Co se mé postavý týká, jsem hodně drobná, také jsem malá a horní obvod také nemám kdovíjaký. Dneska (bůh ví proč) se všechna trička šijí s nesmyslně velkými výstřihy a pro můj typ postavy jsou tak úplně nevhodná. Upřímně, už si ani nepamatuji, kdy naposledy jsem si vlastně tričko koupila, na druhou stranu právě z dob dřívějších ve skříni pár takových triček s velkým výstřihem mám. A protože mi je líto je nechat jen ležet ve skříni (to, že bych je vyhodila mě snad ani nenapadlo), je potřeba se s nimi trochu porvat a upravit je tak, aby byla nositelná.
Když se jedná jen o úpravu výstřihu, je rada poměrně jednoduchá - vsadka. Může být z kontrastního úpletu, nebo naopak barva v barvě a nebo třeba z krajky, tak jako jsem si to pro sebe vymyslela já (krajku mám totiž moc ráda :) ).
Dnešní článek je věnovaný právě krajkové vsadce. Práce s krajkou má totiž svá specifika a špatně se s ní na šicím stroji šije.
Prvně bychom měli zjistit, z jakého materiálu máme tričko (nebo tílko), které chceme upravit. Protože se naše vsadka vlastě stane součástí toho daného kusu oblečení, pak z logiky věci vyplývá, že by se měly materiály hodně podobat (nebo by se měly podobně chovat). Přeci jen, pokud máme již několikrát vyprané bavlněné tričko, které už se tvarem nemění a všijeme do něj například vsadku z viskozóvého zbytku, který nám zbyl ze šití a nebyl třeba ani vysrážen, pak je jasné, že se při praní vsadka srazí, zatímco tričko si ponechá svůj původní tvar.
Na mé bavlněné tílko jsem si vybrala syntetickou krajku, ta se totiž při praní nesrazí a ponechá si svůj tvar. Má krajka je navíc s podílem elastanu, takže pruží, stejně jako tílko.
Postup šití
Nejprve si odstřihneme dostatčeně velký a široký kus krajky, který si z rubové strany nastehujeme do výstřihu. Musíme dávat pozor na to, že spousta triček a tílek je nekvalitně ušitá, takže se může stát, že délka ramínka může být na každé straně jiná. V tom případě je nutné si s umístěním krajky trochu pohrát, vyzkoušet tričko oblečené, abychom si vsadku nenašily křivě.
Když máme nastehováno a vyzkoušeno, můžeme se pustit do šití. Krajkové vsadky nejraději všívám drobným perličkovým stehem v ruce. Nemusím se tak stresovat s tím, aby mě stroj při všívání poslouchal, necuckoval krajku ani nevytahovat výstřih. Pokud je okraj naší krajky nepěkně zakončený, můžeme jej opatrně malými nůžkami zarovnat.
Po našití krajky na tričko odstřihnu okraje krajky tak, aby mi kolem švu zůstal volný okraj přibližně 1 - 2 cm široký. Ten poté dvakrát zahrnu a opět v ruce, tentokrát nějakým obrubovým stehem, zašiju.
A je to. Tričko, které dlouhé měsíce leželo na dně skříně, protože jsem se v něm necítila dobře, může zase spatřit světlo světa!
Respektujte prosím autorský nápad, nekopírujte. Návody nejsou určené ke komerčnímu využití. Pokud podle mého návodu nebo střihu také vyrobíte nějaký pěkný kousek, se kterým se chcete pochlubit např. na sociálních sítích, nezapomeňte řádně označit zdroj vaší inspirace.
Podívejte se na další inspirace a návody na recyklaci oblečení - ze starého nové.
Nebo prozkoumejte články s návody a inspiracemi na kreativní šití: Kreativní šití
Všechny návody na šití pak najdete pěkně pohromadě zde: Návody na šití
Mějte se krásně, Peťa
PS: Víte, že je na blogu také několik střihů zcela zdarma? Střihy zdarma ke stažení najdete tady:
Střihy zdarma
Další originální střihy - desítky dětských i dámských střihů najdete v mém e-shopu:
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.