Trochu melancholicky jsem se díky jedné příležitosti alespoň na chvilku vrátila o pár let zpět, do doby, kdy jsem ještě šila hračky. Tenkrát jsem je šila, když jsem byla poprvé těhotná a vyráběla jsem hračky pro Terulku. Když se Terulka narodila, začala jsem jí šít i nějaké to oblečení a když jsem pak byla těhotná s Tomíkem, zase jsem pár hraček ušila. Od té doby jsem ale na ručně šité hračky téměř zapomněla a věnovala jsem se hlavně oblečení. Teď mám příležitost zavzpomínat a abyste z toho také něco měli, připravila jsem pro vás tento střih na hračku zdarma. Součástí je jako obvykle podrobný návod jak ušít dětskou hračku krok za krokem, ačkoliv věřím, že i bez návodu byste tuto jednoduchou hračku zvládli ušít...
Jak ušít dětskou hračku - doporučený materiál:
Pokud se budeme bavit o dětských hračkách, pak bychom rozhodně neměli opomíjet zdravotní hledisko. Určitě doporučuji vybírat látky i další materiály, který mají atest pro děti do tří let. Takto certifikované najdete nejen látky, ale také výplně.
Pokud budete šít hračku pro větší dítko nebo klidně i jen jako dekoraci, pak už se nemusíte nijak zvlášť omezovat. Můžete dokonce zužitkovat odstřižky látek, rozstříhat nenošené tričko a nebo třeba vdechnout nový život potrhanému ubrusu po babičce.
Jestliže chcete ušít hračku pro miminko, kojence nebo batole, pak se vyvarujte různým korálkům a jiným ozdůbkám, které by dítko mohlo rozkousnout, spolknout a nebo vdechnout. Pro mrňousky také můžete sehnat různé komponenty, které hračku "zatraktivní". Může jít o různá chrastítka, pískátka ale sehnat můžete klidně i hrací strojek.
Já jsem například a zkoušku pořídila:
Co se výplně týká, máme opět několik možností. Z umělých vláken mohu doporučit tzv. duté vlákno, což je polyester. Jeho výhodou je, že se dá prát v pračce a má vysokou životnost. Pokud jste spíše na přírodní materiály (a já je vřele doporučuji), pak určitě vyzkoušet tzv. bavlněnou vatu - jde o 100% přírodní materiál - bavlněná vlákna, která jsou na omak extrémně příjemná a měkká. Výrobek s přírodní vatou můžete prát také v pračce a to klidně na 40 stupňů. I u výplní se dívejte na to, zda-li mají certifikaci!
Další možností, kterou vřele doporučuji, jsou pohankové slupky. Kromě toho, že jde opět o 100% přírodní materiál mají pohankové slupky báječnou vlastnost a tou je dlouhé udržení teploty. Takže když například mazlící hračku naplněnou právě pohankovými slupkami nahřejete (v létě na slunku, v zimě na topení, kachlových kamnech nebo třeba v mikrovlnce), pak máte hřejivý polštářek, který můžete miminkům přikládat na bříško, starším dětem dávat jako usínáčka do postýlky. Protože pohankové slupky dobře drží teplotu, funguje to i naopak. Takže hračku (polštářek) s pohankovými slupkami můžete strčit do mrazáku, nebo v zimě dát pořádně vyvětrat ven, a pak máte chladivý polštářek na všemožné boule, které děti čas od času potkají.
Podívejte se na mé předešlé mumínky, které jsem už dětem ušila:
Jak ušít dětskou hračku - co dalšího budeme potřebovat:
Na obličej a zvýraznění oušek používám obyčejné bavlnky. Může to být perlovka v klubíčku nebo moulinka, která má tu výhodu, že jednotlivá vlákna od sebe můžete oddělit a můžete tak korigovat sílu vyšité linky nebo křivky.
Dnes v galanteriích seženete i další vychytávky na šití hraček, jako jsou například oči, čumáčky apod. Opět platí, pokud to bude hračka pro miminko, kojence, batole, pak se spíš podobným záležitostem vyhněte. Nikdo nestojí o to, aby čumáček nebo oko zrovna na vaší hračce mělo nějakou skrytou vadu a uvolnilo se. Opět by hrozilo spolknutí nebo vdechnutí takové části. Takže to pro miminka pojměte ve vyšívacím duchu.
Na obličej ale samozřejmě můžete použít i různé barvy na textil. Je jedno, jestli to budou vodou ředitelné barvy ve skleničkách nebo speciální fixy. Opět berte v potaz, pro koho hračku šijete. Několikadenní ocumlávání by totiž pracně namalovaný obličejík na hračce nemusel úplně přežít.
Než se dostaneme k návodu, tak si rovnou na odkazu níže (klikněte na "tlačítko") stáhněte střih na dětskou hračku zdarma. Střih jsem vytvořila před několika lety, abych mohla šít jednoduché usínáčky pro mé děti a pro děti kamarádek a teď uzrál čas tento jednoduchý střih nabídnout i vám. :)
Jak ušít dětskou hračku - postup šití:
Podle papírového střihu si připravte: 2x nožičky, 2x hlavičku, 4x ouško.
Hlavičku jednoduše položte lícem k líci na nožičky a v sesazovacím švu sešijte.
Také si rovnou můžete sešít i páry oušek.
Zadní část mumínka i přidní část mumínka si přežehlete, otočte ouška na líc a ta také přežehlete.
Podle papírového střihu (nebo klidně podle fantazie) namalujte na přední část hlavičky obličej. Já používám obyčejnou tužku 6B nebo 8B. Výhodou obyčejné tužky je to, že se vypere. Měkkost tužky vám pomůže zanechat na látce hladké linky aniž byste museli hodně na tužku tlačit. Použít můžete samozřejmě i klasické krejčovské pomůcky jako je třeba krejčovská křída, krejčovské mýdlo apod.
Na obličej používám bavlnky. Buď perlovky v klubíčkách, nebo moulinky, u kterých si můžu jednotlivé nitě oddělit a rozhodnout se, jak silnou linku nebo křivku budu vyšívat. Jak už jsem psala výše v doporučeném materiálu, možností jak vypracovat obličejík je opět více.
Oči vyšívám stonkovým stehem a to tak, aby jednotlivá vlákna kopírovala přirozený tvar řas. Na druhém oku je potřeba tedy nit provlékat druhou stranou, aby byly jednotlivé stehy na obou očích symetrické.
Takto vypadá oko z rubové strany.
Pusinku můžete vyšít například dvojitě navlečenou bavlnou a to tak, jako byste šili stonkový steh, ale místo toho, abyste jehlou vypíchli na jedné nebo na druhé straně, vypíchnete jehlu uprostřed mezi nitkami bavlnky. Ovšem, fantazii se meze nekladou, takže použijte takové vyšívací stehy, které vám budou vyhovovat. Inspiraci vyšívacích stehů můžete najít například tady: Vyšívací tutoriál (mých 20 nejoblíbenějších stehů).
Také si vyšijeme vnitřní část ucha. Máme tu dvě možnosti, buď si ji vyšít v tomto momentě, kdy už máme přesně definovaný tvar ucha, tím, že ho máme sešité...
... a nebo můžeme vnitřní část ucha vyšít do zatím nesešité části. Na obrázku níže jsem zpracovávala hračku s ozdobnou výšivkou ze skleněných korálků. To je ta varianta nevhodná pro miminka. Každopádně pokud chcete na hračku cokoliv našívat nebo vyšívat pak je dobré to udělat ještě teď. dokud není mumínek po celém obvodu sešitý.
Ouška můžeme ponechat plochá, ale můžeme je také klidně lehce vycpat výplní, aby byla více plastická.
Ouška si našpendlíme k přední části hračky, vyšitým vnitřním uchem k líci obličeje.
Přes našpendlená ouška položíme zadní díl mumínka, který po celém obvodu našpendlíme. Ponechám epouze volný prostor na hlavičce mezi oušky.
Díly k sobě sešijeme a mezi oušky máme ponechaný nesešitý otvor.
U oblouku mezi nožičkami doporučuji švový přídavek nastříhat, aby se nám látka po přetočení na líc v tomto místě nekrabatila.
Hračku otočíme ponechaným otvorem na líc a můžeme ji naplnit výplní.
Do hračky také můžete vložit nějaké to chrastítko nebo pískátko.
Z části naplněná hračka - přírodní vatou.
Nakonec otvor jednoduše v ruce drobným stehem zašijeme a máme hotovo.
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.