V jednom z posledních článků věnovaných materiálům jsme se společně podívali na šití počesané nebo flísové svetroviny. Dnes se naopak podíváme na klasickou svetrovinu, která vypadá jako ručně pletená. Tedy oka jsou poměrně velká, snadno viditelná a práce s tímto materiálem je díky jeho vlastnostem velmi specifická. V tomto článku si tedy projdeme úskalí polohování střihu na látku, výběr vhodné jehly a tipy k nastavení stehu i doporučení, které střihy jsou typově na klasickou svetrovinu vhodné a které naopak vůbec.
Druhy klasických svetrovin dle materiálu
Klasické svetroviny najdete od těch flísových velmi často i z čistě přírodních materiálů jako je bavlna nebo len.
Nejčastěji pak jde o směs bavlny a polyesteru.
Na co si dát pozor
Přírodní materiály se od těch umělých liší v mnoha vlastnostech, tou která nás ale bude zajímat během šití nejvíce je to, že přírodní vlákna jsou mnohem těžší než ta syntetická. V případě svetrovin, které mají obvykle sami o sobě větší gramáž a sílu jde už o poměrně velký rozdíl.
V kombinaci s tím, že mají klasické pleteniny řídkou vazbu, aby jednotlivá provázání oček vynikla, je výsledkem fakt, že má klasická svetrovina s vysokým podílem přírodního materiálu tendenci se v některých místech prověšovat a vytahovat.
Jak vybírat střih
Z výše uvedeného je patrné, že musíme tento fakt vzít v potaz už při samotném výběru střihů, protože s nevhodným střihem zkrátka dobrých výsledků nedosáhneme, ani kdybychom se na hlavu stavěli.
Klasická svetrovina je absolutně nevhodná na tepláky, dlouhé sukně a jiné podobné oděvy. Z důvodu velké váhy látky, by se jednotlivé dílce pod svou vahou vytahovaly, ztratily by tvar a z modelu by vzniklo cosi, co by i hned po ušití vypadalo jako vytahané.
Naopak je klasická svetrovina vhodná na trička a mikiny, střihově připomínající právě svetr nebo triko. Doporučuji se dívat po střizích, které jsou již konstruovány s tzv. spadlými rameny. I rukávy ve své délce pod tíhou se mohou lehce prověšovat. U střihů se spadlými rameny po čase nošení posun ramenního švu o 1–2 cm prakticky nepoznáme. Naopak u střihů s klasickým hlavicovým rukávem, kde vrchol rukávové hlavice má přesně určené místo na našem rameni, bychom tento rozdíl poznali velmi brzy.
Obecně bychom měli střihy pro klasickou svetrovinu vybírat pokud možno ty co nejjednodušší.
Z mojí nabídky mých střihů vypíchnu například tyto střihy, které vhodné jsou:
Polohování střihu na látku
Přehyb látky skutečně tzv. na osnovu
Před samotným polohováním je potřeba si látku velmi pečlivě urovnat. Klasická svetrovina je živá a ráda se i na rovném stole vytahuje do všemožných směrů. Pokud polohujeme střih na přehyb látky, srovnáme samotný přehyb a zafixujeme si jej například pomocí špendlíků, aby nám během manipulace neutíkal.
Směr látky je jen jeden
Oproti flísové svetrovině není jedno, jakým směrem pokládáme střih. Na samotném začátku si látku z rubu dobře prohlédneme. U žebrovaných svetrovin je vidět, že smyčky tvoří zjednodušeně řečeno malá srdíčka. Ať už se rozhodneme mít "srdíčka" směrem nahoru nebo dolů, je nutné tento směr dodržet při polohování všech střihových dílců. Popravdě, možná by si toho nakonec nikdo na hotovém výrobku ani nevšiml, ale jakmile byste si toho po došití všimli sami, už vždycky by vás to trochu praštilo do očí.
Pozor na zvlněné okraje
Klasická svetrovina má z výroby nemilou vlastnost a tou jsou vytažené pevné okraje. Ty byly během výroby zafixovány ve stroji a díky tomu jsou lehce vytahané a zvlněné. Během polohování střihu na látku je tedy nutné pokládat střihový dílec až do míst, kde se látka nevlní. Nesnažte se ji urovnat. Na výrobku by se vám opět zvlnila.
Jak přenést značky ze střihu na látku
U klasické svetroviny nám značky nakreslené mýdlem nebo křídou moc nepomohou. Na některých materiálech mohou být vidět lépe, na většině se však budou ztrácet. Pokud značky přenášíte pomocí zapíchnutého špendlíku, jako to nejčastěji dělám i já, hrozí v tomto případě, že špendlík během manipulace z látky vypadne kvůli její řídké vazby.
Nejlepší a nespolehlivější možností je značí pomocí staré dobré stehovky (stehovací nitě). Tak bude značka stále na místě až do doby, kdy se ji sami nerozhodnete vyndat.
Nejlepší a nespolehlivější možností je značí pomocí staré dobré stehovky (stehovací nitě). Tak bude značka stále na místě až do doby, kdy se ji sami nerozhodnete vyndat.
Pár tipů k samotnému šití
✂ Klasické svetrovina má opravdu velkou tendenci se vytahovat. Před šitím snížíme lehce napětí spodní i horní nitě a také pokud možno snížíme přítlak patky, aby se pod ní látka dobře posouvala bez zbytečného vytažení.
✂ Používáme klasické středně silné jehly, ale na rozdíl od šití teplákovin nebo úpletů, musí mít ostrou špičku, nikoliv kulatou. V tomto případě je naopak chtěné, aby nám jehla sem tam projela samotnými oky e nejen mezi nimi. Navíc kulatá špička by mohla způsobit, že vtáhne některé z vláken ok pod zoubky podavače a vytáhne se nám oko. A takový vytažené nebo vytržené očko na svetru nemá nikdo z nás rád.
✂ Jestliže šijeme na overlocku, zkontrolujeme, že máme šířku stehu alespoň na 7,5 mm. Potřebujeme poměrně široký steh, abychom zaručili, že se nastřižená oka ve střižních okrajích dílců nebudou párat až do švu, nedejbože až do samotného dílce.
✂ U ramenních švů a v případě skutečně silných a těžkých pletenin doporučuji náramenice na předním i zadním dílu podžehlit jednostranně nažehlovací výztuhou, abychom zabránili přílišnému vytažení ramenních švů vahou rukávů.
Snad se vám dnešní článek líbil a byl pro vás užitečný. Pokud ano, nezapomeňte mi pod ním nechat komentář nebo jej třeba sdílet na svých sociálních sítích. Mějte se krásně, Peťa
Mohly by vás zajímat další články na téma šití různých materiálů
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.