Dnes se společně podíváme na to, jak jednoduše ušít tepláky s bočními klínovými kapsami a sedlem. Tento střih na dětské tepláky je vhodný i pro začátečníky. Střih na dětské tepláky s kapsami a sedlem je ve velikostech 80-164.
Více fotek různých tepláčků šitých podle tohoto střihu najdete v galerii na konci článku (pod návodem na šití).
Střih na dětské tepláky
Střih na dětské tepláky se sedlem můžete pořídit v e-shopu zde:
Střih na dětské tepláky je k dispozici ve všech velikostech a to jak jednotlivě (kde je vidět trasa šití a švové přídavky), tak i v klasickém zobrazení, kde jsou všechny velikosti najednou – pro lepší přehlednost je každá velikost jinou barvou.
Můžete si tak vybrat, co vám více vyhovuje. Výhodou klasického zobrazení, kde jsou všechny velikosti najednou je, že můžete snadno svůj střih přizpůsobit na postavu, která se nevejde do jedné velikosti podle tabulky. Výhodou samostatně zobrazené velikosti je velká úspora času při přípravě látky – nemusíte přemýšlet kde a kolik přidat na švy, protože vše je názorně vyobrazeno.
Doporučený materiál a jeho spotřeba:
Na šití tepláků FOREST jsou vhodné pružné materiály (teplákovina, fleece, oboulícní úplet apod.). Do pasu doporučuji náplet (patent). Dále budete potřebovat širokou gumu do pasu (šířku doporučuji 3 cm) a pak gumu (můžete použít širokou nebo úzkou) do nohavic. Materiál můžete koupit např. v obchodě Unuodesign.cz nebo Důmlátek.cz.
Spotřeba materiálu se liší podle zvolené velikosti střihu. Zde je orientační přehled spotřeby látky pro dětské velikosti, při šíři látky 140 cm:
- 80–104: 0,7 m
- 110–122: 0,9 m
- 128–140: 1,1 m
- 146–164: 1,2 m
Můj tip: Šít můžete na overlocku nebo klasickém domácím šicím stroji. Pokud budete šít na klasickém stroji, doporučuji používat stretch jehlu (více o jehlách do šicích strojů se dočtete v tomto článku: Jehly do domácích šicích strojů), šít pružným stehem (např. úzkým cikcakem nebo tříkrokým rovnostehem. Pokud to váš stroj dovolí, také snižte přítlak patky a snižte napětí spodní nitě. Více o šití pružných látek na obyčejném stroji najdete v tomto článku: Šití úpletů - 4 kroky k dosažení skvělých výsledků
Návod jak ušít dětské tepláky krok za krokem
Střihová příprava
1. Polohování střihu, příprava dílců
Nejprve si podle střihu připravíme z látky tyto díly:
- 2x přední díl
- 2x zadní díl
- 1x sedlo na přeložku (přehybu látky)
- 2x kapsový díl s průhmatem
- 2x celý kapsový díl
- 1x pásek na přehybu látky (doporučuji na pásek použít náplet)
Doporučuji podžehlit vlizelínovým proužkem průhmaty kapes. Podžehlujeme tedy kapsové díly s průhmatem a přední díly – všechny dílce právě podél průhmatu.
Kapsy
2. Kapsový dílec s průhmatem
Jako první si odšijeme kapsy. Na přední díl položíme kapsový díl s průhmatem, lícem k líci a průhmat sešpendlíme a následně sešijeme.
Kapsové díly otočíme do rubu tepláků a přežehlíme. Aby nám kapsový díl vykukoval, uděláme v průhmatu malou výpůstku do rubu (z rubové strany je vidět modrý průhmat cca 1 mm, tím pádem z líce není nic vidět). Z lícové strany si kapsový dílec v předním dílu našpendlíme, aby se nám kapsový dílec nikam nepohnul.
Z lícové strany si kapsový průhmat proštepujeme (prošijeme). Štepovat můžete jedním rovným stehem, nebo třeba dvěma paralelními stehy, jako jsem to udělala já. Štepovala jsem mírně pružným stehem – tříkrokým rovnostehem.
3. Kompletace kapsových váčků
Přední díly si nyní položíme rubovou stranou nahoru. Přes kapsové dílce s průhmatem položíme celé kapsové průhmaty, lícem k líci. kapsový váček si napšendlíme a následně sešijeme (šijeme pouze oba kapsové dílce, nikoliv přední díl).
Takto vypadá odšitý kapsový váček (vlevo z rubu, vpravo z lícové strany).
U horního okraje jsem si kapsový váček přistehovala k přednímu dílu, aby v místě hezky seděl a pozěji se mi s takto předpřipraveným předním dílem dobře pracovalo. Nastehovat si můžete kapsový váček i v bočním švu.
Můj tip:
Všití sedla může při tomto postupu působit malinko složitě, technicky je ale správné. Proto prosím postupujte podle následujících kroků, i přesto že jsou tyto kroky u tepláků bez sedla v odlišném pořadí.
Jednotlivé nohavice
4. Krokové švy
K všití sedla si potřebujeme nejprve sešít krokové švy. Přes zadní díly si položíme přední díly, lícem k líci. Srovnáme krokové švy na sebe, našpendlíme a následně sešijeme.
5. Sedové švy
Nohavice na sebe položíme, lícem k líci a v jednom kroku v návaznosti sešijeme přední i zadní sedový šev.
Sedlo
6. Sedlový šev - sesazovací
Nyní můžeme na zadní díly našpendlit a našít sedlo, lícem k líci.
Sedlo našijeme a rozevřeme ven. Švový přidavek sežehlíme směrem dolů – do zadních dílů a podél sedlového švu si zadní díly vystehujeme tak, abychom zabrali i sežehlené švové přídavky.
Proštepujeme mírně pružným stehem (opět jsem zvolila tříkroký rovnosteh). Na obrázku níže je vidět, jak se celý sedlový šev po proštepování nepěkně zvlnil. Pokud vám to stroj také dělá, nezoufejte. Honě pomůže snížit přítlak patky a malinko povolit napětí spodní nitě.
Co ale skutečně pomůže, je žehlička. Na obrázku dole je vidět šev po přežehení.
Kompletace předních a zadních dílů
7. Boční švy
A teď můžeme sešít boční švy.
Důležité je, aby na sebe sedlo a kapsa hezky navazovaly.
Pásek
Pásek doporučuji střihnout z nápletu (patentu), ale pokud nemáte žádný vhodný, můžete použít i tu látku, ze které tepláky šijete. Důležitá je ovšem délka pásku, která by měla být cca 85% pasové šířky předšitých tepláků.
Při šití pásku máme dvě možnosti.
8.1 Varianta šití pásku I.
V tomto postupu si společně sešijeme náplet tak, aby v něm zůstal otvor na protažení pruženky a také pro případ pozdější výměny gumy.
Kratší strany pásku si začistíme, sešijeme k sobě, ale ponecháme v jedné krajní třetině malý otvor, kudy nakonec budeme provlékat pruženku (gumu).
Sešitý pásek složíme podélně na polovinu a našpendlíme do tepláků. Šev pásku leží na středu sedla (středu zadního dílu), pásek špendlíme na lícovou stranu tepláků, otvor směřuje směrem ven (po našití pásku bude otvor v rubové straně tepláků).
Pásek našijeme a provlékneme otvorem pruženku. Otvor můžeme zašít, nebo ho naopak ponechat, pokud bychom v budoucnu chtěli gumu povolovat...
8.2 Varianta šití pásku II.
V tomto postupu si gumu vložíme do předem připraveného tunýlku a vše společně všijeme do tepláků. Tento postup je rychlejší, avšak neponechává otvor pro pozdější výměnu pruženky.
Tento postup doporučuji šít v případě, kdy přesně víte, jak dlouhou pruženku budete do tepláků potřebovat – můžete doměřit ideálně přímo na dítěti a to tak, že gumu ovinete přímo kolem pasu dítěte, aby nebyla příliš utažená ani volná. Vhodnou délku pruženky můžete případně zjistit i podle aktuálně nošených tepláků.
Pásek si složíme na polovinu, lícem dovnitř a v kratší straně celý sešijeme. Gumu naplocho sešijeme.
Sešitou pruženku nevlékneme přes předšitý pásek, který je rubovou stranou ven.
Pásek nyní podélně po celém obvodu složíme na polovinu a to tak, aby uvnitř byla schovaná pruženka.
Takto připravený pásek si našpendlíme.
Nyní jej i s vloženou gumou našpendlíme plynule do tepláků.
Při všívání pásku doporučuji mít tepláky otočené na ruby a šít po pásku.
Díky tomu vám půjde pásek plynule natahovat a vy ho tak můžete rovnoměrně všít do tepláků.
A tady už je všitý pásek už i včetně gumy.
Pokud šijete na overlocku, pak volný konec řetízku zatáhněte pod smyčky.
Zapravení délek
9. Zakončení nohavic do gumičky
Nakonec založíme spodní délku tepláků, na overlocku (nebo i klasickém stroji) začistíme střižní okraj tepláků. Opět případné volné konce řetízku zatáhneme pod smyčky.
Jednou možností je podehnout okraj nohavice (v závislosti na zvolené velikosti švové záložky, v mém případě za 4 cm). Takto podehnutý lem z lícové strany prošít a u krokového švu nechat malý nedošitý otvor. Tudy pak můžete provléknout pruženku (vhodnou délku opět naměřte přímo na dítěti – kolem kotníku – pruženka by měla být malinko volnější, cca na 1–2 prsty podle zvolené velikosti tepláků).
Druhou možností je rovnou při šití podehnutého lemu mít vsazenou gumu. Tento postup doporučuji pouze při šití větších velikostí tepláků (cca od velikosti 122), pouze zkušenějším a také těm, kteří mají možnost šití u stroje s volným ramen, protože musíte nohavici na volné rameno navléknout.
U druhé možnosti zakončení spodního lemu si tedy předšijete naplocho gumu.
Navléknete na gumu na naruby otočenou nohavici.
Přes gumu přehnete švovou záložku.
A celé prošijete. Opět mírně pružným stehem.
Můžete ušít jeden steh nebo třeba dva paralelní rovné stehy, jako to mám já.
U menších velikostí tepláků si nejprve spodní okraj podehneme do rubu a prošijeme pružným stehem nebo dvojjehlou. Necháme malý kousek nedošitý. Tím nám zůstane malý otvor, kterým provlékneme gumu na stažení. Když pruženku provlékneme, došijeme nedošitý kousek a máme hotovo.
10. Zakončení nohavic běžným způsobem
Pokud nechceme mít nohavice stažené, pak začištěný okraj podehneme do rubu a prošijeme, nohavice necháme volně, nestažené.
Mrkněte do následujících galerií. Modré tepláky jsem našemu Tomíkovi záměrně šila o 1 číslo větší, takže na něm působí velké a široké. Naproti tomu šedivé tepláky jsem šila na přesnou Tomíkovi velikost, kde je vidět, jak tepláky ve skutečnosti sedí a že jsou užší než se může z modrých tepláků zdát. :)
A tím jsou dětské tepláky hotové. Budu moc ráda, když mi necháte pod článkem komentář, jak se vám návod nebo střih na dětské tepláky líbí. Pro připomenutí jen zopakuji, že střih na dětské tepláky pořídíte tady: Střih na dětské tepláky se sedlem
Střih na dětské tepláky se sedlem můžete pořídit v e-shopu zde:
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.