Pokud sledujete můj Instagram pak pro vás dnešní článek není až takovou novinkou. Na dnešek jsem si pro vás totiž nachystala nový střih na dámský cardigan, rovného oversized střihu. Cardigan má kulaté boční kapsy, které můžete odšít buď jako klasické boční a nebo jako nakládané kapsy. Střih je vyvedený ve velikostech 32 - 60 a je velmi univerzální. Ve střihu je naznačena také linie pro zkrácenou délku cardiganu do pasu (utíkáček), na střihových dílcích rukávu pak najdete linii pro dlouhý i 3/4 rukáv.
Střih na dámský cardigan můžete už teď pořídit v e-shopu: Střih - dámský cardigan WILD BERRIES (32 - 60)
Ke cardiganu si také můžete ušít úplně jednoduchou stylovou čapku. Návod najdete tady:
Jak ušít jednoduchou čepici (snadné a rychlé šití pro začátečníky)
Doporučený materiál:
Na tento cardigan doporučuji středně silné až silné pleteniny - pružné látky.
Cardigan jsem šila z teplákoviny s medvídkem (v různých obchodech látku najdete také pod názvy warmkeeper nebo alpenfleece), kterou mám z obchodu Důmlátek.cz a koupit ji můžete zde:
Ze stejného obchodu mám i šedomodrou kombinaci této látky a tu najdete tady:
Dalšími vhodnými materiály jsou také: svetroviny nebo třeba elastické teplákoviny (počesané, nepočeasné, ale hlavně s příměsí elastanu):
Cardigan můžete šít také jako klasický kousek (tedy nikoliv oboustranný). Detailní postup na takové šití najdete v tomto článku:
Cardigan můžete šít také jako klasický kousek (tedy nikoliv oboustranný). Detailní postup na takové šití najdete v tomto článku:
Návod na šití oboustranného cardiganu
Střihová příprava:
Papírový střih si napolohujeme. U menších velikostí (do vel. 36) máme víc možností polohování. Na obrázku níže je úplně klasická varinata polohování střihu, kdy látka je přeložená přesně na polovinu. Sami už na první pohled vidíme, že je kolem jednotlivých dílců spousta hluchého místa...
A takto vypadá moje verze polohování střihu. Látku si přeložím tak, aby se mi na přeloženou část vešel jen přední a zadní díl a do zbytku látky umístím jeden rukáv. Nahoře mi zbyde celá jedna polovina látky, ze které potom vystřihnu druhý rukáv, sedlo a kapsy.
Podle papírového střihu si připravíme:
- 2x přední díl
- 2x rukáv
- 2x kapsový díl (pro nakládanou kapsu), případně 4x kapsový díl pokud budeme šít oboustrannou variantu nebo kapsy všité do boku (jestliže budeme šít kapsy všité do bočního švu, pak u dvou z kapsových dílců nevystřihujte vnitřní oblouk - průhmat)
- 1x zadní díl na přeložku celý (nebo rozdělený a zvlášť sedlo na přeložku)
Pokud si zadní díl členíte i se sedlem, pak je potřeba si k oběma dílcům ještě přidat přídavek na šev (1 cm).
Můj tip: Celý cardigan je šitý na obyčejném šicím stroji, bez použití overlocku. Protože šijeme z velmi pružné látky, je potřeba k šití stroj správně nastavit. Jestliže nevíte jak na to, doporučuji k přečtení tento článek: Šití pružných látek na obyčejném šicím stroji - 4 kroky ke skvělým výsledkům
Postup šití:
Pokud šijeme variantu s členěným sedlem, pak si jako první přišijeme právě sedlo k zadnímu dílu. Jelikož šijeme oboustrannou variantu s přiznanými švy, pokládáme na sebe díly "rubovou" stranou, tedy tou s chloupky.
Nyní si šev rozevřeme a po straně se švovými přídavky šijeme širokým cikcakem.
Můj stroj umožňuje šířku stehu až 9 mm, to je ale u každého stroje jiné, takže na svém stroji si nastavte co nejširší cikcak steh. Já jsem zvolila pružný cikcak, můžete ale nastavit třeba tříkroký cikcak nebo úplně obyčejný základní cikcak. Délku stehu mám ponechanou na 3 mm.
A takto vypadá odšitý sedlový šev. Doporučuji hodně žehlit, jelikož i při sebelepším nastavení stroje dochází ke zvlnění materiálu. Žehlička vám zvlnění pomůže zkrotit.
Přesahující části švových přídavků si kolem sedlového švu sestřihneme.
Pokud máte pocit, že si s přiznaným švem nevíte úplně rady, mrkněte ještě do tohoto článku, kde jsem stejnou technikou šila jednoduchou čepici. Třeba tam najdete něco, co vám šití osvětlí: Návod na jednoduchou čepici
Jak ušít oboustrannou kapsu
Pokud máte hodně pružné látky, nebo váš stroj látku hodně vytahává a vlní, pak si kapsové dílce podžehlete 1 cm širokým proužkem vlizelínu po jejich vnějších obloucích.
Teď přichází čas na kapsu. Já jsem zvolila její nakládanou variantu, ale pokud chcete ušít klasickou boční kapsu (pozor, ta je možná pouze u cardiganu, který nebude oboustranný - jinak by nám po otočení cardiganu do rubu kapsy plandaly ven jak psí uši...), pak video návod jsem pro vás zpracovala tady:
Nyní si do bočního švu našpendlíme kapsové dílce. Na střižním okraji byste měli mít značky pro umístění kapes - značky si přeneseme z papírového střihu.
Našpendlíme si celý kapsový dílec.
Doporučuji si ověřit vhodné umístění kapes. Každý je máme rád někde trochu jinde, někdo má rád kapsy více do pasu, někdo naopak poměrně nízko... Takže si sešpendlíme nebo nastehujeme ramenní švy.
Stejně tak i boční švy.
Doporučuji si sešpendlit nebo sestehovovat i druhý přední díl, abychom si cardigan skutečně mohli zkusit.
A cardigan si vyzkoušíme.
Zhodnotíme umístění kapes.
Pokud je umístění v pořádku, není potřeba nic měnit. Pokud ale kapsy budete posouvat, doporučuji si změnu vyznačit i v papírovém střihu, abyste měli propříště jasno. Kapsový díl máme tedy našpendlený nebo nastehovaný v předním dílu. Pokud špendlíte, doporučuji špendlit těsně při kraji a hodně hustě.
Nastehované nebo našpendlené boční a ramenní švy zrušíme. Před sebou máme přední díl s našpendlenou kapsou, přední díl nyní máme položený tak, aby našpendlená kapsa byla vespodu.
Protože jsem kapsu našpendlila hustě, vidím i z "rubové" strany přesný tvar i umístěný kapsového dílce na spodní straně předního dílu. Do těchto míst si tedy položím druhý kapsový dílec.
A nastehuji. Je potřeba stehovat tak, abychom zabírali oba dva kapsové dílce. Při stehování si stále kontrolujeme přesně posazení kapsových dílců na sobě.
Nyní si kapsy našijeme. Šila jsem pružným cikcakem a šila jsem v kraji kapsového dílce.
Z druhé strany to vypadá takto.
Přebytečné nebo přesahující části jednoduše ostřihneme.
Ramenní švy
Stejně jako jsme šili sedlový šev, sešijeme také ramenní švy
I tady odstřihneme přebytek u švových přídavků.
Sesazovací šev - našití rukávu
Do otevřených průramků si našpendlíme rukávy. Rukávy vždy začneme špendlit ve vrcholu rukávové hlavice (značku najdete na papírovém střihu).
Poté si sešpendlíme jednu číst průramku.
A pak druhou část průramku.
Nyní si plynule našpendlíme zbytek rukávové hlavice. Jelikož je délka rukávové hlavice o trochu delší, než délka průramku, musí se rukáv malinko navolnit. Pokud se šitím začínáte, určitě si rukáv navolněte na stroji nebo stehovkou. Pokud jste už v šití ostřílení pardálové, pak si můžete rukáv jen našpendlit, ale hustě (špendlení je možné pouze u pružných látek. U tkanin je vždy potřeba rukávy navolnit stehovkou nebo na stroji).
Pak už jednoduše rukáv našijeme.
Šev si opět rozložíme a projedeme cikcakem.
Rukávový a boční šev
Teď přicházejí na řadu rukávový a boční šev. Ty si sešpendlíme a sešijeme v návaznosti (rozuměj, sesazovací šev rukávu na sebe navazuje.
U bočního švu je hodně důležité, abychom při šití zabrali i kapsy. Pokud vám nějaký kapsový dílec někam utíká, jednoduše ho zkroťte stehovkou.
Po sešití si opět můžeme švové přídavky rozevřít a prošít, mějte prosím ale na paměti, že v rukávu budete potřebovat notnou dávku šikovnosti a trpělivosti. V bočním švu se šije hravě, jak ale přijde na řadu rukávový šev, je to trochu dřina... :(
Jednoduché kreativní šití s přiznanými švy
Zjednodušenou variantu v krátké délce s tříčtvrtečními rukávy a bez kapes si může ušít skutečně i opravdový začátečník. Jednoduchý střih a snadné šití jsou zárukou úspěchu...
Postup šití:
V této části postupu budu vycházet z původního návodu na oboustranný cardigan (viz. výše), pokud vám tedy nějaký krok šití není jasný, doporučuji mrknout do předchozích kroků v návodu výše, který je zpracovaný velmi detailně.
Budeme šít tzv. přiznané švy. Proto celý oděv budeme sešívat rubovými stranami (těmi s chloupky) k sobě. Na zadní díl si tedy položíme přední díly rubovými stranami k sobě. Sešpendlíme nebo nastehujeme. Poté náramenice sešijeme. Švy opatrně rozžehlíme.
Rozžehlené švy prošijeme širokým ozdobným stehem (např. cikcakem).
Z rubové strany vypadá utíkáček takto:
Přebytečné okraje švových přídavků sestřihneme těsno kolem širokého švu.
Poté do otevřeného průramku všijeme rukáv, stejným způsobem, tedy rubovými stranami k sobě.
Nakonec sešijeme v návaznosti rukávový a boční šev. Při prošívání irokým stehem se obrňte trpělivostí, v rukávu se totiž šije velmi špatně.
Tak a to je celé. Cardigan, nebo je zkrácenou variantu (utíkáček), máme ušitý. :) Jak je vám dnešní návod líbil?
Jestli máte chvilku, budu moc ráda, když mi dáte zpětnou vazbu ve formě komentáře dole pod článkem.
Střih na dámský oboustranný oversized cardigan můžete pořídit tady: Dámský cardigan WILD BERRIES (velikosti 32 - 60)
Omrkněte návod na šití klasického cardiganu s lemováním...
Nebo se při šití inspirujte mým "pětiminutovým cardiganem"...
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.