V tomto článku jsem si na vás připravila střih a návod na dámské tričko / mikinu TO THE CITY. Schválně píší tričko-mikina (ačkoliv nevím, jestli s pomlčkou nebo dohromady...), protože si podle střihu můžete ušít jak tričko s dlouhým rukávem, tak i slabší mikinu. Záleží jen na použitém materiály. Střih má tzv. spadlá ramena (prodloužené náramenice) a lodičkový výstřih. Ve střihu je naznačená linie pro šití trička / mikiny v tzv. crop top stylu i pro šití oděvu v klasické délce k bokům. Střih na tričko / mikinu TO THE CITY také obsahuje dva druhy rukávů - klasický lehce volnější a pak také široký v dolní části s nabíraným (balónovým) efektem. V tomto článku najdete hned několik tipů na šití trička nebo mikiny a na konci galerii výrobků, které jsem podle tohoto střihu ušila.
Střih na dámské tričko - mikinu
Střih na dámskou tričko-mikinu můžete pořídit tady: Střih na dámskou tričko-mikinu
TO THE CITY. Tento střih je možné zakoupit i v tištěné verzi (velkoformátový tisk).
Střih je možné koupit i v sadě spolu se sukní: Sada střihů - dámský komplet
I přes to, že je tričko-mikina klasické délky, můžete ji nosit zastrčenou a ukázat tak svůj pas. Nebo mikinu noste navrch, jak je dnes obvyklé...
Podle tohoto střihu vznikla také jedna mikina a dvě trička:
MŮJ TIP: Tričko / mikina je šité na overlocku, nicméně pokud overlock doma nemáte, pak nezoufejte. Oděv hravě zvládnete ušít i na obyčejném šicím stroji. Má doporučení ohledně šití pružných látek na klasickém stroji najdete v tomto článku: Jak šít pružné látky na obyčejném šicím stroji
Doporučený materiál a jeho spotřeba
Na mikinu jsem použila tenoučkou svetrovinu, kterou si můžete koupit i vy a to tady: Svetrovina s nopky
K látce je nutné dodat, že jde spíše o slabší až středně silnou pleteninu, proto si z ní nepředstavujte huňatý svetr, ale spíš lehčí elegantní kousek ideální do jarních nebo podzimních dní.
Průkrčník, rukávy i spodní lem jsou zakončeny pruhy elastického materiálu. Mikinu z tenké svetroviny s tmavě modrými lemy jsem lemovala tímto pružným materiálem: Strečový semiš temně modrý
Na dámské tričko / mikinu ale můžete použít takřka všechny pleteniny. Podle síly materiálu (jeho gramáže) si vytvoříte buď tričko nebo mikinu. Vhodné materiály na toto dámské tričko / mikinu TO THE CITY můžete koupit např. v obchodě Důmlátek.cz:
- Na pohodlnou variantu „tričko“ např.:
- Na teplejší variantu „mikina“ např.
Spotřeba materiálu (pří šířce 140 cm):
- pro velikosti 32 – 36: 0,7 m
- pro velikosti 38 – 46: 1,4 m
- pro velikosti 48 – 60: 1,5 m
Co dalšího budete na tričko / mikinu potřebovat
Tričko s kontrastními červenými lemy je zakončeno žebrovaným nápletem: Náplety
Protože je u tohoto trička rukáv hodně do nápletu nabíraný, je potřeba na lemování vybírat skutečně hodně pružné materiály. Žebrované náplety jsou ideální volbou.
Návod jak ušít tričko / mikinu
Střihová příprava
1.a Polohování střihu, příprava dílců
U všech dílců, kromě lemů, nezapomeňte na švové přídavky. Pokud používáte verzi střihu s již zanesenými švovými přídavky máte vyhráno, protože jak střih napolohujete, tak rovnou stříháte a nemusíte nic řešit. Jestliže používáte verzi střihu bez švových přídavků, pak si pro všechny švy přidejte 1 cm švový přídavek.
MŮJ TIP: Pakliže jste se vrhli na šití ze stejného materiálu jako já, doporučuji v tomto případě zvolit na všechny švy kromě průkrčníku a náramenic, švové přídavky 2 cm. Tato konkrétní látka má totiž tendenci se ze střižních okrajů pouštět vlákna. Jakmile střih začistíte na overocku, pak je vše v pořádku, nemusíte se bát, že se vám někde něco rozpáře, ale do té doby by se vám s jednotlivými dílci mohlo špatně manipulovat.
Podle papírového střihu si připravíme:
- 1x přední díl na přeložku (přehyb látky)
- 1x zadní díl na přeložku
- 2x rukáv
- na spodní lem
- u klasické delší verze trička by dílec měl být cca 0,9x délka spodního lemu, šířka nápletu je 14 cm (můžete si ale klidně zvolit i užší nebo naopak širší)
- u zkrácené (crop) verze by měl náplet mít obvod pasu + 4 cm, šířka nápletu je 14 cm (můžete si ale klidně zvolit i užší nebo naopak širší)
- lemy na rukávy
- délka lemů by měla být v případě úzkých rukávů cca obvod zápěstí + 3 cm (pokud používáme méně elastické materiály). Pokud použijete např žebrovaný náplet, který je velmi elastický - nepřidávejte k obvodu zápěstí žádné cm na volnost ani jako švové přídavky. Šířka lemu je 16 cm (opět platí, že si můžete zvolit větší nebo menší šířku, dávejte ale pozor, aby nebyl rukáv moc dlouhý ani krátký).
- proužky nápletu do průkrčníku - jejich délka je cca 0,9x délka průkrčníku v daném dílci (předním nebo zadním) a šířka je 3 cm
1.b Polohování střihu pro variantu s podsádkou
Podle stávajícího střihu jsme si nově (1.5.2023) ušila také jednoduchou mikinu bez nápletů a ve výstřihu zakončenou podsádkou. Pro tuto verzi je nutné si také vytvořit podsádku předního a zadního průkrčníku. Přední díly, zadní i rukávy jsme ve spodním lemu opatřila 4 cm širokou koncovou záložkou pro jednoduché podehnutí (bez nápletů).
Výstřih
2.a Lemování průkrčníku
Jako první si olemujeme přední i zadní díl v průkrčníku. Protože používám na lemování ne příliš pružný materiál, délku proužku jsem si stanovila na 0,95 násobek lemované délky dílu.
Proužkem jsem nyní lemovala složeným na čtvrtiny, jako se lemuje šikmým proužkem.
Pokud nevíte jak na lemování šikmým proužkem, jednoduchý video návod najdete tady:
Velmi důležité je to, aby nebylo prošití z lícové strany u /na lemování vidět.
Klíčem je, si z lícové strany proužek našpendlit nebo nastehovat tak, že šijete už vně proužku...
...zatímco v rubu tu podehnutou část proužku naopak zabíráte.
Tím docílíte, že můžete šít přesně v původním švu - takže nový šev není z lícové strany patrný...
... ačkoliv z rubu máte proužek hezky přichycený.
U mikiny ze silného úpletu jsem lemovala jednoduše proužkem nápletu složeným podélně na polovinu a šila jsem na overlocku.
2.b Průkrčník s podsádkou
U verze s podsádkou postupujeme takto:
Nejprve si podle následujícího návodu vypracujeme celou mikinu. Sešijeme si přední i zadní podsádku průkrčníku. Volný okraj začistíme. Podsádku přišpendlíme a následně přišijeme do výstřihu mikiny, lícem k líci. Přišitou podsádku podehneme do rubu oděvu a po lícové straně mikiny za cca 4 cm proštepujeme, aby podsádka nevylézala ven.
Ramenní švy
3. Ozdobná výpustka
Nyní si do ramenních švů všijeme ozdobný proužek ze stejné látky jako máme na lemech.
Připravíme si proužky látky cca 3 cm široké a dlouhé stejně nebo o malinko víc jako je délka ramenního švu. Proužek složený podélně na polovinu, lícem ven, položíme na náramenici. Proužek a dílec k sobě leží lícem k líci a střižní okraje jsou na sobě.
4. Náramenice
Přes takto připravený proužek položíme druhý dílec, lícem k líci a sešpendlíme celou náramenici.
Tu následně sešijeme.
Nezapomeneme střižní okraje švových přídavků u sešitého ramenního švu začistit. Můžeme tak učinit na overlocku (což u této látky vřele doporučuji), nebo na obyčejném šicím stroji nějakým entlovacím stehem.
Švové přídavky složíme směrem do zadního dílu a u průkrčníku je v této poloze zafixujeme několika drobnými ručními stehy nebo opatrně rovným stehem na šicím stroji.
Konec všitého proužku také přichytíme směrem k průkrčníku, aby nikde netrčel.
Stejným způsobem si vypracujeme i druhý ramenní šev.
MŮJ TIP: Obyčejné špendlíky s malou hlavičkou se vám v tak strukturované látce mohou ztrácet a bylo by velmi nepříjemné špendlík v oděvu zapomenout, nebo ho dokonce na overlocku do oděvu všít. Na práci s látkou tedy mohu doporučit například svorky.
Rukávy
5. Rukávová hlavice
Přední i zadní díly rozložíme před sebe lícovou stranou nahoru. Do otevřeného průramku budeme našívat rukáv.
V předním i zadním dílu máme podle papírového střihu umístěné značky, abychom věděli, kde končí boční šev a kde bude navazovat šev rukávový.
Lícem k líci přes díly položíme rukáv. Našpendlíme ho do průramku.
U značky v bočním švu ponecháme na rukávu 1 cm volný, který nebudeme sešívat. To proto, aby se nám později dobře šil rukávový i boční šev.
Nezapomeneme si také pohlídat, aby švové přídavky ramenních švů i u rukávů směřovaly do zadního dílu.
Rukáv jednoduše našijeme.
U oněch značek v předním i zadním dílu švové přídavky rukávy necháme nedošité aby se nám dobře sešívaly boční i rukávové švy.
Když máme rukáv našitý a šev začištěný, můžeme nyní složit mikinu do nám již známého tvaru a v jednom kroku tak v návaznosti sešít rukávový i boční šev.
6. Rukávové a boční švy
Švové přídavky nezapomeneme začistit, aby se nám řídká pletenina nepárala.
Manžety
7. Lemy rukávů i spodní lem
Připravíme si z kontrastní látky díly na lemování rukávů a spodní části mikiny.
Tyto díly si složíme vždy na polovinu, lícem dovnitř, aby nám vznikl "tunel" a kratší strany sešijeme dohromady.
Následně již jako tradičně složíme lemy podélně na polovinu, lícem ven a olemujeme s nimi příslušné díly. Pokud tak činíme a overlocku, nezapomeneme zatáhnout volné konce řetízků pod smyčky.
U verze s širokými rukávy je potřeba spodní lem rukávu do nápletu značně nařasit.
A stejně tak můžeme nařasit do staženého nápletu i samotný top.
A tím je celá mikina hotová a šití je u konce.
Teď bych vám ráda ukázala fotky různých mikin (triček), které jsem podle tohoto střihu šila.
Tričko-mikina ze slabé elastické svetroviny
Tričko z elastické krajkoviny
Tahle látka, vlastně i celé tričko, mě opravdu baví!
Jediné dva rozdíly při šití krajkového trička jsou:
- U spodního lemu jsem využila pevný okraj látky, jelikož vzor i pružnost látky byla orientována netypicky po délce nikoliv po šířce (což u některých pružných krajek bývá, aby se právě onen střižní okraj dal využít). Takže jsme spodní lem nezakončovala širokým pruhem a jednoduše jsem délku trička zvolila podle vlastní potřeby.
- U lemování průkrčníku jsem lemovala proužkem úpletu širokým 3 cm. Oproti klasickému lemování proužkem úpletu, jako známe u triček, nebo oproti způsobu, který jsem popsala v tomto návodu jsem u krajkové verze postupovala jako při francouzském lemování šikmým proužkem. Video návod najdete tady: Návod na lemování šikmým proužkem - francouzský způsob
Materiál jsem už před dlouhou dobou koupila v obchodě Dumlatek.cz, bohužel tuto konkrétní krajku už tedy nemají skladem, nicméně jejich nabídka krajek je široká a stojí za prozkoumání: Krajky (pokud budete vybírat krajku na toto konkrétní tričko, nezapomeňte, že musí být strečová).
Mikina ve zkrácené verzi (crop) se širokými rukávy
Střih na dámskou tričko - mikinu můžete koupit v e-shopu zde:
UPDATE: Tento článek je původně již z podzimu 2019. Tehdy byl článek rozdělen do tří menších článků, které se však všechny vztahovaly k tomuto jedinému střihu. Nově jsem tedy články "učesala", sjednotila do tohoto jediného a zároveň jsem zpřehlednila jeho celkovou strukturu, aby byl pro čtenáře v rámci možností nejpřívětivější. :)
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.