Tento střih mám v hlavě už od loňského podzimu, ale nedostatek času mě ke střihu pustil až letos. Na dnešek jsem pro vás připravila střih na dámské zimní mikinošaty (nebo podzimní) a k nim i podrobný foto návod na šití. Podle tohoto střihu lze také ušít klasickou verzi šatů, tu (i s návodem) najdete zde: Návod jak ušít dámské podzimní šaty). Dnes se podíváme na variantu s podšívkou. Podle zvolených materiálů si můžete ušít sportovní dámské mikinošaty ale i elegantní zimní šaty.
Střih na dámské zimní mikino šaty
Střih na dámské zimní šaty (nebo zimní) můžete pořídit tady: Střih na dámské podzimní šaty LUCKY YOU
Máte strach, že si nebudete vědět rady, jak dát papírový střih dohromady? Pak se podívejte na tento článek, ve kterém zjistíte, že je to hračka: Jak slepit papírový střih - snadno a rychle.
Tento střih je možné zakoupit i v tištěné verzi:
Doporučený materiál:
Nádhernou umělou kožešinu jsem dosatala z obchodu Dumlatek.cz a vy ji můžete pořídit tady:
Střih na šaty je konstruovaný pro středně silné pružné látky. Použít můžete například tyto látky:
- elastický fleece
- semišový úplet (Nicky velur)
- svetrovina
- pružná teplákovina (pozor na počesané teplákoviny, některé nebývají elastické)
- pružná umělá kožešina (je dobré při nákupu po internetu u prodejce vždy ověřit, jestli je látka pružná nebo ne, občas se to z popisku ani složení nedozvíte)
- použít by šel i warmkeeper (alpenfleece)
Na šaty s podšívkou je dále potřeba podšívková látka. Použít můžete elastickou podšívkovinu, nebo třeba tenký jednolícní úplet. Záleží na tom, jestli chcete šaty "zateplit" (použijte úplet) nebo jen dodat šatům příjemnou stranu, která se bude dotýkat vašeho těla (použijte podšívkovinu).
Do límce můžete, ale také nemusíte umístit knoflíky. Do límce se hodí 4 kusy knoflíků o velikosti 20 mm. Na rukáv můžete na ozdobu našít menší knoflíky (nejsou funkční). Na rukávy budete potřebovat celkem 8 knoflíků velkých cca 15 mm.
Límec můžete podžehlit slabší jednostranně nažehlovací vliselínovou výztuhou. Pokud budete šaty podšívkovat a vrchovou látku máte trčavější, můžete do náramenice dát i slabší ramenní vycpávky.
Límec a kapsy jsou také podžehleny slabší jednostranně nažehlovací vliselínovou výztuhou. Pokud budete šaty podšívkovat a vrchovou látku máte trčavější, můžete do náramenice dát i slabší ramenní vycpávky. Já jsem ramenní vycpávky nakonec nepoužila, protože kožešina je poměrně těžká, takže v ramenou netrčí a nechtěla jsem, aby šaty působily příliš formálně, spíš naopak.
Doporučení
Šaty jsem šila částečně na overlocku a částečně na klasickém stroji. Pokud overlock nemáte, šaty můžete hravě zvládnout i tak, stačí se držet několika jednoduchý pravidel:
Návod na šití krok za krokem
Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme z hlavní vrchové látky:
- 1x přední díl na přeložku (přehyb látky)
- 1x zadní díl na přeložku
- 2x rukáv (u verze s podšívkou doporučuji rukávy z vrchové látky stříhnout ve spodní části - u lemu - o 1 cm širší na každé straně, aby nás rukávy i s podšívkou kolem předloktí netlačily)
- na variantu s kapsami
- 1x spodní límec
- 2x kapsový díl s průhmatem
- (Můj tip: Já ráda stříhám kapsové váčky 4x celé, namísto 2x s průhmatem a 2x celé. Kapsový dílec našiji po tvaru průhmatu k přednímu dílu a teprve potom odstřihnu průhmat zároveň na předním dílu i na kapsovém dílci.)
Z doplňkové látky:
- 2x manžetu na rukávy
- 1x spodní lem na přeložku
- 1x vrchní límec
- na variantu s kapsami
- 2x kapsový díl celý
V případě šatů s podšívkou si z podšívkového materiálu připravíme:
- 1x přední díl na přeložku
- 1x zadní díl na přeložku
- 2x rukáv
Trup a rukávy
Pokud šijete u šatů kapsy (u těchto šatů jsem je nešila, abych zbytečně nenarušovala krásnou strukturu látky) a nejste si jistí postupem, šijte podle tohoto návodu: Jak ušít kapsu do bočního švu
Nebo přímo podle návodu, kde kapsy našívám do šatů šitých podle stejného střihu: Návod jak ušít dámské podzimní šaty
Jako první si sešijeme přední a zadní níl k sobě v ramenních švech, švové přídavky začistíme. Do otevřených průramků je potřeba našpendlit rukávy. Rukávy doporučuji navolnit. Navolňovat můžete klasickým způsobem pomocí dvou paralelních dlouhých stehů stehů (podrobnější popis najdete zde: Návod jak ušít dámskou halenku), nebo můžete rukáv navolnit i pomocí dvojitě navléknuté stehovky. Rozdíl mezi délkou rukávové hlavice a obvodem průramku je u tohoto střihu poměrně malý, proto u některých látek navolňování dost možná ani nebude potřeba. Pokud budete rukáv navolňovat, nezapomeňte, že se navolňuje pouze v okolí rukávové hlavice a nikdy ne dole, kolem podpaží.
Navolněný rukáv všijeme a začistíme.
Takto vypadá rukáv, který byl navolněný - je vidět, že se rukáv kolem náramenice pěkně tvaruje.
A takto vypadá rukáv z lícové strany. Vždy u rukávů doporučuji kontrolovat to, jak vypadají hned poté, co je našijete. Později byste při případných úpravách museli párat případné další švy, které jste ušili po všití rukávů.
Po našití rukávů si sešijeme v jednom kroku boční a rukávové švy (v návaznosti). Stejným způsobem si vypracujeme i podšívkové šaty.
Podšívkové šaty si otočíme lícem dovnitř a vsuneme je do vrchových šatů (jsou k sobě rubem k rubu).
Stehovkou si sestehujeme podšívkové šaty k vrchovým šatům podél celého spodního okaje šatů.
Sestehujeme si k sobě i průkrčníky.
A také rukávy.
Límec
Nyní si připravíme límec. Položíme si vrchovou i doplňkovou látku na sebe (lícem k líci) a sešijeme po třech stranách (dlouhá a dvě kratší).
Pokud máme vrchovou látku (spodní límec) takovou, u které záleží směr vlákna (jako u mé kožešiny) nebo třeba vzoru, tak sešitá strana je ta nahoře, když je látka položená tak, že motiv jde jak je nám přirozené - odshora dolů.
U doplňkové látky (vrchního límce) je to naopak. Pokud záleží na směru vzoru u doplňkové látky, pokládáme ji před sebe tak, že jde vzor odspodu nahoru - vzhůru nohama.
Odšité rohy si zastřihneme a límec otočíme na líc.
Podle potřeby můžeme límec proštepovat. Štepování jde podél tří sešitých stran a u nesešité strany začíná a končí cca 2 cm od střižního okraje (neštěpujeme do krajů).
U látek s dlouhým chloupkem jako je ta má štepování nedoporučuji, většinou se chloupky pod stehem nepěkně zacuchají a vpadjí nevzhledně.
Na šatech si v průkrčníku naznačíme umístění, kde se bude límec křížit. To může být přesně na středu předního dílu, nebo někde na straně. Pokud zvolíme asymetrickou variantu, měli bychom se vyhnout tomu, že by bylo místo blízko ke středu předního dílu. Mohlo by to ve finále působit jako chyba a ne záměr. Já jsem si toto místo umístila na levé straně (z pohledu oblečeného oděvu) 15 cm od levé náramenice.
Do tohoto místa začneme špendlit límec - spodní límec. Špendlíme nejprve směrem k levé náramenici.
Plynule našpendlíme spodní límec podél celého průkrčníku. Prvních cca 5 cm našpendlíme i s vrchovou látkou, abychom přes toto místo mohli došpendlit zbyte límce.
U horní vrstvy spodního límce ponecháme poslední cca 2 - 3 cm nedošité.
Nyní spodní límec po celém obvodu všijeme do průkrčníku.
Vrchový límec ani poslední 2 cm spodního límce nejsou přišité.
Vytáhneme veškerou stehovku z průkrčníku.
Nyní si střižní okraj vrchového límce podehneme cca 1 cm do rubu.
A vrchový límec našpendlíme do švu.
Nedošitý roh podehneme také 1 cm do rubu, vytvoříme si růžek a ten přeložíme přes spodní část vrchového límce.
Vrchový límec budeme všívat ručně. Na šití použijeme klasickou polyesterovou nit. Před navléknutím do jehly doporučuji nit zahladit včelím voskem. Nebude se nám tak zauzlovat ani zamotávat. Nit navlékneme dvojitě. Včelí vosk seženete určitě i u nás, klidně i od včelaře. Já jsem ho koupila v Merchant & Mills zde: Včelí vosk na nitě.
Šijeme drobným ručním stehem, který je pružný. Šít můžeme např. zadním stehem. Já ráda šiju perličkovým stehem, kterým např. ručně všívám podšívky do luxusních haute couture oděvů. šije se tak, že jehlou píchneme do podšívkové látky za cca 0,7 cm, jehlu vypíchneme a zároveň nabereme pár nitek z vrchového límce. Jehlu s nití vytáhneme.
Poté šijeme úplně stejně, jehlu zapichujeme do podšívkové látky přesně v místě, kde jsme ji předtím vytáhli z vrchové límce.
Tento šev je velmi pevný, lehce pružný a zároveň je prakticky neviditelný.
Manžety rukávů a spodní lem
Jako poslední si přpravíme manžety rukávů a spodní lem. Použít můžeme náplet, nebo třeba silný hodně pružný úplet. Já jsem použila úplet typu punto di roma, který jsem mimo jiné použila třeba na svůj kostýmek:
- Kostýmek - Pouzdrová sukně a Peplum halenka
U manžet si dáme pozor, abychom je sešili správně - trochu mate jejich rozměr, protože jsou záměrně dlouhé, takže by se lehko mohlo stát, že je omylem odšijeme kratší, ale hodně široké a to nechceme. :)
Sešité manžety složíme na polovinu, lícem ven.
Našpendlíme manžety do rukávů, lícem k líci a našijeme. Vytáhneme stehovku.
Stejným způsobem olemujeme i spodní okraj šatů - opět sešíváme vrchovou látku, podšívkovou látku a lem (náplet). Stehovku vytáhneme.
No a tím jsou šaty hotové! Jak se vám líbí? Jestli máte chvilku, budu moc ráda, když mi pod článkem necháte komentář, co na mikinošaty říkáte...
Střih na dámské zimní mikinošaty pořídíte zde: Střih na dámské podzimní šaty LUCKY YOU
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.