Jednoduché vánoční dekorace (9 DIY - návody a inspirace)

Péťa  ·  5.12.2015  ·  5 minut čtení

Do tohoto článku jsem pro vás připravila 9 jednoduchých tipů na snadné vánoční dekorace, které hravě doma zvládnete vyrobit. Zkuste jednoduché papírové hvězdy, látkové visačky na dárky nebo třeba voňavý adventní věnec...

Jednoduché vánoční dekorace (inspirace, návody, DIY)
Jednoduché vánoční dekorace (inspirace, návody, DIY)

1. Papírové vánoční 3D hvězdy


Papírové skládané vánoční dekorace se před pár lety staly hitem a jejich obliba stále pokračuje. Před pár lety jsem vyrobila na zeď v chodbě jednoduchou vánoční dekoraci - 3D papírové hvězdy. Aby pro vás skládání bylo jednodušší, natočila jsem video návod, jak na to.


2. Látkové visačky na vánoční dárky

Látkové visačky na vánoční dárky jsou něco skutečně speciálního. Vaši blízcí jistě ocení, že jste takovou visačku nebo jmenovku vyrobili přímo pro ně. Navíc takový dárek pod stromečkem mezi těmi ostatními jistě hned na první pohled vynikne. A v neposlední řadě můžete zpracovat i malé zbytečky látek.

Látkové visačky k ozdobení vánočních dárků
Látkové visačky k ozdobení vánočních dárků

Mezi látkami najděte nějaké neutrální, jednobarevné. Na ně můžete napsat jméno obdarovaného nebo třeba bavlnkou vyšít jednoduchý zimní nebo vánoční motiv. Vyberte si dvě látky:

  • A - jednobarevnou ve světlé barvě, na kterou můžete vyšít jednoduchý vánoční nebo zimní motiv či napsat jméno obdarovaného.
  • B - látku na zadní část visačky s vánočním nebo zimním motivem.

Z látky A si nastříhejte bloky o rozměrech 4x6 cm. Z látky B pak bloky o rozměrech 7x10 cm. Na látku A vyšijte motiv nebo napište jméno, jen dejte pozor, abyste nevyšívali do krajů, tam totiž bude přehyb druhé látky (B), takže by výšivka vidět nebyla.

Látkové visačky na vánoční dárky (připravené nastříhané látky)
Látkové visačky na vánoční dárky (připravené kousky látky s ruční výšivkou)

Takto připravené bloky k sobě přišijte - látku A položte rubem na rub látky B, dvakrát zahněte okraje látky B na přední stranu, tím se nám všechny okraje začistí. Do jednoho z okrajů natlučte průchodky a protáhněte ozdobné provázky.

Látkové visačky na vánoční dárky (do otvorů začištěných průchodkami protáhneme ozdobné šňůrky)
Látkové visačky na vánoční dárky (do otvorů s průchodkami protáhneme ozdobné šňůrky)

3. Zimní obrázek

Velmi jednoduchou dekoraci na zeď si vyrobíte z obyčejného vyšívacího rámečku, plátna, zbytečků látek a bavlnek nebo pletacích přízí.

Zimní obrázek na zeď
Zimní obrázek na zeď

Stačí jen plátno vložit do rámečku, ostřihnout a pak vyšívat nebo našívat cokoliv vás napadne. Okraje látky na zadní straně stáhněte nití nebo je ustřihněte kousek podél rámečku a přilepte.

Na režnou látku jsem našila bílý fleece, z plsti jsem vystřihla díly na stromeček a sněhové vločky jsem vyšila pletací přízí. Celé tvoření mi zabralo něco málo přes půl hodiny, takže rychlovka!

Pak už jen stačí najít vhodné místo a obrázek pověsit na zeď.

Zimní dekorace - obrázek ve vyšívacím rámečku
Zimní dekorace - obrázek ve vyšívacím rámečku

4. Originální balení vánočních dárků

Už vás nebaví tradiční nalepovací hvězdičky ze stužky, ale nechcete nechat dárek úplně bez ozdoby? Zkuste bambulky! Takto vtipně ozdobený vánoční dárek vaši blízcí určitě ocení. Má to šmrnc i vtip a navíc vytvoření bambulky zabere sotva pár minut.

Na ozdobu vánočních dárků si připravte bambulky v různých velikostech (podle velikostí dárků). Pokud nevíte, jak na takovou jednoduchou bambulku, mrkněte na můj návod na výrobu bambule. Vlnu, kterou jste bambulku svázali, nechte delší, abyste s ní mohli dárek obtočit a bambulku tak připevnit.

Vánoční dárek ozdobený bambulkou
Vánoční dárek ozdobený bambulkou

5. Adventní věnec z přírodnin

Ať už máte rádi klasický adventní věnec se svíčkami na stůl nebo závěsný věnec na dveře, tato jednoduchá vánoční dekorace vám jistě učaruje. Vánoční věnec z přírodnin totiž nezruinuje vaší peněženku, krásně provoní okolí a zvládnete ho umotat třeba i během posezení s kamarády u svařáku.

Přírodní adventní věnec na dveře
Přírodní adventní věnec na dveře

6. Jednoduchá zimní dekorace na zeď z plsti

Tato jednoduchá zimní dekorace se vám bude líbit, protože do její výroby můžete zapojit i menší děti. Na zimní závěs v podobě jsem použila dekorační plsť v různých barvách, na obkreslení tvaru kulatou lepící pásku a vykrajovátko na perníčky. S obkreslováním tvarů a přípravou koleček vám děti určitě rádi pomohou. Jak na plstěnou zimní dekoraci najdete v tomto videu:


7. Ponožka na nadílku

Ať už k vám chodí na začátku prosince Barborka nebo Mikuláš, mohla by se vám hodit pořádná ponožka na sladkou nadílku. Ponožku si můžete vyrobit snadno i doma. Stačí si na čtvrtku nakreslit šablonu ve tvaru velké ponožky a tu pak přenést na látku s vánočním nebo zimním motivem. Z látky vystřihněte tento tvar dvakrát a po obvodu sešijte. Uvidíte, jak budou děti nadšeně vašemu tvoření přihlížet.

Ponožka na dobroty od svaté Barborky
Ponožka na dobroty od svaté Barborky

8. Papírové jmenovky na vánoční dárky

Hromadí se vám doma barevné papíry a rádi byste už konečně našli nějaký tip, jak jich alespoň pár využít? Zkuste jednoduché jmenovky na vánoční dárky. Pokud máte doma ozdobná razítka nebo embosovací sadu, určitě vše zkuste také použít.


9. 3D sněhová vločka ze zažehlovacích korálků

Tahle sněhová vločka vám vydrží, i když se teploty budou pohybovat nad nulou. Navíc jestli vaše děti milují zažehlovací korálky, bude je toho 3D tvoření moc bavit.

Na kruhovou podložku vyskládejte z korálků hvězdičku v libovolné barvě. Vynechte středový korálek a jednu osu, tvar zažehlete. Stejným způsobem vyskládejte a vyžehlete ještě jednu vločku. Pak už jen stačí vločky do sebe zaklesnout, případně zakápnout vteřinovým lepidlem.

Mějte se krásně
Peťa


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Další články v kategorii