
Připravila jsem si pro vás super podrobný fotonávod, jak ušít (nejen) dětskou halenku - tuniku. Střih můžete použít nějaký svůj vlastní. Tento střih byl i nějakou dobu v nabídce mým střihů, aktuálně je však stažený z prodeje, protože jej mám pouze v ručně rýsované podobě a nechci na e-shopu nabízet střihy velmi odlišných kvalit zpracování. Pro velký zájem jsem střih do nabídky vrátila, ovšem s 50% SLEVOU:
Střih na dětskou halenku / tuniku


Materiál: pružné lehčí a splívavé látky, např. jednolícní nebo oboulícní úplet, apod.

Nejprve si přeneseme střih na látku, na švové přídavky přičteme 1 cm, na spodní lem "sukně" přičteme 2 cm švové přídavky a na spodní lem rukávu střihneme bez švových přídavků.


Nezapomeneme na látku přenést i všechny značky ze střihu, můžete si do těch míst zapíchnout špendlíky, nakreslit značku křídou nebo mýdlem, já jsem tentokrát místa značek lehce nastřihla.

Drobné nástřihy jsem udělala i na předním a zadním dílu v polovině průkrčníku, aby se mi pak snáze všíval lemovací proužek.

Na zadním díle je podle střihu sklad, proto jsem drobné nástřihy udělala i zde.

Nejprve jsem si složila sklad na zadním dílu sukně, podle vyznačených značek. Díl mám položený lícem nahoru.

Přes oba sklady jsem jsem položila vrchní zadní díl, lícem k líci, střižní okraje leží přesně na sobě.

Pak jsem sešila sukni s vrchním dílem. Přes sklady jsem šila pomalu a pečlivě, aby se mi při šití nikam neposunuly.


Nyní jsem šev sežehlila, švový přídavek jsem zažehlila směrem nahoru, do vrchního zadního dílu, aby byl sklad na sukni hezky rovný a nevznikl tam žádný hrbolek.

Poté jsem zadní díl sešila s předním - sešila jsem ramenní i boční švy.


Ramenní švy jsem sežehlila do zadního dílu, aby se mi dále lépe všívaly rukávy i lem průkrčníku.

Nyní přichází na řadu příprava rukávů - na obou rukávech sešijeme vnitřní boční švy.

Podél střižního okraje si stehovkou a rovnoměrným předním stehem nařasím rukávovou hlavici. Doporučuji šít jeden až dva milimetry pod zamýšleným budoucím sešitím, aby se vám následně stehovka dobře párala a nezachytila se po prošití na stroji ve švu. Řasit začneme přibližně pod značkou na předním dílu rukávu a končíme v přibližně stejné vzdálenosti od vnitřního bočního švu rukávu na jeho zadním dílu. Rukáv tedy řasíme hlavně u vrcholu rukávové hlavice, nikoliv v budoucím podpaží. Na niti neděláme uzlík a necháme delší konec, aby se nám za něj dobře tahalo a mohli jsme pohodlně rukáv nařasit.


Rukáv si nyní vložíme do průramku šatů, lícem k líci, všechny značky leží na sobě.

Nyní jemně taháme za stehovací nit a rovnoměrně řasíme rukávovou hlavici dokud si pěkně "nesedne" do průramku.

Když máme nařaseno, koncem stehovky ušijeme v rukávu jeden zadní steh, aby se nám při šití stehovka nepovolila a držela tak rukáv stále hezky nařasený. Druhý konec stehovky také jedním zadním stehem zajistíme.

Složíme k sobě švy, aby hezky ležely - jeden (rukávu) na jednu stranu a druhý (šatů) na druhou stranu. Doporučuji se řidit podle zadního dílu šatů, kde chceme aby šev spojující sukni a vrchní zadní díl hezky ležel. Boční šev šatů tedy složíme do předního dílu šatů a tím pádem vnitřní boční šev rukávu složíme na druhou stranu.

Nyní rukáv přišijeme. Doporučuji si šaty otočit lícem navrch, abyste šili tak, že řasení je vespodu. Kdyby bylo navrchu, patka by vám ho při šití neustále posouvala a řasení rukávy by potom nebylo hezké ani rovnoměrné.

A takhle už vypadá všitý nařasený rukáv.

Tady je ještě obrázek šatů po vsazení obou rukávů - zepředu a zezadu.


Nyní začistíme průkrčník, já jsem použila hladký patent. Nejprve si změříme celý obvod průkrčníku. Toto číslo vynásobíme x 0,8 a k výsledku přečteme 2 cm jako švové přídavky. V mém případě je obvod průkrčníku 38,5 cm. Vynásobím tedy 38,5 x 0,8 = 30,8 a k tomuto číslu ještě přičtu švové přídavky: 30,8 + 2 = 32,8, což je přibližně 33 cm.

Takže jsem si ustřihla proužek hladkého nápletu, který je dlouhý 33 cm a široký 3,5 cm.

Proužek jsem složila na polovinu, lícem dovnitř a sešila na straně k sobě. Na druhé straně od švu jsem si vyznačila špendlíkem polovinu obvodu proužku.

Proužek si nyní složím po délce na polovinu (lícem navrch) a šev složeného proužku našpendlím ke středu zadního průkrčníku (tady jsem si úplně na začátku při přípravě střihu udělala drobný nástřih). Místo na složeném proužku, které jsem si označila špendlíkem (polovina obvodu proužku), našpendlím na střed předího průkrčníku (tady jsem si na začátku také udělala malý nástřih). Pak ještě našpendlím proužek k průkrčníku přibližně ve čtvrtinách průkrčníku. Takto připravený lem jsem přišila, při šití jsem plynule natahovala proužek, aby si lem hezky do průkrčníku "sedl".

Nakonec jsem na overlocku nastavila nejhustší steh a olemovala tak rukávy.

Spodní lem šatů jsem na overlocku začistila klasickým stehem. Zahnula jsem okraj do rubu a na normálním stroji nakonec prošila dvojjehlou.



A takhle jednoduše je tunika (halenka) ušitá. :) Ještě jednou připomínám, že střih na tuto konkrétní halenku v deseti velikostech najdete v e-shopu tady: Střih na dětskou tuniku - vel. 98 - 152



Respektujte prosím autorský nápad, nekopírujte. Návody nejsou určené ke komerčnímu využití. Pokud podle mého návodu něco ušijete a pochlubíte se s tím např. na sociálních sítích nebo svém blogu, nezapomeňte řádně uvést zdroj inspirace.

Chcete si na závěr přečíst něco málo z historie tuniky? Pak se podívejte třeba na Wikipedie.cz tady: historie tuniky.

Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.