Do e-shopu jsem přidala střih na tričko BALLERINA ve velikostech 32-60. Střih byl původně pouze ve velikostech 32-48 a neobsahoval střih v A0. Protože bych letos chtěla všechny střihy sjednotit, aktualizovala jsme tento střih, aby byl velikostní sortiment u všech produktů do budoucna stejný. Při aktualizaci střihu jsem také zjistila, že jsem návod na šití vložený pouze v PDF u střihu a neměla jsem ho tady na blogu a tak jsem si řekla, že ho sem přidám...
Trička s hlubokým výstřihem na zádech ála baletka miluju. Jsou totiž i ve veselých barvách děsně sexy, ale ne přehnaně a prvoplánovitě, jako trička s klasickým hlubokým výstřihem v předním dílu... Doma mám těchto triček už několik.
Střih na toto tričko můžete koupit v e-shopu:
PDF střih - dámské tričko BALLERINA / Tištěný papírový střih - dámské tričko BALLERINA
Doporučený materiál:
šití trička doporučuji bavlněné s příměsí elastanu. Úplet v mentolové barvě s jemnou bílou krupičkou jsem koupila na Unuodesign.cz, tady: Úplet mentolový s krupičkou.
Doporučené spotřeba materiálu (šíře látky 140 – 150 cm):
Velikost | 32 - 38 | 40 - 46 | 48 - 60 |
spotřeba látky (v cm) | 100 | 150 | 200 |
Aby tričko nesjíždělo z ramen, jsou záda opatřená šňůrkami, kterými můžete regulovat stažení výstřihu na zádech, nebudou vám tak ani vykukovat ramínka podprsenky...
Tričko je jednoduchého přiléhavého střihu s délkou po zadeček a s tříčtvrtečními rukávy.
Návod jak ušít tričko s hlubokým výstřihem na zádech
Střihová příprava:
- Podle našich tělesných rozměrů si připravíme správnou velikost papírového střihu (podívejte se na video, jak zvolit správnou velikost střihu a jak střih upravit na míru: Jak upravit střih)
- Podle papírového střihu si vystřihneme z látky:
- 2x rukáv na přeložku (přehyb látky)
- 1x přední díl na přeložku
- 1x zadní díl na přeložku
- Doporučuji si nechat cca 10 cm plné šíře látky, později totiž budeme stříhat dlouhé tkaničky
- Pokud máte strach, že by výstřih předního dílu byl na Vás příliš hluboký, můžete pro jistotu střihnout přední díl s menším výstřihem a tvar průkrčníku si na látku překreslit (viz. červená trasa), výstřih tak budete moct během šití případně kdykoliv zvětšit.
- Spodní okraje rukávů si začistíme (na overlocku nebo entlovacím stehem, příp. cikcakem).
- Lem rukávu podehneme 3 cm do rubu a prošijeme pružným stehem, můžeme použít i dvojjehlu, jako je to na obrázku. Pokud se vám lem rukávu kroutí (dolní rukáv na obrázku vpravo), doporučuji rukáv napařit a přežehlit do sucha, šev se krásně vyrovná (horní rukáv na obrázku vpravo)
- Nyní si sešijeme náramenice předních a zadních dílů. Vrchol rukávové hlavice na rukávu doporučuji označit značkou, špendlíkem nebo „cvikem“ (nástřihem).
- Rukávovou hlavici si našpendlíme do otevřeného průramku. Vrchol rukávové hlavice leží na ramenním švu. Takto našpendlené rukávy našijeme do otevřených průramků.
- Tričko otočím naruby a sešpendlíme si rukávový šev v návaznosti na boční šev.
- Švy v podpaží složíme na opačné strany. V jednom kroku sešijeme rukávový i boční šev. Stejně postupujeme i na druhé straně trička.
- Volné konce řetízků u lemů rukávů zatáhneme pod smyčky. Švovou záložku v lemu rukávu složíme k jedné straně a přišijeme, aby šev netlačil na zápěstí.
- Teď je pravá chvíle provést zkoušku. Tričko si oblékněte, zkontrolujte správnou délku oděvu i rukávů. Pokud se vám zdá výstřih málo hluboký, můžete jej podle svých představ „podstřihnout“ (zvětšit).
- Když je vše v pořádku, změříme si obvod průkrčníku zvlášť v zadním dílu a v předním dílu. (U mě to vychází na cca 46 cm v zadním dílu a 42 cm v předním dílu).
- Pokud máte kolečko a řezací podložku, doporučuji nyní použít, jinak můžete samozřejmě stříhat i klasicky nůžkami.
- Z látky si vystřihneme 2 proužky, oba budou široké 3,5 cm, jeden bude dlouhý 0,8x délka průkrčníku zadního dílu (u mě to vychází na cca 37 cm) a druhý bude dlouhý 0,8 x délka předního průkrčníku + délka na zavazování, což je cca 2x 35 – 45 cm. Druhý proužek je v mém případě dlouhý 0,8x42 + 2x35 = 104 cm.
- Kratší proužek si našpendlíme do zadního průkrčníku lícem k líci, začneme u středu zadního dílu, kam umístíme střed proužku. Poté našpendlíme konce proužků k ramenním švům a nakonec našpendlíme zbytek proužku rovnoměrně do průkrčníku zadního dílu.
- Takto připravený proužek našijeme, můžeme na overlocku, pokud overlock nemáme všíváme opět pružným stehem.
- Našitý proužek přehneme podélně na polovinu…
- A pak jej ještě jednou přehneme, na čtvrtinu a složíme přes šev průkrčníku. Doporučuji si takto „složený proužek na čtvrtiny“ špendlit z lícové strany trička, po které budeme následně šít.
- Našpendlený proužek v průkrčníku zadního dílu našijeme pružným stehem, můžeme použít dvojjehlu a šijeme tak, aby šev mezi proužkem a zadním dílem ležel mezi jehlami.
- Proužek našijeme po celé délce zadního průkrčníku.
- Nyní si připravíme delší proužek, jeho polovinu opět našpendlíme do středu předního dílu, lícem k líci. Následně našpendlíme v celém předním průkrčníku tak, aby byl proužek trochu natažený, tzn. Pokud jsme si délku předního průkrčníku změřili na 42 cm a 0,8x42 = 34, pak musíme do našeho průkrčníku předního dílu použít 34 cm z našeho dlouhého proužku, proto od středu proužku i předního dílu, kam jsme si umístili špendlík si naměříme na proužku na jednu i druhou stranu 17 cm (polovina z 34 cm). Do těchto míst si umístíme špendlíky jako značky. Tyto špendlíky (značky) potom složíme na náramenice a přišpendlíme. Tím docílíme rovnoměrného lemování jako v zadním dílu).
- Takto našpendlený proužek si přišijeme k celému průkrčníku předního dílu tak, že začneme našívat cca 1 cm přes proužek v zadním dílu.
- Proužek opět složíme „na čtvrtiny“ a zahneme do rubu trička.
- Proužek si složený na čtvrtiny přišpendlíme cca 2,5 – 3 cm až do zadního dílu přes proužek v zadním průkrčníku. Proužek od tohoto místa opět v celé délce předního průkrčníku všijeme dvojjehlou nebo pružným stehem.
- Volné konce proužku složíme po celé délce na čtvrtiny, konce zahneme do rubu a takto připravený proužek napaříme a pečlivě přežehlíme do sucha.
- Volný konec proužku prošijeme po celé délce pružným stehem (já jsem použila tříkroký rovnosteh). Prošitím navážeme tak, aby proužek plynule přecházel z průkrčníku do volného prostoru.
- Nakonec si ukončíme spodní lem trička. Nejprve jej začistíme na overlocku, nebo entlovacím stehem či cikcakem. Okraj podehneme 3 cm do rubu a prošijeme opět dvojjehlou nebo jiným pružnýmstehem.
A takhle skvěle si s tričkem poradila například zákaznice Barbora Š., která ušila krásné tričko své sestře k narozeninám (další výrobky zákaznic a čtenářek blogu najdete v sekci Galerie - ušito zákaznicemi):
A nezapomeňte mi dole pod článkem nechat vzkaz, jestli se vám tričko líbí a co byste rádi viděli na blogu příště... ♥
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.