Jak šít softshell a co to vlastně je

Péťa  ·  15.10.2023  ·  5 minut čtení

Co je to softshell a jak z něj šít

Není to tak dávno, co jsme ho v domácím šití vůbec neznali. Pak přišel jeden jediný rok, kdy byly všechny obchody s látkami zahlceny sotshellem. První měsíce jen v jednobarevných variantách, ale na další sezónu dorazilo i do Česka a světa domácího šití obrovské množství vzorů i druhů. Dnes je běžnou součástí našich životů. Co to ale vlastně ten softshell je?

Softshell je všestraná tkanina, která si získala oblibu ve světě outdoorového a aktivního oblečení díky své jedinečné kombinaci vlastností: životnost, voděodolnost a větruodolnost. I proto se softshell stal tolik populární v šití pro děti, které v podzimních i zimních měsících oblečení rozhodně nešetří a to musí každoročně obstát nelehkou zkoušku.

Pokud vás zajímá, jak se šije softshell, tento článek bude vaším užitečným průvodcem. Podíváme se blíže na jeho vlastnosti a také na tipy a techniky, jak s touto až magickou látkou pracovat úspěšně a bez boje.

Co je to softshell, podrobněji

Softshell je typ funkční tkaniny, která byla původně navržena pro outdoorové aktivity, jako je turistika, horolezectví a lyžování. Je speciálně navržena tak, aby nás udržela v pohodlí za různých povětrnostních podmínek a zároveň umožňovala svobodu pohybu. Spolu s obrovským boomem kolem softshellu je každoročně výrobci kladen velký důraz také na zcela zásadní vlastnost a tou je jeho prodyšnost. Zcela oprávněně, nikdo z nás se při větší aktivitě nechce cítit jako v pláštěnce ve skleníku.

Ráda a často zdůrazňuji, že je softshell tkaninou, tedy ze své podstaty nepružným materiálem. A ačkoliv je dnes běžně k sehnání pružný softshell, neměli bychom při jeho šití zapomínat, že ona elasticita je jen třešničkou na dortu a měli bychom s ním nakládat během polohování i v šicím stroji jako s ostatními tkaninami.

Další velmi důležitou informací je, že softshell sám o sobě je 100% syntetický materiál. Z toho vyplývá hned několik věcí, které se automaticky odrážení v jeho klíčových vlastnostech (níže). Pokud je materiál syntetický, je zde vždy faktor menší či větší prodyšnosti, nikdy však zcela dostatečné pro každodenní a celodenní nošení. Ona snížená prodyšnost nás zcela logicky chrání před povětrnostními vlivy vnějšího prostředí. Ale také dokonale neumožňuje, aby naše tělo mohlo dýchat a pod oblečením nám vzniká větší vlhkost než je přirozená.

Určitě tento faktor neberte prosím jako něco, co by vás mělo od používání softshellu odradit. Je to spíš jen informace, kterou byste měli vědět, než dítě navléknete do softshellové kombinézy s vysokým sloupcem (větruodolnost a voděodolnost) a nutili ho celý den řádit na svahu. Čas od času bude potřeba dítě v teplé místnosti lehce odsvléknout, “vyvětrat” a pak hurá znovu na svah. Tedy samozřejmě jen v případě, že se po zimní sezóně nechcete potýkat s kožní přecitlivělostí, kterou pak často mylně přisuzujeme prvním jarním ostrým paprskům.

Syntetičnost softshellu je také zcela logicky důvodem dlouhé životnosti látky. Z podstaty věcí víme, že takový papír se v přírodě rozloží o trochu rychleji, než plast.

Klíčové vlastnosti softshellu:

1. Odolnost / životnost

Softshell je známý svou odolností, díky čemuž je vhodný pro aktivní oblečení, které vydrží náročné použití.

2. Voděodolnost

I když softshell není zcela voděodolný, můžeme se na něj v mnoha běžných situacích spolehnout. Softshell totiž ”odpuzuje” lehký déšť i vlhkost z vnějšího prostředí a udržuje nás v suchu.

3. Odolnost proti větru

Osobně shledávám u softshellu jeho větruodolnost jako nejdůležitější vlastnost. Protože právě vítr je tím, kdo je zodpovědný za rozdíl mezi skutečnou venkovní teplotou a pocitovou. Určitě znáte ty první zimní dny, kdy se zvedá vítr a ačkoliv teploměr neukazuje žádné dramaticky nízké teploty, studený vítr nám dokáže pěkně zchladit uši. A právě větruodolnost je skvělou vlastností, kterou u některých typů oblečení hledáme. Nepotřebujeme silnou tlustou péřovku, která je těžká a potíme se v ní. Potřebujeme něco, co je lehké, v čem se můžeme pohodlně pohybovat a ochrání nás před studeným větrem.

4. Prodyšnost

Sice jsem v odstavci výše uváděla, že prodyšnost z mého pohledu nen taková, jakou bych si přála, ale jde pouze o subjektivní pocit z toho, když mám softshellový oděv na sobě. Také jsem o pár odstavců výš uvedla, že prodyšnost je právě jednou z vlastností, kterou výrobci softshellu v posledních letech řeší hodně a má vlastní zkušenost říká, že je to opravdu rok od roku lepší. A protože toto by měl být obecný informativní článek, musím sem prodyšnost uvést, jelikož objektivně je dobrá a výrobci si na ní hodně zakládají. Softshell je navrhován tak, aby odváděl vlhkost od našeho těla a umožňoval únik přebytečného tepla, čímž zabraňuje přehřátí během fyzických aktivit.

5. Pružnost

Softshell velmi často obsahuje elastan nebo spandex, který poskytuje pružnost a umožňuje tak příjemný rozsah pohybu. Nutno zdůraznit, softshell sám o sobě pružný není. Jak jsem uvedla hned v úvodu, je to tkanina. Pružnost látce v některých případech dodávají přidaná elastická vlákna.

6. Lehkost

Softshell je lehký. Nejen co se jeho gramáže týká, ale také jeho fyzické tloušťky. To pak samozřejmě zvyšuje jeho pohodlí a příjemné nošení. Těžkou bavlněnou bundu naplněnou peřím už dnes celou zimu nechce nosit nikdo z nás. Pamatujete, jak se v zimě tyhle oděvy ještě navíc nasákly vzdušnou vlhkostí a my jsme pod tou tíhou byli doslova jak v posilce?

2. Druhy softshellu

Existuje několik různých typů softshellových látky, které se liší v závislosti na jejich vlastnostech a konstrukci. Každý druh softshellu má své vlastní výhody a vhodné použití, a výběr závisí na tom, pro jaký účel a za jakých podmínek budete softshell využívat. Zde jsou některé běžné druhy softshellu:

  1. Dvojité softshelly: Tyto softshelly kombinují dvě (nebo něky i více) vrstvy různých tkanin, často spojují měkký a elastický materiál s vnější voděodolnou vrstvou. Tato konstrukce poskytuje výbornou ochranu proti větru a vodě a současně spojuje pohodlné a příjemné nošení. Tento druh softshellu bude pravděpodobně ten nejčastější, se kterým se setkáte. Spodní vrstva v rubové straně softshellu může být velmi variabilní.
    • K dostání jsou například softshelly s velmi příjemnou měkkou wellsoftovou (mikroplyš) rubovou stranou. Tento druh softshellu doporučuji ale spíše jen pro běžné městské nošení. I wellsoft je syntetický a celý softshell s mikroplyšem je pak jen málo prodyšný. Na lyžovačku to opravdu nebude. Nebo teda bude, pokud spíš postáváte u vleku se svařákem. :)
    • Zimním softshellem se obvykle označuje takový, který má v rubu fleece. Opět jde o syntetický materiál, takže prodyšnost softshellu se lehce snižuje, ale rozhodně ne tak dramaticky jako v předchozím případě. Tento druh softshellu bude nejspíš nejčastější volbou, po které během podzimu a zimy sáhnete.
    • Jarní softshell je obvykle v obchodech označením pro softshell s bavlněnou spodní vrstvou. Tento druh softshellu mám osobně nejraději. Je velmi příjemný na nošení, je hřejivější než samotný softshell, ale neposkytuje zas až takové teplo jako je to u zimního softshellu. Softshell s bavlněnou spodní vrstvou obvykle využijete na přechodová jarní nebo podzimní období.
  2. Jednovrstvé softshelly: Jednovrstvé softshelly jsou obvykle tenké a lehčí. Tyto tkaniny jsou stále odolné vůči větru a vodě, ale jsou samozřejmě méně hřejivé než dvojité softshelly.
    • Jednovrstvý softshell v obchodech většinou najdete pod názvem letní softshell. Jde skutečně jen o samostatnou vrstvu softshellu, tím pádem o hřejivých vlastnostech nemůže být řeč, ale všechny ostatní vlastnosti, jako je voděodolnost a větroodělost, zůstávají. Pokud je jednovrstvý softshell s příměsí elastanu nebo spandexu, jde opravdu o překvapivě pružný materiál, který využijete na turistické šortky nebo kalhoty, ale také jako alternativu pro letní větrovku do hor.
  3. Softshelly s membránou: Některé softshelly obsahují navíc ještě integrovanou membránu, která zvyšuje jejich schopnost odolávat vodě a větru. Tato membrána může být mikroporézní, což znamená, že umožňuje vodě a parám projít pouze jedním směrem - ven z tkaniny.
  4. Stretchové softshelly: Tyto softshelly mají výraznou elasticitu díky přítomnosti elastanu nebo spandexu. Jsou ideální pro oblečení, které vyžaduje volný pohyb, jako jsou sportovní bundy a kalhoty. Znovu připomínám, i tak s nimi nakládáme jako s tkaninami a nepoužíváme je na střihy pro pleteniny.
  5. Softshelly pro specifické účely: Existují také specializované druhy softshellu určené pro konkrétní účely, jako jsou softshelly pro běh, lezení, cyklistiku nebo lyžování. Tyto druhy softshellu mají často hodně upravené vlastnosti, aby vyhovovaly potřebám dané aktivity. Tyto druhy softshellu už jsou poměrně specifické a sofistikované a nejsou v obchodech běžně k sehnání. Setkají se s nimi jen výrobci sportovního a speciálního oblečení.

Jak se šije softshell

Softshell se šije velmi snadno. Z nějakého důvodu z něj má i dnes poměrně hodně lidí strach, ale není to potřeba, stačí se držet několika pravidel a úspěch je zaručen.

1. Vhodné nástroje jsou klíčem

Ostrá silnější jehla do šicího stroje, svorky a také pravítko a krejčovský metr. To je vše. Ale pojďme si to trochu rozebrat:

Jehla do šicího stroje by měla být určená pro těžké látky. Se šedesátkou moc štěstí nenaděláte. Bude se vám ve větších švech lámat a to není něco, čím byste si chtěli radost ze šití kazit. Poohlédněte se po “85” nebo “90”. Současně musí mít jehla ostrý hrot. Teď si možná říkáte “snad všechny jehly mají ostrý hrot, ne?”. Pravdou je, že nemají. Jsou i jehly s kulatým hrotem a ty jsou určené výhradně pro pleteniny.

Více informací o druzích jehel a jak vybrat tu správnou najdete v tomto článku:

Svorky nebo klipy jsou z mého pohledu během střihové přípravy nejdůležitější pomůckou, kterou můžeme použít. Nejen že nám střihovou přípravu a proces šití usnadní, ale také na softshellu nenapácháme škody špendlíky, kterými bychom látku propichovali a v softshellu by tak mohly zůstat nevzhledné dírky po špendlících. Nehledě na to, že propíchnout špendlíkem několik vrstev softshellu je dost oříšek.

Svorky nebo klipy jsou na softshell ideální
Svorky nebo klipy jsou na softshell ideální

Neodmyslitelnou součástí šití softshellu jsou také ostré nůžky (ideálně klasické těžké krejčovské), pravítko a krejčovský metr. Výhodou softshellu je jeho stabilita, takže rovné linie můžete pomocí křídy / mýdla a pravítka narýsovat raz dva. Softshell ale díky své stbilitě neodpustí žádnou nepřesnost, proto postupujte během šití pomalu a raději měřte dvakrát, než střihnete. No však to znáte. :)

Volitelnou možností jsou také speciální lepící pásky, kterými se švy podlepují, aby dírkami mezi stehy nepronikala voda a zvýšila se tak celková voděodolnost oděvu.

2. Výběr vhodného střihu

Jak už jsem nespočetně mnohokrát v článku zmínila, softshell je tkanina. A i přesto, že si v obchodě pořídíte elastický softshell, výběr vhodného střihu by měl být skutečně jen mezi střihy pro tkaniny.

Dalším důležitým faktorem je výběr vhodné střihu podle vaší konkrétní šicí úrovně. Já vím, to je hodně subjektivní. Občas mi do ateliéru zavítá někdo, kdo tvrdí, že je stále začátečník, ale během práce zjistíme, že šije už třicet let a má za sebou i projekty jako jsou saka apod. Šicí úroveň je velmi subjektivní a odhaduje se tak opravdu těžko. I proto jsou veškeré mé návody na šití zcela zdarma, ačkoliv jsou sebepodrobnější a strávila jsem na nich neskutečné množství hodin. Chci totiž, abyste měli přístup ke všem dostupným informacím, které se šití konkrétního výrobku týkají. I mé zařazení střihu do kategorie začátečník / pokročilý… je subjektivní. Díky uceleným návodům, které si můžete z pohodlí domova v klidu projít krok o kroku, dokážete přesněji odhadnout, jestli je daný střih (potažmo šicí projekt) něco, na co si troufnete.

3. Šicí stroj nebo overlock?

Softshell je během šití velmi vděčný, protože se netřepí. Proto jej můžeme šít i na zcela obyčejném šicím stroji a nemusíme jej nijak začišťovat. Výjimkou je méně často používaný (výše zmíněný) letní softshell. Ten má tendenci se třepit, takže začištění střižních okrajů je zcela na místě.

Šití na overlocku je také možné. Ale měli byste mít na paměti, že je softshell tkanina a aby se švy nerozjížděly, je potřeba je všechny odšít na klasickém šicím stroji a až následně začistit střižní okraje na overlocku. Klasický steh overlocku není pro tkaniny dostatečně stabilní a švy by se mohly časem rozjíždět. A takový sedový šev, který vypadá, že se vám na zadku páře, není nic moc.

Během šití na overlocku je opět důležité nezapomenout na správné jehly. Ty nejenže by měly být speciální do overlocku (pokud jej máte rádi a chcete, aby vám dlouhá léta sloužil), ale měly by splňovat požadavky stejně jako při šití na klasickém stroji. To znamená: silnější jehly pro těžší materiály a ostrá špička.

V neposlední řadě je potřeba také pomyslet na ořezový nůž v overlocku. Když to hodně přeženu, představte si softshellovou látku jako plastovou láhev. A tu krájíte nožem. Nemusím vysvětlovat, že by se po častém krájení plastové láhve nůž poměrně brzy ztupil. U softshellu je to podobné. Softshell je syntetická látka s velkou tloušťkou materiálu a ořezový nůž v overlocku tak během šití dostává zabrat mnohem více, než při jakémkoliv jiném šití. Mějte tedy prosím na pěměti, že pokud se chystáte celou podzimní a zimní sezónu šít ze softhellu, budete muset ořezový nůž pravděpodobně měnit mnohem častěji, než jste jinak zvyklí.

Před šitím nezapomeňte otestovat potřebné nastavní stehu. Potřebujete steh lehce pružný? Kratší nebo delší? Vše vyzkoušejte na odstřižku konkrétního softshellu. Nikoliv na zbytku jiného softshellu z předchozího šití.

4. Svorky, ostré nůžky, polyesterová niť, podlepení

O svorkách i ostrých nůžkách jsem už psala. Mějte je po ruce. Ve stroji mějte za všech okolností během šití softshellu polyesterovou niť. Bavlněné nitě obvykle nedoporučuji až na několik zcela specifických výjimek nikdy. Ale u softshellu toto zdůrazňuji ještě víc. Šev musí být pevný a nesmí se trhat. V tom vám mimo jiné pomůže i právě polyesterová niť.

Jak už jsme zmiňovala, každý ušitý šev můžete i podlepit speciální lepící páskou. Z mého pohledu to pro běžné používání softshellových oděvů (a to i těch dětských, které procházejí blátem, potokem i mokrou loukou) není potřeba. Ale jestli jste se rozhodli ušít super nepromokavý oděv, podlepení je určitě něco, o čem bystě měli uvažovat. Během šití každý steh zanechá v látce malou dírku, logicky. A to jsou přesně ta místečka, kudy vám bude vlhkost pronikat k tělu. Jestli tedy vyrážíte do extrémních deštivých podmínek, možná ta trochu práce navíc s podlepením není od věci.

5. Ploché švy

Úhledně dokončené švy. Ty chceme vždycky, že ano? :) U softhellu, stejně jako u jiných silných tkanin (jako je například riflovina) zvažte použití plochých nebo francouzských švů závěrečné štepování švů.

Ploché švy jsou ty, kdy na sebe látky přikládáte rubem k líci. Nikoliv lícem k líci. Toto se hodí jen ve výjimečných případech. Ale jestli vám zbyly odstřižky softshellu a chcete si ušít funky patchorkovou tašku, plochý šev je dobrou volbou.

Francouzské švy jsou takové, kdy k sobě díly nejprve přiložíme rubem k rubu a sešijeme. Práci otočíme a prošijeme o kousek vedle znovu, tentokrát jsou k sobě díly lícem k líci. Tím vznikne velmi elegantní začištění a zároveň super pevný šev, který neroztrhnete, ani kdybyste chtěli. Tento způsob je časově náročnější a není vhodný pro silné tkaniny. Nicméně u letního softshellu jeho využití určitě najít můžete.

Štepování je mou osobně nejoblíbenější technikou, kterou využívám snad u všech tkanin nehledě na jejich gramáž. Štepováním totiž šev výrazně zpevníte, usadíte švový přídavek, který netrčí (což je třeba u ramenních švů opravdu důležité pro dobře vypadající look) a navíc z líce vytvoříte zkrátka krásu. Dodáte tak svému ušitéme výrobku lehký dotek toho, kdy je vidět, že jste si s ním opravdu pohráli. Štepování kontrastní nití je pak doslova oku lahodící zážitek. Nicméně štepování kontrastní nití vám taky nic neodpustí. Pokud vám stroj z nějakého důvodu občas vynechá steh, nebo neudržíte dokonale rovný šev, použijte niť v barvě látky.

6. Praxe, praxe, praxe

Pokud chcete, aby vaše výrobky ušité ze softshellu vypadaly a nosily se dobře, bude to chtí trochu praxe. Ostatně jako u jakéhokoliv jiného šití oděvu. Jestliže jste zatím šili jen povlaky na polštáře, nebo plátěné tašky, možná že ještě softshell není tím pravým ořechovým, do čeho byste se chtěli pustit. A nebo možná ano. Rozhodně nejsem odpůrcem odvahy. I já sama jsem kdysi dávno začínala s výrobky, které byly zcela bezpochyby nad moje schopnosti. Ale velmi důležitou věcí je, že jsem se toho na nich hodně naučila. Hodně jsem toho zkazila a hodně jsem se posunula. Také jsem získala potřebnou pokoru k řemeslu, kterou bychom měli mít všichni, kdo cokoliv vyrábíme.

Takže, pokud jste duší perfekcionisti a jste na sebe přísní, postupujte krůček po krůčku a k softshellu se časem dopracujete. Jestliže jste pankáči a neřízené střely jako já, klidně se do toho pusťte. Jen prosím mějte na paměti, že se možná leccos nepovede, ale to není důvod se za to trestat nebo být smutný. I chyby a zničená látka jsou totiž lekce. Možná že výsledkem nebude skvěle padnoucí a báječně vypadají oděv. Možná, že výsledkem bude to, že jste se zase posunuli o kousek dál. Že jste se nebáli a zkusili něco, co jste dlouho odkládali.

Závěr

Šití ze softshellu otevírá svět možností pro vytváření stylového a funkčního oblečení. Pochopením jeho vlastností a dodržováním správných technik můžete s tímto všestranným materiálem s jistotou pracovat. Pamatujte, že praxe dělá mistra, takže se nenechte odradit, pokud váš první projekt nevyjde přesně podle vašich představ. S trpělivostí a odhodláním zvládnete umění šití se softshellem. Šťastné šití!

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii