Písmenková / číselná / obrázková tabule (tvoříme s dětmi)

Péťa  ·  21.8.2014  ·  4 minut čtení

Tak tenhle nápad jsem měla v hlavě už pěkně dlouho. Věděla jsem, že je to běh na dlouhou trať a tak jsem se i ostýchala začít. Ale štěstí přeje odvážným (nebo připraveným?). A tak jsem sebrala odvahu (a připravila se) a začala... Ale abych to uvedla na pravou míru, tak ten prapůvodní nápad, co ještě pořád mám v hlavě, byl o panelu se stromem nebo lesem nebo krajinou, na který by se pomocí suchého zipu mohla připevňovat různá zvířátka, kytičky, postavičky apod. Vůbec jsem si ale nedokázala sesumírovat, jak by ta zvířátka (postavičky a kytičky) měla vypadat, aby byla jednoduchá, originální, ale také k poznání. A tak jsem nakonec přišla s více edukativní verzí - písmenkovou (číselnou / obrázkovou) tabulí. (Ale netvrdím, že v budoucnu nedojde i na onu lesní tabuli :) .)

Edukativní tabule - Písmenka
Edukativní tabule - Písmenka

Jako první jsem si ušila panel, vyplněný dvěma vrstvami vatelínu s našitým suchým zipem (háčková část). Pak na řadu přišla písmenka, resp. polštářky s písmenky a dalšími.

Edukativní tabule - Písmenka
Edukativní tabule - Písmenka

Rozhodně o sobě netvrdím, že jsem zkušená švadlenka, to opravdu ne, ale že si na takové blbině, jako jsou polštářky, neskutečně vylámu zuby, to jsem netušila. Nařezat bloky látek a vatelínu, které se potom ještě stříhaly na jednotlivé dílky, jsem zvládla poměrně hladce. Na každý jednotlivý čtvereček našít malý kousek suchého zipu (mechová část) jsem také ještě dokázala.

Edukativní tabule - Písmenka s láskou ke zmrzce
Edukativní tabule - Písmenka s láskou ke zmrzce

Pak ale přišlo na řadu prošívání bloků látek s vatelínem na jednotlivé čtverečky - každý musel být obšitý jen ze 3 stran, aby se mohl poté otočit na líc, a každý musel nakonec na zádíčkách mít ten kousek přišitého suchého zipu.

Edukativní tabule - Taťka a mamka...
Edukativní tabule - Taťka a mamka...

No a protože se to zdálo jako poměrně snadný úkol, tak jsem neváhala a vrhla se do šití. Pak ale přišla první rána - v zápalu šití jsem všechny čtverečky obšila omylem ze 4 stran, takže nešly převrátit na líc... Ach jo a začalo párání. Když jsem si konečně oddychla a dopárala, došlo mi, že sice čtverečky na líc převrátit můžu, ale suchý zip se mi schová dovnitř, protože jsem to celé prošila lícem navrch...

Zazmatkovat u jednoduché věci? Úkol splněn!

Edukativní tabule - Tabule
Edukativní tabule - Tabule s pruženkovými očky na připevnění na zeď

Ale naštěstí jsem se poučila (doufám, že dostatečně) a příští polštářky mi půjdou víc od ruky. Čeká mě na nich ještě totiž velká práce - abych netroškařila, rozhodla jsem se, že svůj nápad realizuji v celé jeho podobě a to znamená mraky a mraky písmenek, aby se dala sestavovat spousta slov a vět. Mraky a mraky čísel, abychom se procvičili v počítání a ještě mnohem víc polštářků s různými obrázky (sluníčko, auto, ...), abychom mohli fantazii opravdu popustit uzdu + pár polštářků v různých barvách na procvičení barev... Jak jsem psala na začátku, bude to opravdu běh na dlouhou trať. Už teď, když přivřu oči, tak všude vidím samé čtverečky, jako když chodíte celý den po lese a hledáte houby a pak si večer lehnete do postele a když zavřete oči, tak všude vidíte ty hříbky, kozáky, babky... (jen s tím rozdílem, že já nevidím houby, ale polštářky).

Když se to takhle vypíše, troufám si říct, že bych tím množstvím mohla uspokojit nejednu školu, školku, mateřské centrum apod. :) . Ještě nejsem ani v půlce a už mám vymyšleno tolik her, které by se s tím daly hrát - tahat písmenka z klobouku a na každé písmenko vymyslet slovo (přídavné nebo podstatné jméno..., jídlo, květinu...). Procvičování sčítání, odčítání... No prostě neskutečné množství her, tak hlavně abych se dožila zdárného konce a ty polštářky mě úplně neumořily... :)

Podívejte se na další nápady a návody na ručně vyrobené hračky.

Respektujte prosím autorský nápad, nekopírujte. Návody nejsou určené ke komerčnímu využití. Pokud podle mého návodu nebo střihu také vyrobíte nějaký pěkný kousek, se kterým se chcete pochlubit např. na sociálních sítích, nezapomeňte řádně označit zdroj vaší inspirace.

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Komentáře

Věra Klimčuková 21. 8. 2014

pro inspiraci zvířátkové tabule -doporučuju ekocentrum Střevlík v Oldřichově :) https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/t1.0-9/10404166_768927906486892_2407882150478453190_n.jpg

Švadlenka 22. 8. 2014

Ano, ten je krásný, od paní Marie Mrňavkové - moc šikovná paní, tak ten bych nezvládla, ale jako inspirace je nádherný! Děkuji :)

Další články v kategorii