Vytvořila jsem nový střih na jednoduché dámské propínací šaty. Šaty jsou košilového typu a na šití jsou kupodivu skutečně jednoduché a tak je mohu doporučit mírně pokročilým i nadšeným a odvážným začátečníkům.
Střih na dámské šaty BACKYARD můžete koupit v e-shopu zde: Střih na jednoduché dámské
propínací šaty BACKYARD
Doporučený materiál:
Materiál na tyto šaty mám z obchodu Tufka.cz, konkrétně je to bavlněný satén s autorským tiskem hortenzií.
Materiál na tyto šaty mám z obchodu Tufka.cz, konkrétně je to bavlněný satén s autorským tiskem hortenzií:
Obecně vhodnými materiály jsou středně silné tkaniny, jako jsou například košilové látky, popelíny.
Na lehkou splývavou variantu šatů můžete použít například i lehké viskózové nebo jiné halenkoviny apod.:
Tmavě modrou látku mám z obchodu Důmlátek.cz a jde o viskózovou halenkovinu.
Dále budeme potřebovat:
- Nažehlovací plátno - na podžehlení podsádek předního dílu a vnějšího sedla
- Slabší jednostranně nažehlovací vlizelín - na podžehlení středových částí předních dílů a vnitřního sedla
- Knoflíky: 6 - 12 ks (podle jejich velikosti a hustoty, jak je budeme umísťovat), knoflíky můžeme použít po celé délce šatů až ke spodnímu okraji, je potřeba tedy potřebné množství knoflíků podle jejich velikosti propočítat, aby byly umístěny podle vašich představ
Návod jak ušít šaty BACKYARD:
Podle papírového střihu si z vrchové látky připravíme:
- 2x přední díl sukně
- 2x zadní díl sukně
- 2x přední díl živůtku
- 1x zadní díl živůtku na přeložku (přehyb látky)
- 2x rukáv
- 2x podsádka předního dílu (proč jsem si tento dílec položila při focení vedle, se mě neptejte :D )
- 1x sedlo na přeložku
Dále potřebujeme ještě 1x sedlo - pokud máte hodně vzorovanou látku, která lehce prosvítá, doporučuji tento díl vystřihnout z nějaké jednobarevné podšívkové látky.
K šatům si můžeme ušít i vázačku do pasu. Pokud tak chcete učinit, je na to potřeba pomyslet už při polohování ostatních dílů, aby se vám podařilo ponechat také pruh látky v celé šíři (140 cm), cca 8 - 14 široký (podle toho, jak chceme mít vázačku širokou).
Podžehlení jednotlivých dílů:
Dále budeme podžeholovat některé díly a to takto:
Oba přední díly podžehlíme podél zapínání slabším vlizelínem. Podžehlený pruh by měl být cca 9 cm široký.
Stejným způsobem si také podžehlíme slabším nažehlovacím vlizelínem přední díly sukně podél středu, cca 12 cm širokým pruhem.
Nažehlovacím plátnem podžehlíme vnější sedlo a obě podsádky předních dílů.
Slabším vlizelínem podžehlíme vnitřní sedlo a případnou vázačku.
Dámské šaty - postup šití:
Nutno podotknout, že šijeme z tkaniny a tak je skutečně důležité šaty během šití nejprve stehovat, pečlivě zkoušet a poupravovat tak, aby šaty dobře sedly přímo na naši postavu.
Živůtek:
U šatů máme dvě možnosti vypracování živůtku - buď odšijeme prsní záševky a vznikne tak přiléhavý živůtek (varianta modrých šatů s květinami) a nebo můžeme živůtek nařasit do pasu a vznikne tak naopak volnější varianta (bílé šaty s proužkem)
Pokud budeme šít volnější verzi, pak jednoduše živůtek v předních i zadních dílem nařasíme podél vyzbnačených linií na papírovém střihu. Návod, jak řasit látku najdete tady:
Pokud budeme šít variantu s odšitými záševky, pak postupujeme takto:
Jako první si odšijeme právě všechny záševky. Abych byla přesná, záševky (na předních i zadních dílech) si nejprve nastehujeme.
K zadnímu dílu si sestehujeme sedlo.
K sedlu sestehujeme v ramenních švech přední díly.
Sestehujeme také boční švy.
První zkouška:
A nyní přichází na řadu první zkouška.
- Na papírovém střihu se dobře podívejte, v jakých místech vede v předních dílech středová linie a po ní si na sobě živůtek sešpendlete.
- Při první zkoušce se dobře podívejte na umístený prsních záševků - kde je jejich vrchol, zda-li potřebujete prsní záševky popustit (menší poprsí nebo úzký pas) nebo naopak více zabrat (větší poprsí nebo širší pas).
- Dobře se také podívejte na celkovou siluetu, jestli vám živůtek v hrudní linii i pasové linii dobře sedí - neškrtí ani není příliš volný.
- Zkontrolujte velikost a tvar průramků.
- Prohlédněte si tvar a velikost průkrčníku (počítejte s tím, že nyní obsahuje i švový přídavek a proto může působit malinko těsně).
- V neposlení řadě si prohlédněte i tvar a velikost klop - zda-li nejsou na vaší postavu příliš široké nebo úzké apod. Nezapoměňte, že v hrudní linii je potřeba mít umístěný knoflík - aby se vám v tomto nejširším místě živůtek nerozevíral. Proto si do toto místo sešpendlete, abyste viděli skutený tvar klop i toho, jak vám živůtek v oblasti hrudníku sedí.
- Podívejte se na sebe i zezadu. Živůtek by neěl být ani příliš dlouhý ani krátký. Sedlo by mělo hezky kopírovat tvar zad.
Nejčastěji upravovaná místa:
- Ramenní šev - vtočená ramena: V dnešní době sedavého zaměstnání je nejčastější problém vtočených ramen. V takovém případě je potřeba průramek předního dílu malinko zmenšit a průramek zadního dílu naopak trochu zvětšit. Tím se Vám posune vrchol rukávové hlavice více směrem do předního dílu. Zároveň je potřeba obdobnou úpravu udělat i v rukávu – vrchol rukávové hlavice vychýlit více k přednímu dílu, aby se prodloužila zadí část rukávu a přední část byla kratší. Tím dojde k celkovému změnšení poměru v předním dílu rukávu a zvětšení poměru v zadní části.
- Sedlo, záševky na zadním díle živůtku: Pokud se vás týkala úprava kvůli vtočeným ramenům, bude se vás pravděpodobně týkat i úprava v zadním dílu živůtku, resp. i sedla. S vtočenými rameny také často souvisí kulatější záda. V takovém případě bude potřeba sedlo podél sesazovacího švu více zakulatit (progloužit např. o 0,5 - 1 cm). Možná bude potřeba stejným způsobem zakulatit i zadní díl živůtku také v sesazovacím švu - ten také více zakulatit směrem nahoru. Důležité je, aby délka sesazovacího švu byla stejná pro sedlo i živůtek a oby díly se vám tak později podařilo sešít. Pokud máte hodně kulatá záda, bude dost možná potřeba záševky v zadním díle živůtku zkátit - jejich vrcholy posunout o kousek níže, aby vybrání neběželo až k sedlu.
Všechny úpravy nezapomeňte zanést nejen do jednotlivých částí oděvu, ale také i do papírového střihu, abyste později pi šití dalšího modelu nemusely všechny úpravy řešit znovu.
Vytáhneme všechnu stehovku a nyní již načisto sešijeme záševky na předních i zadních dílech. Záložky sežehlíme směrem k bočním švům.
Nyní si našpendlíme / nastahujeme sedla k zadnímu dílu živůtku. Nejprve si našpendlíme vnější sedlo - lícem k líci živůtku.
Poté živůtek s vnějším sedlem otočíme na druhou stranu a k živůtku našpendlíme i vnitřní sedlo, lícovou stranou k živůtku.
Máme tedy sešpendlená obe sedla v sesazovacém švu a mezi nime je sešpendlený i zadní díl živůtku.
Sešijeme.
Pečlivě přežehlíme.
Nyní si připravíme přední díly živůtku. Na přední díly položíme podsádky a sešpendlíme je v průkrčníku a podél středové linie.
Sešijeme. U průkrčník je potřeba švový přídavek nastříhat, aby průkrčník netáhnul. Také odstřihneme roh u středové linie, abychom mohli podsádku pohodlně otočit do rubu živůtku.
Podsádky otočíme do rubu a vše pečlivě přežehlíme.
Volný konec podsádek začistíme na overlocku (případně cikcakem či jiným entlovacím stehem).
Přední díly položíme za zadní díl, lícem k líci. Sestehujeme vnější sedlo k předním dílům i s podsádkou. U průkrčníku musí sedlo 1 cm (velikost švového přídavku) přesahovat.
Nyní si vezmeme do jedné ruky vnější sedlo s předním dílem a do druhé ruky vnitřní sedlo.
Vnitřní sedlo otáčíme podél průramku tak, abychom jeho lícovou stranu mohli sešpendlit přes přední díl.
Takto vypadá správný stav - v horí části obrázku je vnější sedlo, ve spodní části obrízku je vnitřní sedlo. Obě sedla k sobě směřují lícovými stranami. Mezi oběma sedly je nastehovaný přední díl živůtku, jehož lícová strana směřuje k lícové straně věnějšího sedla a podsádka předního dílu sěřuje lícovou stranou k lícové straně vnitřního sedla... To jen tak pro kontrolu. :)
Na obrázku dole je vidět přední díl, který je nastehovaný mezi oběma sedly.
Pokud se vám to ne a ne podařit, podívejte se do mého návodu jak ušít košili. Přibližně na 13. minutě šiju právě sedlo a dál je pak vidět, jak s těmi náramenicemi naložit...
Sešijeme a vše otočíme na líc. Celým hlavolamem jsme dosáhli toho, že máme všechny švy schované - u vnitřního i vnějšího sedla.
Švové přídavky vnitřního i vnějšího sedla po celém prlkčníku nastříháme (za cca 8 mm).
Nastříhané švové přídavky vnitřního i vnějšího sedla podehneme do rubových stran a sežehlíme. Aby švové přídavky zůstaly podehnuté, můžeme si pomoct špendlíky.
Obě sedla k sobě drobným stehem v ruce sešijeme a tím zašistíme celý průkrčník.
Teď si začistíme střižní okraje v bočních švech - v předních i zadních dílech živůtku.
Než boční švy sešijeme, nastehujeme si je, abychom mohli provést druhou zkoušku.
Druhá zkouška:
Boční švy máme na obou stranách sestehované a živůtek si oblékneme.
Pokud jsme šili přesně a už u první zkoušky jsme vychytali co se dalo, pak je tato zkouška spíše jen kontrolní. Nicméně jí také věnujeme dostatečnou pozornost.
Klopy, prsní záševky, průkrčník i průramky by měly být v pořádku. Ješt jednou zkontrolujeme, zda-li živůtek nepotřebuje v bočnch švech více zabrat (je větší) nebo naopak popustit (je těsný).
Pokud je vše v pořádku, sešijeme boční švy a švové přídavky rozžehlíme.
Tím máme živůtek z velké části hotový a můžeme jej na chvíli odložit.
Sukně:
Všechny čtyři díly sukně si podél horizontálních švů (středové linie a boční švy) začistíme na overlocku nebo nějakým entlovacím stehem.
Sešpendlíme a následně sešijeme oba zadní díly sukně v zadním středovém švu.
Švové přídavky rozžehlíme.
Pokud jste dělali nějaké úpravy v živůtku, co se jeho celkové šířky týká, pak je potřeba dále uzpůsobit i sukni. Porovnejte si tedy celý zadní díl sukně se zadním dílem živůtku - délky švů se nesmí nijak dramaticky lišit, aby se vám později oba díly podařilo hezky sešít.
K zadním dílům sukně si přišpendlete a následně přišijte přední díly sukně.
I zde švové přídavky rozžehlete. Opět zkontrolujte, zda-li živůtek i sukně mají v pasové linii přibližně stejné rozměry. Nezapomeňte do toho zahrnout i podsádky živůtku. Díly sukně již podsádky obsahují, proto musíme v porovnávání u živůtku zahrnout právě i podsádky...
Pokud je vše v pořádku, pak jednoduše našpendlíme živůtek do sukně, lícem k líci, nezapomeneme našpendlit právě i ty podsádky.
Živůtek k sukni přišijeme a následně švové přídavky začistíme na overlocku nebo entlem.
Pokud jsme okraje začistili na overlocku, pak volné konce řetízků zatáhneme pod smyčky.
Třetí zkouška
A právě přichází čas na třetí zkoušku. Vzhledem k tomu, že je sukně áčková, neměl by být nikde problém, ale jistota je jistota. Podívejte se na délku živůtku, jestli vám sukně začíná skutečně v pase a není vyhrnutá směrem k prsům, ani nepadá někam k bokům.
Začistíme spodní střižní okraj podél celé sukně. Volný konec řetízku (pokud jsme použili overlock) opět zatáhneme pod smyčky.
Začištěný střižní okraj podehneme do rubu a podél celé délky sukně zažehlíme.
Následně celý spodní okraj prošijeme klasickým rovným stehem a tím zakončíme délku sukně (šatů).
Rukávy:
"Tělo" šatů máme a můžeme se vrhnout na rukávy. Na overlocku nebo entlem začistíme rukávové švy i spodní střižní okraj rukávu.
Rukávy složíme lícem dovnitř a sešijeme rukávový šev.
Záložku podehneme do rubu (v závislosti na jějí zvolené velikosti) a lem sežehlíme.
Drobným stehem na několika místech záložku přichytíme k rukávu.
Než se vrhneme na finální sežehlení, může lem působit jako malý. Po přežehlení se vše urovná.
Abychom mohli rukávy do průramků všít, je potřeba je navolnit. To provedeme dvěma rovnými paralelními stehy, které na začátku ani na konci nezapošíváme. Délka stehu by měla být cca 4 mm a je potřeba mít povolené napětí spodní nitě. Oba stehy šijeme po lícové straně rukávu. Podorbnější popis opět najdete v již zmíněném video návodu jak ušít košili.
Navolněný rukáv našpendlíme a poté všijeme do průramku.
Následně vše začistíme (na overlocku nebo entlem).
Knoflíková léga:
Jako poslední nám zbývá přišít knoflíky a odšít knoflíkové dírky.
Podsádkovou část předních dílů sukně podehneme podél středové linie do rubu a přežehlíme. Podsádku nastehujeme, aby bylana svém místě.
Podsádku nastehujeme i v předních dílech živůtku.
Střed předních dílů je 2 cm od okraje.
Tzn. že se přední díly budou překrývat za 4 cm. V této vzdálenosti si špendlíky naznačíme na jedné přední straně (po celé délce - od průkrčníku až k lemu sukně) linii.
K této linii budeme pokládat celou druhou stranu oděvu (druhý přední díl).
Takto položení díly na sobě si v sukni (cca 15 cm od pasové linie) sešpendlíme až ke spodnímu lemu.
Podle velikosti knoflíků, podle toho, kde máme hrudní linii (tam musí být knoflík umístěný) a podle toho, jak máme široké boky (tedy kde ještě sukně musí být rozepínací, abychom ji oblékly) rozmyslíme umístění a rozmístění knoflíků.
Jak už jsem zminila, první knoflík musí být umístěný v hrudní linii, aby se nám živůtek nerozevíral. Jeden knoflík by měl být také v živůtku těsně nad pasovou linií. Poslední knoflík by měl být umístěný v místech, kde je potřeba, aby sukně byla ještě rozepínací a dobře s enám oblékala. Jendoduše si spočítejte, jak a kde knoflíky umístíte, aby bylo jejich umístění rovnoměrné.
Knoflíky také můžete použít v dílu sukně i níže tak, abyste sukni v přední části nemuseli sešívat a byla tedy celá propíancí - v dolní části sukně knoflíky použávat nemusíte (zůstane tak rozparek), ovšem můžete je klidně umístit po celé délce, pokud rádi šijete knoflíkové dírky. :)
Než knoflíkové dírky začnete šít, umístěte si do požadovaných míst špendlíky jako značky a šaty si vyzkoušejte. Ještě naposledy překontrolujte, že se vám pohodlně oblékají, že se živůtek nerozevírá ani přes prsa ani v pase.
A pokud je vše v pořádku tak se můžete do knoflíkových dírek a následně knoflíků pustit.
Z rubové strany ještě přichyťte drobným krokvičkovým stehem podsádky podél celých šatů, aby se vám podsádky nikam nepřetáčely a zůstaly na svém místě.
Ještě pro připomenutí... Střih na dámské šaty BACKYARD můžete koupit v e-shopu zde: Střih na jednoduché dámské propínací šaty BACKYARD
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.