Na dnešek jsem si pro vás připravila střih na dámskou halenku, ale nebojte se, není to nic složitého. Vyhneme se knoflíkové léze i límečku (na ty se podíváme zase někdy příště), protože je to střih na dámskou zavinovací halenku. Střih je opět zpracovaný v profesionálním konstrukčním programu a to ve velikostech 32 - 46. Součástí střihové přílohy jsou listy pro tisk na domácích tiskárnách ve formátu A4 ale i A0 pro velkoformátový tisk.
Střih na dámskou zavinovací halenku:
Střih na dámskou halenku je sám o sobě velmi jednoduchý s menšími prsními záševky. Protože ale šití vyžaduje plné soustředění a pečlivé vypracování, doporučuji tento střih spíše pro mírně pokročilé.
Střih na dámskou zavinovací halenku můžete již nyní pořídit v e-shopu tady: Střih na dámskou zavinovací halenku DOTS
Doporučený materiál:
Na halenku jsou vhodné látky v obchodech běžně označované jako halenkoviny. Najdete je většinou jako polyesterové halenkoviny nebo viskózové halenkoviny. Více o viskóze se dozvíte zde:
Látku, kterou jsem na halenky použila, mám z obchodu Dumlatek.cz a můžete ji pořídit tady:
Spotřeba látky:
Spotřeba látky je 1,5 m pro velikosti 32 - 36 a 1,8 m pro velikosti 38 - 46.
Jak ušít zavinovací halenku krok za krokem:
Kontrola střihu, úprava na míru
Ještě než se vrhneme na látku, měli bychom si porovnat papírový střih s našimi skutečnými tělesnými rozměry a do střihu případně zanést drobné úpravy, aby nám oděv perfektně padnul. Jak na to se dozvíte v tomto videu:
Doporučení
V tomto návodu je halenka šitá pomocí tzv. francouzských švů. Pokud se na ně necítíte nebo se vám zdají zbytečně pracné, můžete halenku ušít i klasickým způsobem, kdy jsou švové záložky široké 1 cm. Pak šijete, jak jste zvyklí, díly k sobě přikládáte lícem k líci a sešité díly poté začistíte na overlocku nebo nějakým entlovacím stehem (příp. cik-cakem). (Na zjednodušený postup se podívejte na konci tohoto článku)
Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme:
- 1x zadní díl na přeložku (přehyb látky)
- 2x přední díl
- 2x rukáv
Pozor!
Velikost švových přídavků je 1,5 cm pro boční a ramenní švy i pro průramek, rukávovou hlavici i rukávový šev. A to z důvodu, že k sobě budeme díly sešívat tzv. francouzským švem (doporučuji se ve střihu podívat do složky "01 jednotlive velikosti se svy" - zde totiž najdete střih i s vyznačenými švovými přídavky).
Důležité!
Dále budeme potřebovat 3 šikmé proužky dlouhé cca 1,8 m. Šířka cca 4,5 cm (záleží pokud máte zakladač šikmých proužků, tak na jeho velikosti, pokud zakladač nemáte, zvolte šíři 4,5 cm)
Doporučuji si nejprve složit látku diagonálně a připravit si 3 šikmé proužky. Díly teprve pak vystříháte ze zbývajících cípů látky. Šikmý proužek také můžete řezat na podložce pomocí řezacího kolečka.
V každém případě je potřeba proužek stříhat opravdu našikmo, jelikož tak je možné později proužek modelovat a lemovat s ním i oblouky.
Pokud máte zakladač šikmých proužků, půjde to snadno. Pokud zakladač nemáte (nebo máte nevhodnou velikost jako já :D ), pak proužek jednoduše složte podélně na polovinu (lícem ven) a sežehlete. Je potřeba použít hodně páry a síly. Proužek poté rozevřete a oba podélné okraje, buď najednou, nebo každý zvlášť, složte do přehybu proužku. Znovu přežehlete. Nakonec celý připravený proužek přeložte ještě jednou na polovinu a přežehlete.
Pokud se s přípravou šikmého proužku nechcete zabývat, můžete v galanterii zakoupit již hotové šikmé proužky v mnoha šířkách i barvách. Doporučuji používat bavlněné šikmé proužky, protože se s nimi dobře pracuje, na druhou stranu byste měli respektovat to, z jakého materiálu halenku šijete...
Jak ušít zavinovací halenku (tuniku) - verze 1
Prsní záševky
Jako první si odšijeme prsní záševky. Na látku jsme si vrchol prsního záševku přenesli jednoduše stehovkou.
Záševek šijeme vždy od vnějšího okraje k vrcholu. Ze stroje si povytáhneme delší konce obou nití.
Okraj složeného záševku připravíme pod patku a jehlu dáme do spodní polohy. Na prst si namotáme oba konce nití ze stroje a pomalu začneme šít. Jemným tahem za konce nití pomůžeme stroji s posunem jemné látky na jejím okraji, aby se látka nezacuchala do stroje.
Když došijeme do vrcholu záševku, odšijeme poslední steh již mimo látku. Zvedneme jehlu i patku a látku vysuneme opatrně ven. Odstřihneme delší konce nití a ty jednoduchými dvěma nebo třemi uzlíky zavážeme u prsního vrcholu. Odstřihneme nitě a ponecháme cca 1 cm dlouhé konce nití, aby se nám uzlíky po několika praních nerozvázaly.
Takto vypadá sežehlený prsní záševek z lícové strany:
A takto vypadá z rubové strany, doporučuji záševek sežehlovat směrem dolů.
Náramenice - francouzský šev
Francouzský šev už jsme si ukázali v jednom z posledních článků: Jak ušít sukni Rachel. Pojďme si to ještě zrychleně připomenout...
Jako první si sešijeme náramenice. Přední díl položíme na zadní díl rubem k rubu. Díly k sobě sešpendlíme a sešijeme za 1,5 cm.
Švovou záložku zadního dílu sestřihneme na polovinu. Obě švové záložky sežehlíme směrem do zadního dílu.
Švovou záložku předního dílu přehneme přes švovou záložku zadního dílu a celé podehneme. Vystehujeme.
(Co je to stehování? Více se dozvíte zde: Jak a proč správně stehovat látku)
Podrobnější postup šití francouzského švu najdete v článku s návodem na sukni:
Pokud se chcete správně naučit techniku stehování, doporučuji k přečtení tento článek:
Vystehovaný francouzský šev přežehlíme a zkontrolujeme, že je po celé délce stejně široký. Pokud je vše v pořádku, pak šev z lícové strany prošijeme cca 1 - 2 mm o přehybu. Nezapomeneme poté vytáhnout stehovku.
Stejným způsobem si vypracujeme i druhou náramenici.
Boční švy - francouzské švy
Obdobně zpracujeme i boční švy. Díly máme složené rubem k rubu. Za 1,5 cm širokou švovou záložku boční švy nejprve vystehujeme.
1. zkouška oděvu
Nyní přichází na řadu 1. zkouška oděvu.
Pokud jste ještě před samotnou střihovou přípravou svědomitě porovnali střih s vašimi tělesnými rozměry, pak by nemělo být potřeba nyní střih nějak zásadně upravovat. Zkouška se ale provádí z toho důvodu, že se každý materiál chová trošku jinak a co funguje na jedné látce, bohužel nemusí fungovat na látce jiné. Proto, i pokud máte doma již odšitý a ověřený střih, měli byste zkoušku provádět i u dalšího šití podle toho střihu, pokud šijete z malinko odlišného materiálu.
Pokud při zkoušce zjistíme nějaké nedostatky můžeme je nyní zpracovat. Jestliže halenka sedí jak má, můžeme pokračovat dál. Boční šev odšijeme za švovou záložku 1,5 cm, vytáhneme stehovku.
Švovou záložku zadního dílu opět sestřihneme na poloviční šíři a vystehujeme francouzský šev, přežehlíme.
Francouzský šev prošijeme.
Rukávy
U rukávů postupujeme také stejně. Nejprve si sešijeme rukávové švy, opět rub k rubu. Švovou záložku zadní části rukávu sestřihneme na polovinu, vystehujeme francouzský šev. Prošijeme a vytáhneme stehovku.
Připravený rukáv si nastehujeme do průramku. U dámské halenky je třeba rukáv mírně navolnit (rozuměj "lehce nařasit" kolem vrcholu rukávové hlavice, zejména v zadním dílu.) Rukáv stehujeme do halenky opět rubem k rubu.
Takto vypadá navolněný rukáv:
2. zkouška oděvu
Nyní doporučuji provést 2. zkoušku oděvu a zkontrolovat posazení rukávu. Každá máme trošku jinak tvarovaná ramena, ženy s kulatějšími zády budou pravděpodobně potřebovat méně navolnit rukáv v předním dílu a naopak více navolnit v zadním dílu. Ženy se sportovní rovnou postavou pravděpodobně nebudou muset provádět žádné další změny.
Když máme rukáv vestehovaný podle našich představ a po zkoušce oděvu vše vypadá dobře, můžeme rukáv všít. Poté sestřihneme švovou záložku zadního a předního dílu, nikoliv rukávu, na polovinu.
Opět si vystehujeme francouzský šev.
Prošijeme a nakonec stehovku vytáhneme.
Nyní budeme potřebovat připravený šikmý proužek, kterým olemujeme rukávy. Způsobů, jak lemovat šikmým proužkem, je několik. Můžeme si proužek "otevřít", jeho okraj našpendlit na střižní okraj rukávu tak, že špendlíme na rubou stranu rukávu, proužek je k rukávu lícem. Podél celého okraje rukávu takto proužek našijeme. Poté proužkem "obalíme" švovou záložku rukávu a z lícové strany prošijeme proužek podél celého rukávu, čímž rukáv olemujeme.
Já jsem dnes zvolila variantu, kdy celý proužek, sežehlený na čtvrtiny, nastehujeme podél celého okraje rukávu. Stehujeme z lícové strany rukávu.
Když je rukáv téměř celý "olemovaný", odstřihneme proužek cca o 2 cm delší. Okraj podehneme do rubu.
A zakončíme s ním lemování rukávu.
Poté lem jednoduše prošijeme na stroji a vytáhneme stehovku.
Z rubové strany je potřeba zkontrolovat, jestli jsme proužek všude "chytlli". Pokud ne, pak místa, kde se proužek do švu nedostal, jednoduše přišiji v ruce drobným předním stehem.
Lemování spodního okraje
stejným způsobem olemujeme i celý spodní okraj halenky. Díky tomu, že máme proužek skutečně střižený našikmo, můžemedokonale olemovat i oblouky v předních dílech.
Zavinování
Nyní si k sobě sešijeme 2 šikmé proužky, dlouhé cca 1,8 m (pokud nechceme mít zavinovací šňůrky tak dlouhé, postačí nám jeden proužek dlouhý cca 1,8 - 2 m).
Proužky na sebe položíme "křížem", lícem k líci.
Diagonálně sešijeme a odstřihneme přebytečné okraje.
Tento spoj bude ležet ve středu průkrčníku v zadním dílu.
Proužek si od tohoto místa nastehujeme podél celého průkrčníku, nejprve na jednu stranu a poté na druhou.
U pasové linie sestřihneme proužek, kterým lemujeme spodní okraj, do roviny s předním dílem.
Stužky na zavazování
Okraj proužku podehneme 1 cm do rubu.
Proužek podélně přehneme a okraj doporučuji v ruce uzašít (mám ráda ruční šití, ale pokud vy ne, pak proužek jednoduše v kraji prošijte na stroji).
Poté od jednoho okraje "stužky" prošijeme celý proužek a pokračujeme šitím i podél předního dílu a průkrčníku v zadním dílu, přes okraj druhého předního dílu až na druhý konec "stužky"
Nakonec si v pravém bočním švu odšijeme knoflíkovou dírku a to v místě pasové linie (značka na střihu, nejužší místo střihu). Tudy poté budeme provlékat stužku od levého předního dílu, abychom mohli halenku pohodlně zavinovat.
Jak ušít zavinovací halenku (tuniku) - verze 2
Budeme postupovat velmi obdobně, jako u první verze. Rozdíl bude v tom, že nebudeme šít fracouzské švy, ale vezmeme si na pomoc overlock (nebo můžeme šít na klasickém stroji a švy začišťovat např. cik-cakem nebo entlovacím stehem). Dalším rozdílem je vypracování rukávů. U první verze je klasický halenkový postup, v této zjednodušené variantě se podíváme na tzv. košilový postup, kdy rukáv nevšíváme ale našíváme.
Ramenní švy
Při šití jsem se nechala trochu unést a omylem jsem náramenice odšila s francouzskými švy a uvědomila jsem si to až při editaci fotek. Vy ale náramenice můžete ušít úplně klasicky:
Na zadní díl si složíme přední díly, lícem k líci. Sešpendlíme náramenice a sešijeme. Poté oba švy začistíme na overlocku nebo nějakým entlovacím stehem.
Švové záložky sežehlíme směrem do zadního dílu a náramenice vyštepujeme podél původního švu, cca 2 mm vedle něj. Štepujeme z lícové strany v zadním dílu. (Co je to štepování?)
Připravíme si rukávy. Dbáme na to, abychom si rukávy neobrátily a aby strmější část rukávové hlavice náležela k přednímu dílu (máme vyznačeno i v papírovém střihu).
Rukáv si našpendlíme do průramku. Kolem vrcholu rukávové hlavice je potřeba rukáv mírně navolnit (více info v první variantě šití ↑ ). Rukáv doporučuji nastehovat. Rukáv všíváme klasicky do průramku lícem k líci.
Šev poté opět začistíme.
Celý šev také vyštepujeme. Švovou záložku sežehlíme směrem do předního a zadního dílu. Štepujeme v předním a zadním dílu cca 2 mm podél původního švu.
Olemujeme otevřený rukáv. (podrobnější postup viz výše, varianta 1).
Halenku máme otočenou na ruby, v návaznosti sestehujeme rukávový a boční šev. Nyní doporučuji halenku vyzkoušet. Když je vše v pořádku, můžeme rukávový i boční šev odšít. Švové záložky začistíme.
Z lícove strany opět vyštěpujeme. Švové záložky sežehlíme směrem do zadního dílu a štepujeme opět cca 2 mm od původního prošití.
Nakonec olemujeme spodní lem a poté průkrčník a vytvoříme šnůrky (podrobný postup viz varianta 1)
Halenku máme hotovou. Co na ní říkáte?
Ještě pro připomenutí, střih můžete pořídit tady: Střih na dámskou zavinovací halenku DOTS
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.