Taky se vám stává, že se stavíte v potravinách jen pro pár věcí, které se vám přeci vejdou do kabelky a pak stepujete u pokladny a snažíte se celou tu hromadu věcí narvat do kabelky a nakonec stejně požádáte prodavačku o igelitku? Tak tomu je konec! Dnes se dá koupit spousta lehounkých látkových tašek, které úhledně srolujete a dáte si je do kabelky pro případ. Nakonec ale v krámě většinou zjistíme, že ona titěrná taška vlastně zůstala doma po tom, co jste z ní poslední (a možná i první) nákup vybalily. Tašku, která je skladná, vejde se tak do kabelky a nikdy ji doma nezapomenete, si dnes společně ušijeme. A čím to, že ji doma nikdy nenecháme? No protože si ji sami vyrobíme a na věci, které si vlastníma rukama a s láskou uděláme, se přeci jen tak nezapomíná. :)
Jako první si vybereme dvě látky. Vzor je na vkusu každého z nás, z materiálů doporučuji čistě bavlněné plátno ideálně větší gramáže, v každém případě by ale obě látky měly mít stejné složení, aby nám šlo šití od ruky a případně se nám nestalo, že se nám časem jedna látka vytáhne, případně srazí, víc než ta druhá.
Připravíme si střih, buďto vlastní, dle naší nápaditosti, nebo podle nějaké látkové tašky, kterou doma najdeme a nebo můžete použít můj střih, který si můžete zdarma stáhnout na konci článku.
Každou z látek přeložíme na polovinu, na přehnutou látku položíme střih, obkreslíme a vystřihneme (při stříhání si připočteme ještě švové přídavky). Celkem tedy budeme mít čtyři díly, od každé látky dva.
Budeme šít každou z barev zvlášť, zkontrolujeme si, že pruhované díly jsou na sobě položené lícem k líci. Stejně tak i jednobarevné díly jsou lícem k sobě. Každé dva díly k sobě sešijeme v místech vyznačených na následujícím obrázku.
Aby byla taška vytvarovaná prošijeme si všechny záševky tak, jak je máme vyznačené na střihu. Pořadí posledních dvou kroků lze zaměnit, někdo je zvyklý prvně sešít záševky a pak díly k sobě přišít, já volím opačnou variantu a to z toho důvodu, že mám kontrolu nad tím, jestli mi všechny záševky sedí na správném místě (jeden na druhém) a žádný mi nikam neutekl.
Jednu z "tašek" přetočíme na líc, druhou ponecháme naruby, v mém případě jsem na líc otáčela jednobarevnou "tašku" a pruhovanou jsem nechala naruby. Tašky do sebe vložíme tak, aby k sobě byly opět lícem k líci a každé ucho prošijeme v místech vyznačených na obrázku. Na každém z konců si ponecháme přibližně 5 cm nesešitých.
V obloucích látky nastříháme, aby se nám po obrácení ucha hezky tvarovala a nekrabatila. Při stříhání dávejte pozor, abyste omylem nepřestřihly i šev a ten se vám pak nepáral.
Celou tašku nyní jedním uchem protočíme nalíc a srovnáme díly hezky do sebe.
A jako poslední nás čeká sešití ucha tašky. Jednotlivé látky si na sebe složíme opět lícem k líci a přišijeme k sobě.
Ucho převrátíme na líc, srovnáme a otvor zašijeme v ruce skrytým stehem.
Pokud chcete můžete otvor sešít i na stroji, v tomto případě krom otvoru prošijte celý obvod ucha po obou stranách.
Teď už stačí jen sežehlit a taška je hotová.
A hurá na nákup! :)
Jestli si střih nechcete konstruovat sami, můžete použít ten můj. Stačí jen vytisknout, jednotlivé díly k sobě slepit a hned se můžete pustit do díla. Střih zdarma stahujte zde.
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.