Na podzim 2017 jsem ušila tuhle mikinu a do toho střihu jsem se doslova zamilovala. A také jsem díky téhle mikině začala mít ráda další barvu - hořčicovou. Doslova jsem téhle barvě propadla a drží mě to doteď.
Střih - dámská mikina na zip
Střih na dámskou mikinu AUTUMN MEADOW můžete pořídit v e-shopu tady: Střih na dámskou mikinu na zip
Máte strach, že si nebudete vědět rady, jak dát papírový střih dohromady? Pak se podívejte na tento článek, ve kterém zjistíte, že je to hračka: Jak slepit papírový střih - snadno a rychle.
Tento střih je možné zakoupit i v tištěné verzi:
UPDATE: Střih na dámskou mikinu prošel rozsáhlou grafickou úpravou, konstrukčně se však nijak od původní verze z roku 2017 neliší. V upravené verzi jsou ve střihu se všemi velikostmi pohromadě silnější linie pro lepší přehlednost. Střihy v jednotlivých velikostech se švovými přídavky jsou doplněny střihovým plánem pro snazší slepení střihu z listů A4.
Nově je navíc dostupná verze střihu ve formátu A0 - každá velikost zvlášť se švovými přídavky. Pokud máte zájem o velkoformátový střih se samostatnými velikostmi, kontaktujte nás prosím mailem na dotazy@prosikulky.cz
Aktualizovanou verzi si můžete stáhnout po přihlášení ve svém profilu nebo na původním odkazu v mailu.
Střih je nově možné koupit i rovnou v tištěné v tištěné verzi: Střih v tištěné verzi - dámská mikina
Doporučený materiál na šití mikiny
Na tuhle mikinu jsem se těšila už strašně dlouho. Před pár lety jsem si na Unuodesign.cz totiž koupila tento nádherný warmkeeper. warmkeeper je úžasný materiál, navrchu je to teplákovina a v rubové straně je krátký hustý chloupek - je to jako když spojíte např. welsoft s teplákovinou. Dohromady materiál nádherně hřeje, je heboučký a skvěle vypadá!
Střih je vhodný i na další materiály jako je elastický fleece, počesaná i nepočesaná teplákovina, fleecová či jiná silnější svetrovina apod.
Můj tip: Mikinu hravě zvládete ušít i bez overlocku, stačí se držet několika jednoduchých pravidel: Jak šít pružné látky - 4 kroky k dosažení perfektních výsledků.
Návod jak ušít mikinu na zip
Upozornění: Návod na šití mikiny obsahuje mnoho kroků a protože chci, aby se s mikinou poprali případně i méně zdatné švadlenky, je v tomto foto návodu téměř 100 fotek. Abych vás nezahltila a návod udržela v jakš takš čitelné formě, umístila jsem některé fotografie do tzv. galerií - více menších fotek poskládaných vedle sebe a pod sebou. Fotky v galeriích si můžete snadno rozkliknout a tím se na ně podívat ve větší velikosti, abyste dobře viděli i všechny potřebné detaily.
Střihová příprava
1. Polohování střihu
Střih obsahuje tyto díly: zadní díl, přední díl, rukáv, podkryt zipu (budeme stříhat z „podšívky“), díl kapuce, lištu kapuce, dále podšívku listy kapuce a podšívku kapuce a ještě podsádku kapuce. Nakonec kapsový díl.
Látku přehneme na polovinu a na přehyb látky položíme zadní díl, dále rozmístíme ostatní díly, začínáme od těch největších, tedy předním dílem a díly kapuce…
Může se stát, že je látka křivě střižená, proto je potřeba pečlivě složit pevné okraje látky na sebe, abychom měli látku správně složenou „po niti“ a mohli jsme správným způsobem polohovat střih na látku.
Pokud potřebujeme ušetřit místo, můžeme střih klást na látku jako je na obrázku níže. Pevný okraj složíme přibližně do 2/3 šíře látky a umístíme zadní díl na přehyb látky a vedle něj přední díl. Vedle nám zbyde ještě místo na jeden rukáv a pod ním na druhý rukáv. Rozmyslete, jaké rozložení bude pro vás nejvhodnější a zda-li musíte také dbát na návaznost vzoru nebo ne. Pokud šijete z warmkeeperu nebo jiného materiálu, který má chloupek, musíte také všechny díly klást na látku stejným směrem, aby chloupky směřovaly na oděvu směrem dolů.
Pokud pokládáte střih na látku tímto způsobem, ověřte si vzdálenost pevného okraje od přehybu látky na jednom i druhém konci, aby byla látka správně přeložena „po niti“ a směr látky nám nikam neutíkal.
Také si připravíme ostatní díly z vrchové látky. Z „podšívky“ stříháme pouze podšívkový díl kapuce, podšívkový díl lišty kapuce a podkryt zipu. Protože jsem na své kapuce chtěla mít uvnitř kapuce chlupatou stranu warmkeeperu, ale nechtěla jsem, aby vevnitř v kapuci byly švy. Vystřihla jsem si podšívkový díl kapuce i podšívkový díl lišty kapuce také z vrchové látky. Pokud chcete mít kapsy podšité, dvouvrstvé, vystřihnete si 2x kapsový díl z vrchové látky a 2x kapsový díl z „podšívky“. Pokud chcete mít kapsu pouze jednovrstvou, stříháte pouze 2x kapsový díl z vrchové látky.
Podkryt zipu stříháme na přehybu látky. Pečlivě si jej rozžehlíme, pokud se okraje stáčí, můžeme podkryt napařit, okraje našpendlit na žehlícím prkně a nechat pár minut doschnout a vychladnout, tím se kraje trochu ustálí a nebudou se kroutit.
2. Důležité značky
Na přední díly si také přeneseme značky, kde budeme umísťovat kapsy. Doporučuji značky přenášet stehovkou navlečenou dvojitě. Na střihu kolmo k podložce propíchneme jehlou umístění rohu kapsy a jehlu propíchneme oběma vrstvami látky.
Papír opatrně odklopíme. Stehovkou se vrátíme zpět do vrchní strany a vytvoříme tak drobný steh.
Obě vrstvy látky od sebe opatrně kousek rozložíme a nitě uprostřed přestřihneme.
Stejným způsobem si naznačíme na předních dílu tři rohy kapsy, abychom ji mohli později umístit.
3. Vyztužení dílců
Podkryt zipu si podžehlíme jednostranně nažehlovací vliselínovou vložkou. Doporučuji používat výztuhu s nití (prošitou), protože je stabilnější. Vliselínovým proužkem také vyztužíme límcové okraje podsádky kapuce z vrchové látky.
Podžehlíme také límcové okraje dílu kapuce z vrchové látky a středové okraje předních dílů.
Pokud budeme šít jednovrstvou kapsu, vyznačíme si na kapsovém dílu podle papírového střihu přehyb pro průhmat kapsy.
Vliselínovým proužkem si průhmat kapsy vyztužíme, nažehlujeme cca 0,5 cm od vyznačené linie směrem do kapsy. Současně také podžehlíme zbylé okraje kapsy, viz. Obrázky níže. Tady již můžeme použít i obyčejný tvarovací vliselínový proužek.
Kapuce
4. Šití vrchové kapuce
Nyní budeme šít kapuci. Jestli chcete mít kapuci na stahování šňůrkou, je právě teď ten pravý moment na umístění průchodek. Ty doporučuji umístit cca 2 cm od krajů do místa ukázaného na obrázku níže.
Na díl kapuce si našpendlíme zadní lištu kapuce (lícem k líci) a našijeme. Poté k liště našijeme i druhý díl kapuce.
5. Šití spodní (podšívkové) kapuce
Podšívku kapuce také sešijeme s podšívkou lišty (já používám také vrchový materiál, ale nyní je pro mě lícem strana s chloupky, proto k sobě podšívku lišty a podšívku kapuce sešívám „tímto lícem“, tedy chloupky k sobě a potištěná strana je pro mě nyní rubová…
Podsádku kapuce si sešijeme dohromady. Sešitou podsádku našpendlíme na podšívku kapuce – pokládám na sebe lícem k líci – líc podsádky je pro mě vzorovaná látka a líc podšívky je pro mě strana s chloupkem, proto pokládám potištěnou stranu podsádky na chlupatou stranu podšívky…
6. Kompletace kapuce
Nyní máme tedy připravenou kapuci z vrchové látky i kapuci z podšívky s podsádkou.
7. Všití kapuce do průkrčníku
Kapuce vložíme do sebe lícem k líci (chloupkem podšívky k tisku vrchové kapuce) a sešijeme. Také si sešijeme ramenní švy předních dílů se zadním. Pokud máte těžší materiál, u kterého hrozí vytahání, můžete šev podložit tkalounem nebo lastinem.
Do hotového průkrčníku si našpendlíme kapuci – vrchovou – lícem k líci průkrčníku. Sešijeme.
Zip s podkrytem
8. Podkryt zipu
Můj tip: Pokud chcete mít podkryt jednovrstvý (jestliže máte stabilnější materiál jako je například fleece nebo fleecová svetrovina), můžete mít podkryt zipu i jednovrstvý. Jak na to najdete v tomto jednoduchém návodu: Jak na šití zipu s podkrytem
Nyní budeme všívat zip, proto si nejprve připravíme podkryt zipu, který jsme si na začátku podžehlili. Okraje podkrytu si odšijeme a převrátíme podkryt na líc. Pečlivě sežehlíme.
Položíme si před sebe díly tak, jako na obrázku níže, přední díl lícem nahoru, polovinu dělitelného zipu lícem nahoru a podkryt zipu. Na podkryt zipu položíme zip, lícem nahoru. Začínáme u jeho spodní části, kterou umístíme tak, aby cca 1 cm přesahovala přes podkryt. Plynule srovnáváme zip na podkrytu až se dostaneme k horní čísti zipu. Přesahující zipovou tkanici složíme a její konec vytočíme směrem z podkrytu. Našpendlíme.
Zipovou tkanici v kraji přišijeme k podkrytu.
Přes zip položíme krytku podkrytu a v kraji opět prošijeme.
9. Všití zipu, práce s podsádkami kapuce
Takto připravený podkryt se zipem položíme na přední díl tak, že na sobě vrstvy leží v vrstvy v tomto pořadí: přední díl vespodu, potom našitý zip lícem k přednímu dílu a úplně nahoře je podkryt. Krytku podkrytu umístíme do úplného vršku límce kapuce. Podsádku kapuce položíme přes podkryt se zipem. Našpendlíme.
Okraj podsádky kapuce složíme do rubu (jako na obrázku níže), našpendlíme.
Zip s podkrytem všijeme po celé délce předního dílu. Okraj můžeme začistit i na overlocku (tento krok rozmyslete s ohledem na váš overlock, jestli zvládne tolik vrstev hladce prošít. Volný konec řetízku zatáhneme pod smyčky. V opačném případě můžete celý okraj začistit šikmým proužkem. Volné
Na druhý přední díl položíme zipovou tkanici, lícem k líci. Začínáme u horního okraje zipu, který umístíme do vrcholu límce kapuce. Konec zipové tkanice opět složíme a ohneme směrem od předního dílu. Přes zip položíme límec podsádky kapuce, její okraj opět složíme do rubu.
Zip ve celé délce našijeme. Okraj můžeme opět začistit na overlocku nebo třeba šikmým proužkem.
Pokud bude mikina sportovnějšího vzhledu, pak přední díl přes zip nepřehrnujeme, pouze přední díl cca 1 cm zipu proštepujeme na stroji.
Pokud chceme, aby mikina vypadala spíše elegantněji než sportovněji, můžeme přední díl lehce přehrnout přes zip, cca na úroveň zoubků – na mikině tak nebude vidět zipová tkanice, ale pouze zoubky. Takto přehrnutý přední díl na zipu našpendlíme, na obou předních dílech. Přehrnutý okraj proštepujeme drobným ručním stehem spolu se zipovou tkanicí.
Finální kompletace kapuce v průkrčníku
10. Dokončení našití kapuce
Podšívku kapuce našpendlíme do průkrčníku, podehneme vždy cca 1 cm dovnitř do kapuce a pečlivě špendlíme.
Podšívku kapuce můžeme všít několika způsoby. Já podšívku kapuce nejraději všívám drobným matracovým stehem v ruce – z lícové ani rubové strany mikiny pak není nic patrné. Našpendlenou podšívku také můžete všít na stroji, kdy šijete pár milimetrů od podhrnutí, ale z lícové strany pak nemáte jistotu, jestli bude šev vypadat hezky (tento způsob nedoporučuji!). Posledním a hodně konvenčním způsobem je že si našpendlíte podšívku kapuce z lícové strany vrchové kapuce, poté vytáhnete špendlíky ze strany podšívky a šijete z lícové strany vrchové kapuce. Tím zajistíte, že bude šev zvenku hezký, ale občas se stane, že se podšívka posune a vy ji tak neprošijete nebo prošijete špatně. Proto doporučuji podšívku kapuce všívat ručně, kde máte plnou kontrolu nad tím, co děláte a výsledek bude opravdu hezký.
11. Štepování lemu kapuce
Okraj našité kapuce si našpendlíme a buď můžeme kapuci cca 2 – 4 cm od okraje prošít na stroji nebo ji můžeme ozdobně proštěpovat ručně drobnými stehy. Záleží na tom, jak má výsledný oděv působit – strojové prošití dodá mikině sportovní vzhled, ruční štepování mikinu povznese na elegantnější vlnu.
Já jsem se rozhodla kapuce proštěpovat ručně, provádí se tak v místě švu podsádky a podšívky kapuce – tedy z rubu kapuce. Šijeme drobným předním stehem tak, aby v líci byly sotva patrné drobné stehy.
Rukávy
12. Našití rukávů do průramku
Když máme kapuci hotovou, můžeme si našpendlit rukávovou hlavici do otevřeného průramku. Nejprve si sešpendlíme vrchol rukávové hlavice (značka na střihu) k ramennímu švu. Poté si našpendlíme okraje rukávové hlavice k okrajům průramků a nakonec našpendlíme zbytek celé rukávové hlavice. Rukáv našijeme.
13. Rukávový a boční šev
Nyní v jednom kroku sešijeme rukávový a boční šev. Švy v průramku na sebe navazují.
Kapsy
14. Začištění střižních okrajů kapes
Když máme hotové oba rukávy i oba boční švy, můžeme se vrhnout na kapsy.
Pokud chceme kapsy na předních dílech našít i s přiznaným „okrasným“ začištěním, nastavíme si overlock na hustší a kratší steh, také zároveň nastavíme větší napětí pro elastické materiály. Na kousku látky zkontrolujeme a případně doladíme nastavení stroje. Pokud budete kapsu našívat s podehnutými okraji, můžete okraje kapsy začistit běžným stehem na overlocku nebo entlovacím stehem na obyčejném šicím stroji.
Budeme-li kapsy našívat s přiznaným začištěným okrajem, umístíme kapsy na přední díly a zkontrolujeme, že jsou symetricky umístěné. Nyní si s umístěním kapes můžeme podle potřeby pohrát – můžeme je umístit blíže do středu nebo naopak blíže do boků, případně i posovat směrem nahoru k pasu nebo naopak dolů.
15. Našití kapes do předních dílů
Nebo okraje kapsového váčku podhrneme do rubu. V tomto případě můžeme kapsy jednoduše našít na stroji v kraji, ale u „neposlušných“ materiálů jako je právě warmkeeper, svetrovina apod. doporučuji kapsy našívat také v ruce drobným matracovým stehem.
16. Dvouvrstvé kapsy
Pokud jsme si kapsové dílce střihly čtyřikrát, pro dvouvrstvou verzi. Pak si k sobě vždy dva a dva díly lícem k líci sešijeme. V obvodu ponecháme menší nedošitý otvor, kterým kapsy otočíme na líc. Zašijeme matracovým stehem otvor a kapsy jednoduše našijeme na přední díly.
Spodní lemy
17. Zakončení délky mikiny i rukávů
Nakonec si začistíme spodní okraje mikiny a rukávů. Spodní lem přehneme přes zip do rubu a po celém obvodu mikiny udržujeme stejně velké zahnutí lemu. U sportovnější mikiny opět jednoduše z lícové strany prošijeme podehnutý lem. Elegantnější varianty můžeme opět proštěpovat ručně.
A tím je mikina ušitá!
Střih na dámskou mikinu AUTUMN MEADOW můžete pořídit v e-shopu tady: Střih na dámskou mikinu na zip
Tento střih je možné zakoupit i v tištěné verzi:
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.