Připravila jsem pro vás nový střih a tím pádem i nový foto návod. Tentokrát je to střih na dámské šortky, který je vhodný na slabší pleteniny (ideálně úplety). Šortky jsou jednoduchého elegantního střihu s kulatým tvarováním na bocích. Šortky nemají kapsy ani členěné díly, jsou tak velmi pohodlné a proto jsou vhodné nejen na doma, ale také např. na spaní během léta nebo třeba na cvičení.
Střih na dámské šortky můžete koupit zde: Střih na dámské šortky ROSES
Doporučený materiál:
Na tyto šortky jsou vhodné jednolícní i oboulícní úplety střední gramáže, tedy kolem 200g/m2. Případně lze použít i slabší nepočeasné teplákoviny (musí mít příměs elastanu!), sportovní úplety, prémiový funkční úplet apod. Dále budeme na šití potřebovat pruženku do pasu, která bude široká cca 2,5 - 3 cm. Tyto konkrétní kraťásky jsem šila z bavlněného úpletu z obchodu Důmlátek.cz a ten můžete pořídit tady: Bavlněný úplet s kosočtverci - světle růžový.
na podsádky můžete použít stejnou látku jako je ta vrchová, nebo můžete použít podšívkovou nebo jinou slabší látku. Já jsem použila slabou podšívkovou tkaninu, která tedy není pružná, a také mi to funguje.
Doporučení:
Šortky můžeme částečně šít na overlocku, pokud ho ale nemáte, pak to ničemu nevadí. Švy si jednoduše můžete začistit i např. cikcakem na obyčejném šicím stroji.
Pokud overlock nemáte a bojíte se šití pružných látek na klasickém stroji, pak doporučuji k přečtení tento článek: Šití pružných látek na obyčejném šicím stroji - 4 kroky k dosažení skvělých výsledků
Návod jak ušít šortky krok za krokem
Návod jak ušít šortky ve verzi s lemováním najdete zde: Návod jak ušít šortky (verze s lemováním).
Střihová příprava
Připravíme si:
- 2x zadní díl
- 2x přední díl
- 2x podsádku zadního dílu
- 2x podsádku předního dílu
Všechny 4 podsádky si podžehlíme. Doporučuji si podsádky po nažehlení hned zase složit k papírovým střihovým dílcům, aby se vám nepomíchali a nepopletly se vám, jak patří.
Podsádky si ve volném okraji (vnitřní oblouk) začistíme. Začistíme také obě kratší strany podsádky.
Podžehlené a začištěné podsádky položíme lícovou stranou k lícové strany příslušných dílců (přední i zadní díl) a našpendlíme.
Nyní si podsádky k předním i zadním dílům přišijeme.
Doporučuji vystupňovat si švové přídavky, tzn. že švové přídavky podsádek sestřihneme na poloviční šířku.
Aby podsádky po přetočení hezky seděly, je potřeba švové přídavky v oblouku vystříhat do špiček.
Podsádky nyní přetočíme do rubu tak, aby z lícové strany šortek nevykukovaly. Pečlivě přežehlíme.
Stejným způsobem máme vypracované všechny 4 díly.
Pokud chcete, aby byl šev neviditelný, můžete si podsádky přichytit v rubu jednotlivých dílůdrobným ručním stehem tak, že jehlou pícháme do šortek a nabíráme jen jednu nitku, aby jednotlivé stehy nebyly z lícové strany vidět, u podsádky vždy odšijeme drobný steh v místě, kde vede nit z levé jehly overlocku.
Takto už vypadají ručně přichycené podsádky z rubu - není na nich nic patrného.
Ruční steh vede poděl začištění podsádky a za nitku zabírá vrchové dílce.
A tady je díl z lícové strany - ani tady není šití nijak patrné.
Pokud se nechcete zaobírat ručním šitím, můžete také podsádky jednoduše z lícové strany šortek (PD nebo ZD) prošít - proštepovat - za cca 1,5 cm. (Co je to štepování?)
Šortky můžete ale lemovat mnoha různými způsoby. Video návod jak vypracovat různé druhy lemů u pružných látek najdete v této kapitole kuru šití kalhotek:
Nyní si podle papírového střihu na předních i zadních dílech v bočním švu umístíme nebo nakreslíme značky, které indikují křížení (na střihu popsáno).
Přední i zadní díl máme položený lícovou stranou nahoru. Přední díl přeložíme v bočním švu přes zadní díl.
Když si nyní přední díl opatrně přehneme lícem k lícové straně zadního dílu, tak nám zůstane "čouhat" švový přídavek podsádky předního dílu.
Za tento švový přídavek našpendlíme přední díl k zadnímu dílu.
A po této linii těsně vedle přehybu předního dílu sešijeme podsádky předního dílu k zadnímu dílu.
U pasu si odšijeme malou uzávěrku, aby se nám od sebe díly neposouvaly.
A takto vypadá sešitý boční šev s "přeplátováním" předního dílu přes zadní díl.
Z rubové strany vypadají sešité dílce takto:
Přebytečný kus švového přídavku zadního dílu můžeme sestřihnout.
Stejným způsobem si odšijeme druhý přední a zadní díl. Nohavice si složíme lícovou stranou dovnitř tak, abychom mohli sešpendlit a sešít krokové švy.
Je potřeba aby na sebe přední a zadní díly v lemu nohavičky hezky navazovaly. Pokud se bojíte, že na overlocku sobě vrstvy neudržíte a jedna se vám posune, pak si krokový šev nejprve odšijte na klasickém stroji.
Z lícové strany si šev zajistíme a zploštíme tak, že švové přídavky krokového švu složíme směrem do zadního dílu a z lícové strany na zadním dílu odšijeme zámeček nebo několik stehů rovnostehem. Pokud šijeme na overlocku, pak je u lemu nohavičky potřena nechat delší řetízek. Ten doporučuji rozplést a zatáhnout pod smyčky do švu.
Teď se dostáváme k sedovým švům. otočíme si jednu nohavici na líc a druhou ponecháme naruby. Nohavici, kterou jsme otočili na líc, vložíme do druhé nohavice a srovnáme si na sebe oba sedové švy (přední i zadní). Celý sedový šev v návaznosti našpendlíme.
A sešijeme.
Teď už si jednoduše začistíme střihový okraj pasu šortek. Při začišťování pasu vždy začínám u zadního sedového švu, kde pak také logicky i skončím. Při šití overlocku je opět potřeba nechat delší řetízek, který následně zatáhneme pod smyčky.
Nyní si pásek podehneme do rubu podle toho, jak máme širokou pruženku. Pokud máme gumu širokou 2,5 cm, pak pásek podehneme za 3,5 cm. Pokud máme gumu širokou 3 cm, pak pásek podehýbáme za 4 cm.
Podehnutý pásek si z lícové strany prošijeme pružným stehem nebo např. dvojjehlou. Pokud jsme pásek podehnuly za 3,5 cm, pak šev vedeme 3 cm od přehnutí. Jestliže jsme pásek podehnuly za 4 cm, pak šev vedeme 3,5 cm od přehnutí.
Je potřeba také v nějaké místě ponechat menší nedošitý kousek, abychom tímto otvorem posléze mohli pruženku provléknout. Já toto místo ponechávám vždy v jednom ze zadních dílů u sedového švu.
Potřebnou délku pruženky zjistíme tak, že si šortky oblékneme a v místě, kde vede tunýlek kolem sebe obtočíme pruženku. Ta nesmí být ani moc volná ani moc utažená. Pruženku si ustřihneme a provlékneme tunýlkem. Oba konce pruženky naplocho sešijeme. Je potřeba si dát velký pozor na to, aby se nám guma v tunýlku nikde nepřetočila. Po sešití pruženky můžeme došít nesešitý kousek a tím uzavřít otvor v pase.
A tadá! Máme hotovo!
Co na šortky říkáte? Líbí se vám?
Střih na dámské šortky můžete koupit zde: Střih na dámské šortky ROSES
Prozkoumejte další články s návody a inspiracemi na kreativní šití: Kreativní šití
Všechny návody na šití pak najdete pěkně pohromadě zde: Návody na šití
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.