Mezi podzimní střihy jsem zařadila i nový střih na dětské a dámské šaty s dlouhým rukávem, kapsami a sukní se sklady. Tento střih (stejně jako i všechny mé ostatní střihy) je ale natolik nadčasový, že ho můžete použít i letos. Střih je poměrně jednoduchý a tak můžu šití doporučit i odvážným začátečníkům. Šaty mají přiléhavou siluetu živůtku s lodičkovým výstřihem, širší rukávy do nápletu, v pase dvojitou vrstvu jako "pásek", jednoduchou sukni se sklady a dvě kapsy v bočních švech.
Více fotek různých šatů šitých podle tohoto střihu najdete v galerii na konci tohoto článku, pod návodem na šití.
Střih na šaty
Střih na dětské šaty ve velikostech 80-164 můžete už teď pořídit v e-shopu: Střih na dětské šaty LADYBUG
Střih na dámské šaty ve velikostech 32-60 najdete tady: Střih na dámské šaty LADYBUG
Doporučený materiál a jeho spotřeba:
Na šití těchto dětských i dámských šatů doporučuji slabší až středně silné pleteniny - pružné látky (ideálně bavlněný úplet s elastanem, viskózový úplet apod.), podle toho, jestli chcete lehčí variantu na podzim či pozdní léto, nebo vyloženě zimní variantu šatů.
Látka s drobným potiskem berušek je z obchodu Tufka.cz a můžete ji pořídit zde: Viskózový úplet s beruškami
Látka na dámských šatech, dívčích žlutých šatech i modrých s králíčky je běžný bavlněný úplet s elastanem z obchodu Dům Látek.cz.
Spotřeba materiálu se liší podle zvolené velikosti střihu. Zde je orientační přehled pro šíři látky 140 cm:
- pro dětské velikosti:
- 80–122: 0,8 m
- 128–140: 1 m
- 146–164: 1,5 m
- pro dámské velikosti:
- 32–38: 1,8 m
- 40–60: 2,5 m
Můj tip: Šaty můžete šít na overlocku i běžném domácím šicím stroji. Ještě než se vrhnete do šití, doporučuji si přečíst tento článek: Šití úpletů - 4 kroky k dosažení skvělých výsledků
Návod jak ušít šaty LADYBUG krok za krokem
Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerie. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na fotku klikněte.
Střihová příprava
1. Polohování střihu, příprava dílců
Podle papírového střihu si připravíme:
Pokud šijeme z dvou kontrastních látek, pak z hlavní látky:
- 1x zadní díl živůtku na přeložku (přehyb látky)
- 1x přední díl na přeložku
- 2x rukáv
- 2x dílec sukně
Z doplňkové látky:
- 4x dílec pásku
- 4x kapsový dílec
- Proužek úpletu široký cca 3 cm na lemování průkrčníku.
- Později si také připravíme obdélníky látky na lemování rukávů
Živůtek
2. Lemování výstřihu
Jako první si olemujeme průkrčník v obou dílech živůtku. Jelikož je výstřih lodičkový a u dětského oblečení jsou dílce menších rozměrů než je tomu u dámského oblečení, doporučuji lemovat průkrčník předního i zadního dílu zvlášť.
Proužek úpletu si jednoduše složíme podélně na polovinu, lícem ven, a našijeme ho (ideálně na overlocku, nebo pružným stehem na klasickém stroji) k lícové straně průkrčníku. Proužek úpletu nenapínejte nějak příliš, aby se tvar výstřihu nezdeformoval. Protože jde o lodičkový výstřih, napětí lemu je jen minimální. Přežehlíme.
Stejným způsobem si zpracujeme průkrčník i na druhém dílu.
3. Pásek
Teď si před sebe připravíme jeden dílec pásku, lícem nahoru.
Přes něj položíme přední díl, lícem dolů Důležité je, aby středy obou dílců ležely na sobě.
Přes přední díl položíme druhý dílec pásku, tentokrát lícem dolů, opět jeho střed leží i na středech ostatních dvou dílců.
Sešpendlíme všechny tři dílce ve středu a nyní si sešpendlíme všechny tři dílce i v krajích.
Oba dílce pásku jsou volně položené, mezi nimi je přední díl, který je delší.
Všechny tři vrstvy k sobě sešijeme tak, že je při šití natahujeme, aby byl přední díl uprostřed mezi pásky volně natažený a povedlo se nám ho plynule a rovnoměrně všít mez oba dílce. Tím se nám přední díl do pásku lehce nařasí. A šev zůstane skrytý Uvnitř, mezi oběma dílci pásku.
Stejným způsobem si vypracujeme i zadní díl.
4. Ramenní švy
Nyní si položíme přední díl přes zadní díl, lícem k líci, a sešpendlíme si náramenice. Je potřeba si u lemu trochu pohrát s tvarem a usazením právě lemu, aby vše ve finále hezky naVazovalo. Doporučuji vždy našpendlit, podívat se, jak to celé z lícové strany vypadá, případně poupravit a pak teprve šít. I když šijete na overlocku, ramenní šev si nejprve sešijte na klasickém stroji pružným stehem. To proto, že pod patkou overlocku není často dost možné udržet více (4+) vrstev na sobě na milimetr přesně. Takže si ramenní šev sešijeme na klasickém stroji. Z lícové strany ještě jednou pro jistotu zkontrolujeme, že na sebe navazuje nejen okraj lemu, ale i vnitřní část lemu...
...a teprve pak ramenní šev projedeme ještě na overlocku. Volný konec řetízku u průkrčníku zatáhneme pod smyčky.
Stejně si zpracujeme i druhý ramenní šev. Švové přídavky složíme směrem do zadního dílu, jejich umístění můžeme dočasně zafixovat špendlíkem. Takto složené švové přídavky do zadního dílu sežehlíme.
Z rubové strany živůtku doporučuji švový přídavek několika drobnými ručními stehy přichytit na místě, aby švové přídavky netrčely a průkrčník pak u krku neodstával.
A výsledek by měl vypadat nějak takto:
Rukávy
Živůtek máme hotový a můžeme si do něj našít rukávy.
5. Všití rukávů
Nyní si před sebe přední i zadní díly položíme lícem nahoru tak, abychom měli dobrý přístup do otevřeného průramku.
Do něj si, lícem k líci, našpendlíme rukáv. V předním dílu živůtku je značka a ta musí ležet přesně na značce rukávu. Na sobě musí ležet i značka na rukávu pro vrchol rukávové hlavice a ramenní šev. Když máme tato dvě místa sešpendlená, můžeme postoupit dál a našpendlit zbylou část rukávové hlavice do otevřeného průramku.
Stejným způsobem si našpendlíme a posléze i našijeme druhý rukáv.
6. Rukávové a boční švy
Nyní si složíme celý živůtek lícem dovnitř, zadní díl leží na předním díle a rukávy jsou přehnuté, abychom mohli sešpendlit nejen boční šev, ale i rukávový. U živůtku si dejte práci s tím, aby šev u pásku ležel hezky na sobě v předním i zadním dílu, aby na boku nevznikl nevzhledný "schod". Jelikož tu budeme šít hodně vrstev dohromady a u overlocku opět hrozí, že by se nám vrstvy po sobě posunuly, můžeme si tento kousek nastehovat, nebo v kraji sešít na klasickém stroji.
Celý boční šev si tedy v návaznosti na rukávový šev našpendlíme. A pak sešijeme. Stejně tak i na druhé straně živůtku.
7. Manžety rukávů
Teď přichází čas na olemování rukávů. Konečná šířka manžety rukávu by měla být:
- 4 cm pro velikosti 80-98
- 5 cm pro velikosti 104-122
- 6 cm pro velikosti 128-164
- 7 cm pro dámské velikosti
Tzn., že šířka rozloženého dílce před všitím by měla být 2x konečná šířka + 2 cm na švové přídavky, tedy:
- 10 cm pro velikosti 80-98
- 12 cm pro velikosti 104-122
- 14 cm pro velikosti 128-164
- 16 cm pro dámské velikosti
Délka takového dílce by měla být v závislosti na síle a elasticitě materiálu cca obvod zápěstí dítěte bez přídavků - pro velmi elastické a slabé materiály, až obvod zápěstí + 5 cm na švy a volnost - pro materiály silné a málo pružné.
Já jsem pro Terulku, které jsem šila šaty SLIM ve velikosti 128, střihla dva dílce o šířce 14 cm a délce 16 cm. Použila jsem slabý bavlněný úplet s elastanem a obvod zápěstí má Terulka 13 cm.
Dílce manžet složíme na polovinu, lícem dovnitř a sešijeme v "rukávovém" švu.
Poté sešité manžety složíme podélně na polovinu, lícem ven a našpendlíme je do rukávu.
Jelikož jsou rukávy široké a manžety jsou naopak úzké, doporučuji na rukávu udělat protizáhyb/y. Nejprve si manžetu k rukávu sešpendlíme v rukávovém švu, poté v místě, kde je polovina obvodu manžety a polovina obvodu rukávu. To jsou dva vztyčné body, které musí ležet na sobě. Pak jsem do rukávu i manžety vložila třetí špendlík (na obrázku zcela vlevo), který je 2 cm od středového špendlíku.
Teď je to ten špendlík zcela vpravo.
A od tohoto špendlíku jsem udělala záhyb - látku rukávu jsem v místě špendlíku složila a vedla směrem ke středovému špendlíku, kde jsem ji opět složila a vedla původním směrem. Takže v tom místě máme dvě vrstvy manžety a tři vrstvy rukávu.
Stejným způsobem jsem také udělala na druhé straně od středového špendlíku a vznikl mi tak protizáhyb.
Zbylou část rukávu jsem volně ponechala. Následně jsem při šití manžetu lehce natahovala, aby se mi zbylá volná část rukávu rovnoměrně všila do manžety.
Stejně jsem zpracovala i druhý rukáv. Protože jsem šila na overlocku, tak jsem volné konce řetízku zatáhla pod smyčky.
Sukně
Než se vrhneme do samotného zpracování sukně, je nutné si nejprve vypracovat kapsy.
8. Kapsy do bočních švů
Položíme si před sebe přední nebo zadní díl sukně, lícem nahoru. Na horním okraji máme značky podle papírového střihu. Ty nám říkají, kde budou sklady. Takže budeme pracovat u této vrchní části sukně. Připravíme se také kapsový dílec. Ten našpendlíme lícem k líci dílu sukně v bočním švu.
A přišijeme. Stejně tak to provedeme i na druhé straně dílu sukně.
A stejně tak si zpracujeme i druhý díl sukně.
Nyní si na sebe díly sukně i s kapsový i díly položíme, lícem k líci, a sešpendlíme kapsové dílce do kapsového váčku a pod nimi i zbývající čísti bočních švů.
A sešijeme. I spodní části kapsy šijte pomalu, ať se vám šití obloučku dobře podaří.
Nyní si musíme odšít část bočního švu a to tak, že cca 1 cm od střižního okraje kapsy směrem do sukně si za pomoci špendlíků uděláme značku. Odtud vedeme pomocí špendlíků linii do bočního švu. Můžeme ji vést až ke spodnímu okraji sukně, nebo jen plynule navázat v již stávajícím bočním švu.
A po této linii vedeme pružný rovný steh.
Takže boční šev (uvnitř s kapsovým váčkem) vypadá z lícové strany asi takto:
V předním dílu si látku obtočíme podél švového přídavku u kapsy tímto způsobem, aby vznikla malá výpustka:
Průhmat našpendlíme.
A následně tak přední díl sukně podél průhmatu prošijeme.
Kapsový váček si v pasové linii našpendlíme k přednímu dílu, aby se nám později se sukní dobře pracovalo a kapsový váček se nám nepřichytil někam, kam nemá.
Stejným způsobem si zpracujeme kapsu i na druhé straně.
Kompletace šatů
9. Sesazení bočních švů
Abychom mohli přišít sukni k živůtku, bude potřeba v ní plynule v pasové linii vytvořit sklady.
V pasové linii si malým nástřihem naznačíme polovinu pásku. V předním i zadním dílu. Na papírovém střihu jsou i další značky, ty nám říkají, v jakých místech mají být sklady sukně. Nicméně protože jde o hodně značek na sukni i na pásku, může to být pro vás zbytečně komplikované. Pokud z množství značek máte strach, pak na pásku mějte jen tu pro střed dílce.
Polovinu máme nástřihem označenou i na sukni. Na sukni v pasové linii máme i další značky, ty nám říkají kde a jak velké jsou sklady na sukni.
Sukni si navlékneme na živůtek lícem k líci. Dbáme na to, aby sobě ležely přední díly a z druhé strany zadní díly, abychom sukni nenašili omylem obráceně.
Jako první si sukni spojíme se živůtkem v bočních švech.
Je dobré švové přídavky rozložit tak, aby všechny nesměřovaly na jednu stranu a nevznikla nám tak velká boule na boku.
Sukni špendlíme rovnoměrně do pásku i s kapsovým váčkem (v předním dílu).
10. Sklady na sukni
Jakmile narazíme na první dvě značky, je potřeba v tomto místě vyrobit sklad. Tyto značky jsou na levé straně sukně.
Proto z rubové strany bude sklad směřovat doleva. Takže si značky složíme na sebe...
...složíme je také rovnoměrně do pásku...
A pokračjící část sukni složíme u značky opět původním směrem, takže nám vznikne první záhyb, který v rubové straně směřuje doleva.
V tom místě máme dvě vrstvy pásku a tři vrstvy dílce sukně.
Sklad si zašpendlíme...
...a přes něj přehneme zbylou část kapsového váčku, aby nebyl nikde pomačkaný.
Takže v místě skladu nyní máme dvě vrstvy pásku, tři vrstvy sukně a dvě vrstvy kapsy.
Směrem ke středu dílu pokračujeme stejně jen s tím rozdílem, že sem už nedosahuje kapsa, takže jen zpracováváme sklady.
Jakmile se tedy dostaneme k dalším dvěma značkám, znamená to pro nás opět skald v rubu směrem doleva.
Tady už jsme se dostali ke středu sukně i ke středu pásku. Oba středy leží na sobě.
Sklady na levé straně předního dílu v lícové straně vypadají takto - směřuj naopak směrem do středu... (rozuměj střed šatů je nyní v levé části fotky a boční šev je v pravé straně fotky).
Od středu směrem k pravému bočnímu švu předního dílů postupujeme stejně jen s tím rozdílem, že slady v rubu směřují doprava. Nezapomeňte, sukně je do pásku kromě skladů i mírně nařasená, stejně jako je do pásku mírně nařasený živůtek, proto pokud máte značky i na pásku, sami uvidíte, jak je potřeba pásek při následném našívání natahovat. Pokud na pásku značky nemáte, pak sklady udělejte jen podle značek na sukni a v případě potřeby je mírně poupravte, aby byly rovnoměrně umístěné v pásku. Důležité je hlavně to, aby byly sklady na pravé i levé straně šatů symetricky a šaty tak nepůsobily "křivě".
Stejným způsobem si složíme sklady i na zadním dílu sukně.
Sklady v rubové straně směřují do stran.
11. Pasová linie
Sukni po celém obvodu našijeme do pásku. Pokud šijeme na overlocku, pak volný konec řetízku zatáhneme pod smyčky.
Z lícové strany jdou všechny sklady směrem do středu šatů.
Zkontrolujeme umístění kapsy i to, že je opravdu máme v předním dílu a ne opačně. :)
Dokončení šatů
12. Zapravení délky šatů
A jako poslední zbývá založení spodního lemu sukně. Ten si nejprve začistíme (na overlocku nebo např. "cik-cakem") a následně ho za 3 cm podehneme do rubu a prošijeme pružným stehem.
Terulka při zkoušce šatů zhodnotila, že by chtěla ponechat sukni takto, jen s prošitím na overlocku a tak mi poslední krok, tedy podehnutí do rubu, ušetřila.
A tím mámě šaty hotové.
Na šití jsou skutečně jednoduché, jedinou záludností mohou být sklady na sukni. Pokud se vám to zdá příliš komplikované, můžete sukni si pásku úplně jednoduše nařasit. Návod jak řasit látku najdete v tomto článku: Jak nařasit látku
Střihy na šaty
Pro připomenutí ještě také odkazy na střihy, pokud by se vám tyto šaty líbily...
Dětské šaty ze splývavého viskózového úpletu
Dětské šaty z bavlněného úpletu s elastanem
Když jsem vytvářela poslední střih na dětské šaty s dlouhým rukávem, kapsami a sukní se sklady, vznikly mi při testování střihu pod rukama i tyto šaty v hořčicové barvě. Terulka má ode mě nespornou výhodu v barvě pleti, protože jí tahle nádherná barva děsně sekne. Když si hořčicovou obléknu já, celá jako bych tak nějak pobledla a zezelenala, takže nakonec vypadám strašně nezdravě. No, není každému přáno. A protože se mi tyhle šaty na Terulce fakt strašně moc líbí, říkala jsem si, že by byla škoda, kdybych vám je sem na blog nedala alespoň pro inspiraci. Je totiž možné, že vás šaty třeba v podání s beruškami netrefily, ale v téhle kombinaci se vám možná zalíbí…
Na tyto hořčicové šaty jsem použila středně silný bavlněný úplet s elastanem, který jsou koupila v obchodě Důmlatek.cz zde: Úplet bavlněný jednobarevný, pokud vás netrefuje přesně tahle barva, tak nesmutněte, protože v obchodě mají tuto látku skladem v mnoha a mnoha barvách! Do pasu a na lemy jsem použila stejný úplet, jen v tmavě hnědé barvě: Úplet tmavě hnědý.
Modré šaty byly to jedním z prvních zkušebních kousků a jak si můžete všimnout, tyhle šaty ještě neměly kapsy a živůtek byl také hodně těsný. Nicméně výsledek nedopadl úplně zle a tak si říkám, že bych vám sem ještě pár fotek těchto šatů nasdílela pro inspiraci.
Na tyto dětské šaty jsem použila středně silný potištěný bavlněný úplet s elastanem, který jsou koupila v obchodě Dům látek.cz, tento konkrétní motiv už tam sice nemají, protože látku už mám doma nasyslenou pěkně dlouho, ale najdete tam spoustu dalších hezkých dětských motivů na úpletu: Dětské úplety.
Dámské šaty z bavlněného úpletu s elastanem
Střih na dětské šaty se vám i mně zalíbil natolik, že jsem vytvořila i jeho dámskou verzi.
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.