V tomto článku najdete souhrnný návod jak ušít jednoduché triko s přinechanými rukávy. Snadné šití je vhodné i pro úplné začátečníky. Postup šití můžete použít na šití dámského i dětského trika. Společně si ušijeme hned několik variant trika s přinechanými rukávy - základní verzi, verzi s vázačkami, zjednodušenou verzi pro "rychlo šití". Dále v článku také najdete jednoduchý návod na snadnou úpravu střihu a jeho přeměnu ze střihu na tričko na střih na tuniku.
TRIČKO S PŘINECHANÝMI RUKÁVY - VERZE S širokým lemem JAK UŠÍT TRIČKO S PŘINECHANÝMI RUKÁVY - SNADNÉ "RYCHLO ŠITÍ" JAK UŠÍT TRIČKO S PŘINECHANÝMI RUKÁVY - VERZE S VÁZAČKAMI JAK UŠÍT TRIČKO S PŘINECHANÝMI RUKÁVY - PŘEMĚNA NA TUNIKU
Tričko EASY s přinechanými rukávy je polopřiléhavé siluety a můžete jej nosit jen tak, nebo s pásek pro zvýraznění pasu. Střídejte obě varianty podle nálady...
Střih na triko s přinechanými rukávy:
Střih na toto triko jsem připravila v dětských i dámských velikostech a pořídit si ho můžete jednoduše u mě v e-shopu:

Dámský střih na triko EASY
(velikosti 32 - 62)

Dětský střih na triko EASY
(velikosti 80 - 164)
Doporučený materiál na jednoduché triko:
Na toto jednoduché tričko s přinechanými rukávy se hodí slabší pleteniny (pružné materiály), ideální je například bavlněný úplet s příměsí elastanu. Na splývavou variantu pak například viskózový úplet s elastanem (ale pozor, s viskózou se obtížněji pracuje proto není na šití vhodná pro začátečníky).
Na šití triček jsem použila bavlněné úplety z Unuodesign.cz, na tuniku Funkční tričkovinu – watercolor růžičky.
Doporučení k šití trika:
Triko můžeme šít na overlocku nebo na klasickém šicím stroji. Pokud overlock nemáte, doporučuji k přečtení tento článek: Šití pružných látek na běžném šicím stroji - 4 kroky k dosažení skvělých výsledků
Jak ušít triko s přinechanými rukávy:
Návod obsahuje mnoho fotografií, které jsou úsporně "naskládány" vedle sebe. Pokud si potřebujete menší fotku z koláže zvětšit nebo přiblížit, jednoduše na ni klikněte a ona se vám otevře ve větším náhledu.
I. Postup šití trika - základní verze a verze s vázačkami:
Střihová příprava:
Nejprve si podle papírového střihu napolohujeme a vystřihneme potřebné díly, těch v dnešním návodu není mnoho:
- 1x přední díl na přeložku (přehybu látky)
- 1x zadní díl na přeložku
- proužek úpletu na veškeré lemování široký 4 cm a dlouhý cca 250 cm pro velikosti 32 - 46 nebo dlouhý 300 cm pro velikosti 48 - 62
Jak připravit proužek úpletu pro lemování:
Proužky úpletu ráda řežu kolečkem na řezací podložce, jde to mnohem rychleji a přesněji než při klasickém stříhání nůžkami. Ustřižený proužek si dále přichystáme před šitím: Proužek složíme podélně na polovinu, okraje můžeme zkrotit špendlíky se skleněnou hlavičkou (ne plastovou hlavičkou, protože ta by se nám mohla u žhavé žehličky začít tavit). Proužek silně napaříme a přežehlíme do sucha. Na žehlícím prkně necháme proužek úplně vychladnout a poté ho bez natahování namotáme na kousek tvrdšího papíru.
1. Ramenní švy
Nejprve si položíme přední díl na zadní díl, lícem k líci. Sešijeme náramenice.
Triko si otočíme na líc a změříme si délku střižního okraje celého rukávu (v předním i zadním dílu). Připravíme si proužek úpletu složeného podélně na polovinu. Rukáv můžeme proužkem mírně zřasit (proužek při našívání na rukáv mírně natahujeme), nebo můžeme naopak lemovat bez řasení. Lehce nařasená varianta, dodá rukávu na plnosti a tvaru.
2. Lemování rukávů
2. 1. Lehce nařasené rukávy
Když máme změřenou celkovou délku střižního okraje rukávu, vynásobíme toto číslo číslem x0,8 a výsledná hodnota je délka proužku, který budeme k olemování rukávu potřebovat, abychom rukáv lehce nařasili. Proužek si složíme na polovinu a toto místo si označíme špendlíkem, cvikem (nástřihem) nebo značkou křídou apod.
Proužek podélně složený na polovinu položíme na rukáv, lícem k líci. Označené místo na proužku patří k ramennímu švu. Proužek v tomto místě (ve středu) našpendlíme k ramennímu švu. Poté si našpendlíme i oba konce proužku k okrajům rukávů. Pak rovnoměrně došpendlíme zbytek proužku podél celého rukávu.
Proužek našijeme a sežehlíme. Rukáv najednou začíná dostávat tvar 3D.

2. 2. Hladké (nenařasené) rukávy
Tričko rozložíme tak, abychom mohli pohodlně změřit délku střižního okraje rukávu. Budeme potřebovat proužek úpletu, který bude mít právě stejnou délku jako rukáv. Rukáv olemujeme a přežehlíme.
3. Spodní zaoblený lem
Podobným způsobem si olemujeme i spodní okraj na předním a zadním dílu. Tady proužek nesmíme natahovat, protože by nám zdeformoval ("vytáhnul") spodní lem. Díky tomu, že jsou spodní okraje tvarované do obloučku, musíme dbát na to, aby v těchto místech proužek opravdu okraj nestahoval.
Změříme si délku spodního střižního okraje a připravíme si proužek, který bude o cca 2 cm delší než naměřená hodnota.

Proužek složíme na polovinu a místo označíme. Stejně si také označíme polovinu na okraji předního nebo zadního dílu. Proužek položíme na spodní okraj lícem k líci, sešpendlíme v místě naznačených polovin.
Plynule bez jakéhokoliv natahování našpendlíme proužek směrem od středu oděvu k jeho okrajům. Když se dostaneme ke stranám, které jsou tvarované, dbáme na to, aby byly střižní okraje proužku i předního nebo zadního dílu hezky na sobě a aby ani jedna část nebyla příliš natažená. Proužky našijeme na přední i zadní díl. Přežehlíme, silně napaříme.
4. Lem průkrčníku (výstřih)
Nyní si také olemujeme průkrčník. Změříme si postaveným krejčovským metrem obvod celého průkrčníku. Výsledek vynásobíme x0,85 nebo x0,9 (záleží na pružnosti materiálu) a dostaneme hodnotu, která odpovídá potřebné délce proužku.

Proužek složíme na polovinu, lícem dovnitř a sešijeme. Označíme se také polovinu proužku.

Nyní si najdeme polovinu průkrčníku a to tak, že uchopíme vrchol průkrčníku u levé (na našem těle) náramenice. Průkrčník máme složený na sobě.

V předním dílu najdeme polovinu celého průkrčníku a tu si označíme.


Tričko otočíme lícem dovnitř a našpendlíme proužek do průkrčníku. Musí se potkat polovina proužku s polovinou průkrčníku a také členící šev proužku s levou náramenicí.


Švy rozložíme tak, aby švová záložka náramenice směřovala do zadního dílu a švová záložka u proužku na druhou stranu.


Proužkem olemujeme celý průkrčník, plynule proužek natahujeme a dbáme na to, aby ramenní švy trička směřovaly do zadního dílu. Jestliže jsme šili na overlocku, pak volné konce řetízku zatáhneme pod smyčky.
5. Boční švy
5. 1. Boční šev jednoduchý, bez vázaček
Jako poslední si odšijeme boční švy. Přední a zadní díl trika máme položený na sobě, lícem dovnitř. Sešpendlíme si celý boční šev od rukávu až po spodní lem. Boční šev celý sešijeme. Stejně tak i na druhé straně trička.

Pokud šijeme na overlocku, pak volné konce řetízku u rukávu i u spodního lemu zatáhneme pod smyčky.

5. 2. Boční šev s všitými vázačkami
Příprava vázačky
Ještě před sešitím bočního švu si musíme připravit dvě vázačky. Ty si můžete připravit případně i z nepružné látky (tkaniny). U pružné látky doporučuji, aby délka každého pruhu látky byla "obvod pasu+ 20 cm". Šířka pruhu pak bude 10 cm. U nepružných materiálů je pak doporučená délka pruhu látky "obvod pasu + 35 cm".
Přežehlené vázačky přeložíme podélně na polovinu, lícem dovnitř. Po celé délce vázačku sešijeme a roh odšijeme následovně...

Jak ušít roh na overlocku
Dojedeme až na konec látky, poté kolečkem (ručně) ušijeme ještě dva stehy vně látky.

Zvedneme jehlu i patku a látku vysuneme směrem dozadu, takže se smyčky vyvléknou ze spodního podavače.

Látku pod patku vrátíme tak, abychom mohli odšít roh. Jehly směřují přesně do rohu (cca 2 mm od zadního sešitého okraje).

Došijeme, necháme delší kousek volného řetízku, který zatáhneme pod smyčky. Jednu z krátkých stran necháme nesešitou, abychom mohli vázačku otočit na líc.

Na otočení vázačky vám výborně poslouží dlouhá dřevěná jehlice nebo třeba vařečka. Tupým koncem protáhneme vázačku na líc.
Vázačku pečlivě přežehlíme.

Všití vázačky do bočního švu
Na předním i zadním dílu máme z rubové strany podle střihu naznačená místa pro pasovou linii. Do těchto míst budeme umísťovat vázačky.

Tričko si před sebe položíme předním dílem, lícem nahoru. Do označených míst v boku (která jsou z rubu látky) přichytíme nezašitý konec vázačky.



Přes přední díl s vázačkami položíme zadní díl (lícem k líci) a v naznačeném místě sešpendlíme.


Sešijeme oba boční švy. Dáváme pozor, abychom si vázačku nechtěně neprošili i někde jinde, než jen v pasové linii.

Tričko otočíme na líc a zkontrolujeme umístění vázačky, to by mělo být na obou stranách úplně stejné - tedy symetrické. I v této variantě, pokud šijeme na overlocku, tak volné konce řetízku u rukávu i u spodního lemu zatáhneme pod smyčky.


Široký spodní lem
Spodní okraj trička můžeme také zakončit širokým lemem. Postup je jednoduchý a lem šijeme až nakonec, tedy po sešití bočních švů. Po sešití obou bočních švů si změříme celkový spodní obvod trička a v této délce si ustřihneme z látky pruh, který bude široký cca 22 cm (pro konečnou šířku spodního lemu 10 cm). Pruh složíme na polovinu, lícem dovnitř a v krátké straně sešijeme. Následně jej složíme podélně na polovinu lícem ven a všijeme ho do spodního okraje trička, jako když například lemujeme průkrčník.


II. Postup šití trika - zrychlená metoda šití:
V tomto postupu si šití výrazně zjednodušíme a zrychlíme.
Střihová příprava:
- 1x přední díl na přeložku (přehyb látky) (na spodní lem i lem rukávů bude v tomto případě potřeba švová záložka 3 cm)
- 1x zadní díl na přeložku (na spodní lem i lem rukávů bude v tomto případě potřeba švová záložka 3 cm)
1. Ramenní a boční švy
Přední díl si položíme na zadní díl, lícem k líci. Sešpendlíme náramenice i boční švy k sobě.

Boční i ramenní švy sešijeme.

Pokud chcete průkrčník lemovat proužkem úpletu, tak teď je ta správná chvíle. Pokud průkrčník budete začišťovat tím nejjednoduším způsobem - podehnutím, pak si jednoduše na overlocku (nebo entlovacím stehem) začistěte střižní okraj průkrčníku, rukávů i spodní lem.

Průkrčník začistěte následujícím způsobem: Lem rukávů i spodní lem podehněte 3 cm do rubu a prošijte pružným stehem. (Jak začistit průkrčnk - nejjednodušší způsob)
A to je všechno, tím je tričko hotové! Rychlovka, že ano? :)

III. Snadná úprava střihu - tunika místo trička:
Střihová příprava
Na tuniku podle střihu na tričko EASY budeme potřebovat pouze 1x přední díl a 1x zadní díl, stejně jako u šití předchozí zrychlené metody šití. U rukávů si ponecháme cca 2 cm široké koncové záložky. Oba díly si však musím v délce upravit, abychom místo trička ušili tuniku.
Přední i zadní díl si jednoduše prodloužíme v bočních švech. Střih předního i zadního dílu máme položený na přeložku (přehyb látky) a boční šev prodloužíme, aby jeho délka byla cca 50 cm od pasu (od značek ve střihu). Délku si ale můžete zvolit libovolnou, podle vaší fantazie. Linii bočního švu prodloužíme, nevytváříme žádnou křivku ani neměníme tvar bočního švu, pouze jeho délku.

Spodní okraj tuniky si můžeme zaoblit podle původní střihové šablony.

Přibližně 27 - 30 cm od spodního okraje si pomocí špendlíků označíme místa na bočních švech u předního i zadního dílu. To budou naše vrcholy rozparků pro pohodlné nošení tuniky.

Postup šití tuniky
1. Spodní lem
U této tuniky začneme paradoxně spodním lemem, který se obvykle šije u oděvů jako poslední. Nejprve si začistíme spodní okraje předního i zadního dílu. Šít můžeme na overlocku, případně na klasickém stroji nějakým entlovacím stehem (popřípadě cik-cakem).

Boční švy si začistíme od označených míst směrem dolů, ke spodnímu lemu.

Spodní lem předního i zadního dílu si podehneme přibližně 2 cm směrem do rubu.


Z lícové strany lem prošijeme pružným stehem na klasickém stroji, případně dvojjehlou.

2. Ramenní švy
Položíme si přední díl na zadní a sešpendlíme si ramenní švy. Sešijeme na overlocku, případně na klasickém stroji a poté začistíme.

Poté si začistíme otevřené průramky.

3. Boční švy
Nyní si sešpendlíme boční švy. Cca 25 cm od spodního založeného lemu si vložíme špendlík jako značku - v těchto místech boční šev sešívat nebudeme, ale ponecháme rozparky.


Boční švy si sešijeme od průramků až po místa označená špendlíkem. Pokud šijeme na overlocku, pak volné konce řetízků zatáhneme pod smyčky.

4. Průkrčník
Rovnou také začistíme průkrčník. Opět, pokud šijeme na overlocku, tak volný konec řetízku zatáhneme pod smyčky. Nejjednodušším způsobem (který jsem již výše u zrychlené metody šití zmiňovala) začistíme průkrčník. Střižní okraj průkrčníku podehneme 1 - 1,5 cm do rubu a našpendlíme. Prošijeme pružným stehem.
5. Zakončení rukávů
Střižní okraj rukávů podehneme cca 2 cm do rubu a našpendlíme.

I rukávy prošijeme z lícové strany na klasickém stroji pružným stehem.

6. Rozparky
Střižní okraje bočních rozparků si podehneme cca 1,5 cm do rubu a našpendlíme.

Na klasickém stroji z lícové strany prošijeme, doporučuji opět šít pružným stehem.



A tím je tunika hotová!
A tím bychom měli všechny možné způsoby šití trička nebo tuniky s přinechanými rukávy, které jsem vám chtěla ukázat, hotové. Ještě připomínám, kde můžete pořídit střihy použité v tomto návodu:

Dámský střih na triko EASY
(velikosti 32 - 62)

Dětský střih na triko EASY
(velikosti 80 - 164)
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.