Po jednoduchém střihu na dámské BASIC tepláky přicházím s dalším střihem tepláků. Tentokrát je to střih na dámské široké tepláky velmi elegantního střihu palazzo.
Střih je ve velikostech 32 - 60 a můžete ho pořídit v e-shopu zde: Střih na dámské široké tepláky PALAZZO
Tento střih je možné zakoupit i v tištěné verzi:
Doporučený materiál:
Na tyto tepláky jsou vhodné úplety s příměsí elastanu, také slabší nepočeasné teplákoviny (také s příměsí elastanu), sportovní úplety, prémiový funkční úplet apod. Pro nižší variantu sedu budeme dále potřebovat pruženku, náplet pro variantu střihu s empírovým pasem nebo přehnutým lemem.
Spotřeba materiálu:
- při šíři látky 140 cm nebo různé zbytky látek:
- 1,5 m pro velikosti 32 - 42
- 2 m pro velikosti 44 - 50
- 2,5 m pro velikosti 52 - 60
Tepláky jsou z velké části šité na overlocku, ale není to potřeba. Takže pokud overlock nemáte, tepláky hravě zvládnete i na obyčejném šicím stroji. Jestli je tohle váš případ, doporučuji ještě před šitím přečíst tento článek: Jak se šijí pružné látky na obyčejném šicím stroji
Postup šití - návod jak ušít tepláky krok za krokem
Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme:
- 2x zadní díl
- 2x přední díl
- 4x kapsový díl
Pozor, u varianty tepláků se sníženým pasem je potřeba švový přídavek v pase v zadním i předním dílu zvětšit - na 2 cm pro použití úzké pruženky, případně i víc, pokud budete používat širokou gumu. Pokud máme gumu širokou 2,5 cm, pak pásek podehýbáme za 3,5 cm, takže je velikost švové záložky 3,5 cm. Pokud máme gumu širokou 3 cm, pak pásek podehýbáme za 4 cm a velikost švové záložky je 4 cm. Podrobnější informace k možným způsobům vypracování pasu najdete v tomto článku níže: Postup šití - pasový límec
U kalhot (takže i u tepláků) je skutečně důležité dodržet směr nitě, jinak se vám budou nohavice přetáčet! Na střihu je zanes šipkou směr nitě. Šipku si můžete pomocí pravítka prodloužit, abyste tak směr nitě měli po celé délce střihu a střih jste na látku polohovali skutečně správně.
Na přední i zadní díly si zaneseme všechny značky, tzn. značky pro správné sesazení krokových i bočních švů, umístění kolenní přímky, značky (křížky) pro správné vypracování průhmatu kapes.
Postup šití:
Jako první si vypracuje skryté kapsy.
Návod jak ušít skryté kapsy:
Přes přední díl si položíme střihový díl kapsy, lícem k líci a sešpendlíme.
Kapsový díl k přednímu dílu přišijeme, švové přídavky sežehlíme směrem do kapes.
Proštepujeme a tím zachytíme švový přídavek a celý šev zploštíme. (Co je to štepování?)
Stejným způsobem si vypracujeme kapsovou část i na zadním dílu, pouze s tím rozdílem, že švový přídavek sežehlujeme směrem do zadního dílu nikoliv do kapsy. Proštepujeme zadní díl podél švu, abychom švový přídavek také přichytili a šev zploštili.
Dále si položíme přední díl přes zadní díl a sešpendlíme celý boční šev a tak kapsový váček.
V jednom kroku boční šev i s kapsovým váčkem sešijeme.
Na předním i zadním dílu si najdeme značky pro správné odšití kapsového průhmatu. (Na papírovém střihu jsou značky znázorněny křížkem.)
Do těchto míst si můžeme umístit špendlíky, aby byl průhmat dobře patrný a od značek si pomocí pravítka narýsujeme přímky, které budou plynule přecházet do bočního švu.
Po těchto liniích provedeme prošití.
Když nyní přední díl otočíme na líc, máme už kapsu téměř celou hotovou.
V místech, kde nám začíná a končí průhmat (toto umístění doporučuji zkontrolovat s papírovým střihem - pokud jsme šili přesně, pak vše podle střihu sedí) budeme odšívat uzávěrky.
Místa si opět pro lepší přehlednost můžeme označit špendlíky.
Ještě než se do uzávěrek vrhnete, doporučuji si odšít i druhou kapsu, abyste umístění a velikost průhmatů mohli zkontrolovat. Důležité je, aby průhmat byl na obou bocích ve stejné vzdálenosti od pasu a aby velikost průhmatů byla stejná.
Pokud vše sedí jak má, můžeme u obou kapes ušít uzávěrky (zámečky). Znamená to, že si na stroji nastavíme co nejširší cikcak a zároveň délku zkrátíme na minimum. Některé stroje umožňují šít přímo na místě (tedy délka stehu je 0), jiné stroje budou tvořit malý steh, ale to nevadí.
Na konci i na začátku průhmatu odšijeme takto několik stehů, abychom tak velmi namáhaná místa na oděvu zpevnili (jednoduše, aby se nám kapsy netrhaly). POZOR! Velmi důležité je to, aby nám kapsy směřovaly do předních dílů - jinak si kapsy ušijeme na zadku :D
Zámečkem jsme stabilizovali průhmat a zároveň jsme kapse určili směr, kterým má směřovat - tedy do předního dílu.
Nyní si můžeme začistit spodní lem nohavic.
A teď si sešijeme krokový šev. Přední díl má zpravidla o pár milimetrů delší krokový šev, než zadní díl a to kvůli tvarování při přechodu do sedového švu. U těchto tepláků je rozdíl délek cca 8 mm (u velikostí 54 a více je rozdíl už pouze 5 mm). Tento rozdíl je potřeba zapracovat v krokovém švu tak, že si plynule sešpendlíme zadní a přední díl v krokovém švu tak, že začneme od spodního lemu a špendlíme naprosto plynule bez natahování až k poslední značce před sedovým švem. A teď by nám tu právě měl zůstat zbytek krokového švu v předním dílu, který bude o oněch 8 mm delší. Plynule natahujeme zadní díl a navolnění krokového švu tedy provádíme POUZE v horní části krokového švu nikoliv po celé délce (to by naopak způsobilo přetáčení nohavic).
Krokové švy sešijeme a u spodního lemu ponecháme delší řetízky, pokud šijeme na overlocku. Ty zatáhneme pod smyčky.
Jednu z nohavic otočíme na líc.
A vsuneme ji do druhé nohavice, tak si můžeme sešpendlit přední i zadní sedový šev.
Ten poté v jednom kroku v návaznosti sešijeme.
Teď je vhodné si tepláky vyzkoušet. Zhodnotit délku kalhot a spodní lem podehnout podle potřeby. Zároveň také můžete zhodnotit, jaký pas u tepláků zvolíte...
Podle zkoušky zvolíme vhodnou délku nohavic a pružným stehem za zvolenou švovou záložku prošijeme pružným stehem.
Postup šití - pasový límec, pásek
1) Varianta se sníženým pasem
Pokud se rozhodnete pro tepláky se sníženým pasem, pak máte opět více možností. Pro všechny způsoby však platí pár pravidel:
- Vhodnou délku pruženky zjistíte tak, že si tepláky obléknete a v místě, kde je jejich pas, kolem sebe obtočíte pruženku. Ta nesmí ani svírat, ani nesmí být příliš volná. Tento způsob je nejjednodušší a nejpřesnější, protože každá guma pruží trochu jinak a žádné přesně číslo tak obecně neplatí.
- Velikost tunýlku musí být o 0,5 cm větší než je šířka gumy. To proto, aby guma v tunýlku "nekloktala", zároveň aby nebyla stlačená a neměla tak tendenci se ohýbat a kroutit. Je potřeba také počítat s menším přídavkem na švy, takže pokud máme gumu širokou 2,5 cm, pak potřebujeme tunýlek široký 3 cm, takže na jedenkrát podehnutý lem nám bude stačit švový přídavek 3,5 cm, na dvakrát podehnutý lem pak švový přídavek 4 cm.
- Provlečenou gumu sešíváme naplocho, nejprve po celém obvodu překontrolujeme, že se nám nikde nepřetočila a poté ji naplocho sešijeme, aby nikde netlačila. Výjimkou jsou pouze pruženky o šířce 0,5 cm, které můžeme v případě nouze jednoduše zauzlíkovat, ale ani to nedoporučuji.
Dvakrát podehnutý tunýlek
Můžete švovou záložku nadvakrát zahnout do rubu, důležité je, aby vzniklý tunýlek byl alespoň o 0,5 cm širší než je zvolená guma, kterou budeme do tunýlku provlékat V zadním dílu poblíž sedového švu je potřeba nechat malý nedošitý kousek, abychom tudy mohly do tunýlku pruženku provléknout. Poté nedošitý kousek došijeme, ovšem opatrně, abychom omylem neprošili i právě provlečenou pruženku.
Jedenkrát podehnutý tunýlek
Nejčastější způsob lemování. Jednoduše začistíme střižní okraj pasu (pokud šijeme na overlocku, pak je potřeba pod smyčky zatáhnout volný konec řetízku).
Začištěný lem jednoduše jedenkrát zahneme do rubu. Opět platí pravidlo, že podehýbáme za švovou záložku ve velikosti (šířka gumy + 1 cm) a za 0,5 cm od okraje prošíváme, aby nám zbyl tunýlek v šířce (šířka gumy + 0,5 cm). Ponecháme v zadním dílu u sedového švu menší otvor a tím provlékneme pruženku...
2) Varianta se vysokým (empírovým) pasem nebo přehnutým lemem.
Způsob vypracování obou druhů tohoto pasového límce stejný, rozdíl je pouze v tom, jak se tepláky nosí. U empírového střihu vede náplet plynule od tepláků směrem nahoru. U přehnutého lemu je náplet šit stejně, pouze je při nošení přehnutý směrem dolů, do tepláků.
Správnou délku pruhu nápletu zjistíte stejně jako u varianty pasu s pruženkou. Tzn., tepláky si obléknete a vámi zvolený náplet omotáte kolem pasu v místě, kde končí pas tepláků. Doporučenou délku nápletu máte zanesenou ve střihovém dílce v papírovém střihu, ale doporučuji si ještě před odstřižením nápletu tento rozměr porovnat přímo na těle. Každý náplet pruží jinak a záleží také na tom, jestli náplet plánujete mít spíše přehnutý směrem k bokům nebo má naopak v zvýrazňovat pas. Šírku nápletu jsem zvolila 22 cm, tzn. že šířka hotového nápletu všitého do tepláků je 10 cm. Šířku nápletu si můžete samozřejmě také uzpůsobit podle svých představ.
Náplet máme přehnutý na polovinu a sešijeme si jeho kratší strany k sobě, lícem k líci.
Náplet podélně přehneme na polovinu, lícem ven.
A našpendlíme ho do pasu tepláků. Náplet pak při šití musíme plynule natahovat, abychom ho měli do tepláků rovnoměrně našitý.
Pokud šijeme na overlocku, pak volný konec řetízku zatáhneme pod smyčky...
A tím jsou tepláky hotové. Jak se vám líbí? Zkusíte je taky?
Střih je ve velikostech 32 - 60 a můžete ho pořídit v e-shopu zde: Střih na dámské široké tepláky PALAZZO
Tento střih je možné zakoupit i v tištěné verzi:
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.