou podložku můžete pořídit třeba v ikee: Podložka, nebo pokud máte Ikeu z ruky, tak třeba tady: Podložka na psací stůl.
2. Jak překreslit střih na látku, aby čáry po vyprání zmizely?
Způsobů je několik, pár jsem vám jich představila v tomto článku, ve kterém zjistíte, podle čeho a jak vybrat překreslovací pomůcku: Jak překreslit střih na látku?
Mou nejoblíbenější metodou je překreslování na látku úplně obyčejným mýdlem, jako to dělaly naše babičky. Výhod je několik:
- Tuhé mýdlo máme většinou doma
- Po vyprání nikdy nezanechává na látce skvrny
- Kreslí na světlé i tmavé látky
- Dobře se s ním pracuje, není třeba vyvíjet velký tlak a ostří se jednoduše oškrábáním nůžkami.
3. Nepodceňujte údržbu stroje
Často se v různých diskuzích ptáte, jak často nechat preventivně servisovat své stroje. To záleží na tom, jak se o stroj staráte při běžném šití, jak často stroj používáte a také z jakých materiálů většinou šijete.
Často se v různých diskuzích ptáte, jak často nechat preventivně servisovat své stroje. To záleží samozřejmě na tom, jak se o stroj staráte při běžném šitím, jak často šijete a také z jakých látek. Pravidelné čištění stroje je bohužel často podceňováno, stroj je potom hlučný. Někdy se zhorší kvalita stehů, jindy (při velkém znečištění prachem a uvolněnými vlákny z látek) se stroj přehřívá a hrozí, že vypoví službu definitivně...
Stroj se tedy snažte čistit pravidelně, bohužel je pravdou, že štětce, které dávají výrobci ke svým strojům, jsou krátké a malinké a čištění s nimi je o nervy. Na očištění od největších chuchvalců prachu a zbytků nití doporučuji koupit velký kosmetický štětec v drogerii. Určitě nekupujte drahé štětce s přírodními vlákny, váš stroj to na rozdíl od vaší pleti neocení. :D Na druhou stranu se vyvarujte podezřele levných kousků, ze kterých padají štětiny ještě dříve, než je použijete. Také nepoužívejte staré kosmetické štětce, které jste již z koupelny vyřadily. I přes důkladné umytí se budou mezi štětinami držet zbytky make-upů nebo pudrů a to je něco, co rozhodně vašemu stroji neprospěje.
Protože jsou tyto štětce velké a husté, můžete s nimi bez problému stroj očistit z toho nejhoršího a nemusíte se při čištění droboučkými štětečky nervovat. Základní očištění od prachu a zbytků nití vám zabere sotva pár vteřin, proto to klidně udělejte po každém šití. Stroj tak můžete udržet v dobré kondici.
4. Aby šicí stroj sloužil dlouhá léta
Stroj je ale také čas od času potřeba očistit důkladně a k tomu vám kosmetický štětec, ani malinký štěteček stačit nebudou. To, jak často provádět důkladnější čištění stroje, záleží na tom, co máte za stroj (obecně ty levnější a nekvalitní stroje alá Ikae) nemají dobře pořešené utěsnění útrob stroje a proto se tyto stroje zanášení o mnoho rychleji než kvalitnější stroje.
(Pro zvětšení obrázku na něj prosím klikněte)
Kvůli tomu, jsou také samozřejmě i poruchovější... Nicméně, i když máte kvalitní stroj a šijete na něm 8 nebo třeba i 10 hodin denně (a to třeba opravdu v kuse jen s přestávkami na svačiny), pak bude důkladné očištění stroje potřeba po každém takto vytíženém dni. Stejně tak i některé materiály dělají větší nepořádek, např. froté, wellsoft apod. Když jsem se kolem Vánoc odhodlávala, že odnesu svůj stroj do servisu a nechám ho po dvou letech intenzivního používání profesionálně vyčistit, s hrůzou jsem zjistila, že sehnat dobrý servis (což u šicího stroje, který stál skoro tolik, co malé auto z bazaru!) není vůbec jednoduché. Když už jsem servis našla, řekli mi, že mi stroj vezmou tak za měsíc nejdřív a pak u nich bude 2 - 4 týdny! Takže jsem vzala do ruky šroubovák a celou mašinu jsem rozmontovala. Kromě strachu, že už to nikdy nedám zpátky dohromady, jsem se také děsila, co ve stroji najdu (ani bych se nedivila, kdyby tam byla myš :D). Velkým překvapením ale bylo, že stroj byl uvnitř jako nový, nemusela jsem ho čistit, ale vůbec, nekecám. Takže jsem stroj zase dala dohromady a moc se mi ulevilo, že jsem si stroj nezničila, když jsem servisování podcenila. Ale když už tedy potřebujeme stroj vyčistit důkladně a dostat se opravdu hluboko, doporučuji pořídit si takovýto dlouhý kartáček.
Já jsem ho sháněla poměrně dlouho a pak jednou jsem na něj narazila v Bauhausu někde u skobiček nebo hřebíků. Prostě jsem šla kolem a zrak mi na něj padl. To byste nevěřili, kolik štěstí může takový kartáč za 20 Kč nadělat! Faktem je, že se s ním dostanete i do opravdu špatně přístupných skulin. Pro mě je největším pomocníkem při čištění overlocku
5. Nejsem slepá, jen je ouško jehly čím dál tím menší...
Tak jo, nebudu tu psát, že nejsem nejmladší, protože to není tak docela pravda. Nicméně zrak nemám nejlepší, nosím brýle nebo čočky a i s nimi se mi zdá, že jsou ta ouška u jehel menší a menší. Možná není zrovna tohle váš případ ale třeba máte problém navléknout nitě do overlocku, protože všechna ta očka jsou taková titěrná a prostoru k manipulaci rukou tam zrovna moc nebývá. V obou případech doporučuji pořídit si dlouhou pinzetu. Já mám tuhle ještě z dob studia na gymplu :D . Dlouhá pinzeta byla totiž jednou z věcí, které jsme používali při laborkách na chemii. V každém případě dlouhou pinzetu pořídíte v lékárně nebo v prodejně s lékařskými pomůckami (prodejny bývají vždy poblíž nemocnic). Pinzetu ale také používám při čistění stroje i overlocku. Pinzetou vyndávám chuchvalce prachu z vnitřních prostor strojů...
A jaké jsou vaše oblíbené vychytávky k šití, které jste ulovili kdekoliv jen ne v galanterii?
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.