V tomto článku najdete detailní postup na jednoduché šití - návod jak ušít dětskou mikinu. Šití je velmi snadné a proto ho doporučuji i pro mírně pokročilé. Střih 3v1 na dětskou mikinu, vestu nebo kabátek najdete v e-shopu: Střih na jednoduchou dětskou mikinu (vestu nebo kabátek)
Střih je konstruovaný pro nepružné materiály, např. wellsoft, minky, nepružný fleece, jarní softshell, kabátové materiály, manšestr, flauš apod. Nicméně můžete použít i lehce pružné materiály, jako je silnější teplákovina.
Dnes se společně podíváme jak podle tohoto střihu ušít jednoduchou mikinu, ta pro našeho Tomíka je z wellsoftu s motivem bagrů, který mám z Unuodesign.cz. Wellsoft je nepružný materiál který má v lícové i rubové straně chloupek, jde o 100% polyester, gramáž bývá od 300 g/m2 do 350 g/m2. Wellsoft je hodně teplou a příjemnou alternativou na zimní oblečení. Pokud máte poct, že vás fleece moc nezahřeje, zkuste právě wellsoft (více o materiálech se dozvíte tady: Druhy látek)
Update 4.2.2020: Podle tohoto střihu jsem ušila také mikinu Terulce k narozeninám. Šila jsem oboustrannou verzi, proto jsem ji šila jednoduchou, bez kapes. Více fotek najdete v tomto článku: Dětská mikina z wellsoftu - pro Terulku k narozeninám
Návod jak ušít dětskou mikinu
Střihová příprava:
Podle střihové přílohy si vystřihneme z látky:
- 2x přední díl
- 1x zadní díl na přeložku (přehybu látky)
- 2x rukáv
- 2x kaspový díl s průhmatem
- 2x kapsový díl celý
Všechny díly stříháme s jednotnými švovými přídavky 1 cm (i na spodní lem a lemy rukávů), protože budeme celý oděv lemovat pruženkou nebo šikmým proužkem.
Doporučení
Mikinu šijeme na klasickém stroji a všechny švy začišťujeme. K tomu můžeme použít některý z entlovacích stehů na obyčejném šicím stroji (cikcak apod.) nebo můžeme šít na overlocku. Pokud šijeme na overlocku, pak v místech, která už následně nejdou do žádného švu, ponecháme delší konec řetízku a ten zatáhneme pod smyčky.
Postup šití
Nejprve si odšijeme kapsy na předních dílech. Podrobný návod jsem pro vás natočila v tomto videu:
Na lícovou stranu předního dílu položíme kapsový díl lícem k líci.
Našpendlíme si otvor a odstřihneme přebytečnou část kapsového dílu.
Průhmat sešijeme.
Kapsový díl otočíme do rubu předního dílu. Druhý kapsový díl přes něj položíme.
Kapsový váček sešijeme. Podél bočního švu si v kraji (cca 3 mm od střižního okraje) přišijeme kapsu k přednímu dílu.
Položíme si zadní díl lícem nahoru a na něj položíme oba přední díly lícem k líci. Našpendlíme si ramenní švy a boční švy.
Sešijeme náramenice i boční švy.
Připravíme si lemovací pruženku nebo šikmý bavlněný proužek (pro začátečníky doporučuji použít šikmý proužek, protože se s ním snadněji pracuje než s lemovací pruženkou). Změříme si celý obvod mikiny, začneme u jednoho ramenního švu, měříme okraj celého předního dílu, celý spodní lem, pokračujeme podél druhého předního dílu k druhému ramennímu švu, přes průkrčník zadního dílu. U velikosti 104 mi tato délka vyšla cca 181 cm. Takže s nějakou rezervou budeme potřebovat cca 185 cm dlouhou lemovací pruženku. Tu si našpendlíme po celém obvodu podél předních středových dílů, pruženku vůbec nenatahujeme, lehce natahovat můžeme pouze ve spodním lemu.
Našpendlenou pruženku našijeme.
Změříme si délku spodního lemu rukávu a ustřihneme si z lemovací pruženky kousek, který bude přibližně o 2 cm kratší než délka spodního lemu rukávu.
Pruženku si našpendlíme, začneme s pruženkou přesahující asi 1 cm, na druhém konci pruženka také přesahuje přibližně 1 cm. Při šití pruženku rovnoměrně natahujeme.
Nyní si sešijeme rukávový šev.
Švový přídavek u lemu rukávu si zahneme k jedné straně a v kraji přišijeme.
Rukáv si vešpendlíme do průramku a všijeme.
Nakonec si připravíme našívací stiskací knoflíky, které přišijeme do předních dílů. Začneme v horním obloučku předního lemu a pak směrem dolů v pravidelných rozestupech. Na velikost 104 mi stačily 4 velké patentky. Počet druků a jejich rozestup záleží na jejich velikosti - čím menší druky použijeme, tím víc jich bude potřeba a tím menší rozestup mezi sebou jednotlivé druky budou mít.
A takto je mikina ušitá. V dalších článcích se můžete podívat, jak jsem podle stejného střihu ušila vestu nebo kabátek: Návod jak ušít dětskou vestu nebo tady: Návod jak ušít dětský kabátek
Střih můžete pořídit v e-shopu s mými autorskými střihy zde: Střih RANGER 3v1 - dětská mikina, vesta nebo kabátek.
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.