Tento článek je výživný, ale rozhodně stojí za to. Podíváme se v něm společně na to, jak ušít jednoduchou dámskou vrchní košili TOUCH. Střih na dámskou košili pořídíte už nyní v e-shopu. Košile je rovné, jen mírně projmuté siluety, zadní díl je členěný do tří spodních částí a dvojitého sedla. Rukávy jsou spíše užší a zakončené manžetou. Přední díly jsou doplněny kulatými nakládanými kapsami. Košile je delší, díky tomu a také díky velmi univerzálnímu střihu se hodí k ušití z mnoha materiálů. Pokaždé vám vznikne trochu jiný a neotřelý avšak nadčasový model. Ostatně, podívejte se na následující fotky sami...
Dámský střih košile
Dámský střih kalhot
Doporučený materiál na dámskou košili:
Střih na dámskou košili je vhodný pro středně silné tkaniny, jako jsou např. tyto materiály: flanel, bavlněný popelín vyšší gramáže, slabá vařená vlna, keprové tkaniny, kostýmové či lehké kabátové látky apod.
Spotřeba materiálu na dámskou košili TOUCH (při šíři látky 140 cm):
- pro velikosti 32–38: 1,8 m
- pro velikosti 40–46: 2 m
- pro velikosti 48–60: 2,2 m
Dále budeme potřebovat:
- nažehlovací plátno pro vyztužení límce, knoflíkové légy a manžet (cca 0,8 m)
- proužek jednostranně nažehlovacího vlizelínu s osnovou, šikmo střižený (lze střihnout z metrážové výztuhy - informace v návodu níže)
- 5 knoflíků o průměru 15–18 mm
- možné doplnit i menšími ramenními vycpávkami
Podrobný návod jak ušít dámskou košili TOUCH:
Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.
1. Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme:
- 2x přední díl
- 1x ZD - střed na přeložku (přehyb látky)
- 2x ZD - boční
- 2x rukáv
- 2x sedlo na přeložku
- 2x límec na přeložku
- 2x manžeta (doporučuji dílce stříhat až později, kdy budeme mít vypracované rukávy)
- 2x kapsa
2. Vyztužení dílců
Jako první si podžehlíme dílce nebo jejich části. Pokud máme koupený proužek šikmo střiženého vlizelínu, ušetříme si tím trochu práci. Jestliže nemáme, střihneme si jej sami pod úhlem 45 stupňů, aby osnovní nitky šly v proužku diagonálně.
Kromě šikmo střižného proužku budeme potřebovat také nažehlovací plátno.
2.a Přední díly
Začneme v předních dílech. Ramenní okraje podžehlíme kouskem nažehlovacího plátno nebo rovně střiženého proužku vlizelínu, aby se nám ramenní švy pod tíhou rukávů nevytahovaly.
Okraje pro knoflíkové légy podžehlíme nažehlovacím plátnem střiženým do pruhu širokého 7 cm.
Průkrčník i průramky podžehlíme šikmo střiženým proužkem vlizelínu.
2.b Zadní díly
Zadní středový díl nijak nevyztužujeme. Zato oba boční zadní díly vyztužíme šikmo střiženým proužkem vlizelínu v průramcích.
2.c Sedla, límce, manžety, kapsy
Jedno ze sedel vyztužíme v celé ploše pomocí nažehlovacího plátna. Druhé sedlo postačí vyztužit jen v průkrčníku šikmo střiženým proužkem vlizelínu.
Oba dílce límce podžehlíme v celé ploše nažehlovacím plátnem.
Kapsové průhmaty podžehlíme 3 cm širokým proužkem nažehlovacího plátna.
Manžety můžeme v tuto chvíli také podžehlit, ale doporučuji s jejich střiháním y vyztužováním počkat až do momentu, kdy budeme mít vypracované rukávy. Nicméně manžety podžehlujeme v celé ploše nažehlovacím plátnem.
3. Kapsy
Začneme vypracováním kapes. Koncovou záložku průhmatu ve střižním okraji začistíme a podehneme ji do líce kapsy za 3 cm. Takto zahnutou v kraji prošijeme a začistíme zbylý okraj kapsy. Pokud šijeme na overlocku, na začátku i na konci ponecháme delší konce řetízku a ty zauzlujeme nebo zatáhneme pod smyčky. Kapsu otočíme na líc.
Pomocí stehovací nitě si vystehujeme švovou záložku zaobleného kraje kapsy. Za stehovku jemně popotahujeme a švovou záložku mírně stáhneme, abychom dosáhli požadovaného tvaru kapsy, takto pečlivě vyžehlíme.
Kapsu pečlivě našpendlíme nebo ideálně nastehujeme do předního dílu košile. Následně ji v kraji našijeme. Doporučené umístění kapes je vyznačeno na střihu. Stejným způsobem vypracujeme i druhou kapsu.
4. Knoflíkové légy
Střižní okraj knoflíkové légy podehneme do rubu za 1 cm v celé délce a sežehlíme. Následně sežehlený ohyb přehneme těsně ke konci výztuhy v rubu košile a takto znovu zažehlíme.
Stejně tak si připravíme knoflíkovou légu i v druhém předním dílu.
Sežehlené knoflíkové légy po lícové straně předních dílů prošijeme a práce vyžehlíme. Přebytečné kousky látky v průkrčníku odstřihneme.
5. Kompletace zadního dílu
Všechny dílce zadního dílu si před sebe položíme lícem nahoru. Boční dílce položíme přes středový, lícem k líci a v sesazovacích švech sešpendlíme.
Sesazovací švy sešijeme a začistíme. Švové přídavky sežehlíme směrem do zadních bočních dílů.
Práci otočíme na líc a po lícové straně proštepujeme oba zadní boční díly podél sesazovacího švu tak, abychom zachytili švové přídavky a tím je stabilizovali.
6. Sedlo
položíme si před sebe vypracovaný zadní díl košile lícem nahoru. Přes něj pokládáme sedlo, které je vyztužené v celé ploše, lícem k líci. Sešpendlíme oba díly v sedlovém švu.
Práci otočíme na rub a přes zadní díl položíme druhou část sedla. Nyní opatrně postupně vytahujeme původní špendlíky a znovu je zapichujeme zpět, tentokrát ale i s oběma vrstvami sedel.
Celý sedlový šev přišijeme. Obě sedla otočíme na líc a celou práci vyžehlíme. Následně podél sedlového švu po lícové straně košile proštěpujeme sedla a tím k sobě celou práci usadíme.
7. Ramenní švy
Zadní díl včetně sedel před sebe položíme rubem nahoru. Přes zadní díl pokládáme oba přední díly, rubem k rubu. Sešpendlíme přední díly košile k navrchu ležící vrstvě sedla. Stejně tak i v druhém ramenním švu.
Díly k sobě sešijeme.
Práci před sebou rozložíme lícovou stranou nahoru. Nyní je před námi vrchové sedlo, které není k předním dílům našité. To nyní napravíme.
Švový přídavek ramenního švu v sedle sežehlíme za 1 cm do rubu. Takto sežehlený jej položíme na právě odšitý ramenní šev. Našpendlíme a sešijeme. Tím jsou kompletní oba ramenní švy a jsou současně čistě vypracované u rubové i lícové strany košile.
Ramenní švy pečlivě vyžehlíme.
8. Límec
Než se pustíme do vyhotovení límce, pomocným švem za 0,5 cm od střižního okraje si sešijeme oba dílce sedla v průkrčníku. To nám pomůže, aby se nám s košilí následně snadněji manipulovalo.
Oba dílce položíme na sebe, lícem k líci. Sešpendlíme si je v dlouhém rovném kraji a obou kratších stranách. Sešijeme. Odšité rohy ve švovém přídavku sestřihneme, aby se nám růžky dobře obracely na líc.
Límec otočíme na líc a vyžehlíme jej. Doporučuji nejprve švové přídavky od sebe rozžehlit, pak teprve díly složit přesně na sebe a vyžehlit celkově. Díky tomu se nám nestane, že bude límec vyžehlený nepřesně.
Jednu z vrstev límce také zažehlíme za 1 cm ve volném zaobleném kraji. Druhou vrstvu ponecháme.
9. Všití límce do průkrčníku košile
Na nesežehlené vrstvě límce si v zaobleném kraji naměříme jeho polovinu a zde umístíme značku.
Stejně tak si vyznačíme i polovinu délky průkrčníku v zadním dílu košile. Tyto dvě značky budou následně ležet přesně na sobě.
Košili před sebe položíme rubem nahoru. Přes ni pokládáme límec a sešpendlíme nesežehlenou vrstvu límce do rubové strany košile. Nejprve začneme v samotném středu límce a středu průkrčníku. Následně si sešpendlíme okraje límce do knoflíkových lég. Pak teprve plynule sešpendlíme zbylé části.
✂ Dobré vědět: Protože mají dílce límce a průkčníku opačné úhly (konvexní a konkávní), znamená to, že i délka střižních okrajů je lehce odlišná). Když se odkloníme od matematiky, pro nás to znamená, že musíme mít během špendlení hodně trpělivosti a límec je nutné do průkrčníku jakoby lehce navolnit.
Límec v jedné jeho vrstvě všijeme. I během šití je potřeba notná dávka trpělivosti.
Abychom v průkčníku trochu uvolnili napětí, doporučuji švové přídavky v celém obvodu lehce nastřihnout.
Košili otočíme na líc a nyní špendlíme sežehlený kraj límce do lícové strany košile. Sežehlení nám v tuto chvíli pomůže.
10. Záhyby a rozparky rukávů
10.a Záhyby rukávů
Z papírového střihu ,máme ve spodním kraji rukávu přenesené dvě značky a také rozstřižený rozparek.
Obě značky k sobě v lícové straně rukávu sesadíme směrem k rozparku a tím nám vznikne záhyb. Stejně tak postupujeme i v druhém rukávu.
Takto našpendlené záhyby v kraji švového přídavku sešijeme pomocným švem.
10.b Rozparky rukávů
Nyní si připravíme kousek šikmého proužku z naší látky. Ten je široký 3,5 cm a dlouhý cca 2x délka rozparku + 2 cm.
Šikmý proužek pokládáme lícem k rubu rozparku rukávu. Našpendlíme si jednu jeho stranu.
Šikmý proužek našíváme za cca 0,5 cm podél rozparku. Ve vrcholu rozparku zapíchneme jehlu do látky a celou práci otočíme na jehle tak, abychom mohli plynule pokračovat našitím šikmého proužku v druhé straně rozparku rukávu.
Našitý šikmý proužek v rozparku vyžehlíme, švový přídavek sežehlujeme směrem do šikmého proužku.
Sežehlíme si za 1 cm také volný okraj šikmého proužku. Ten pak takto sežehlený složíme přes jeho našitý kraj a tím olemujeme celý rozparek. Pečlivě našpendlíme a prošijeme po lícové straně.
Rukáv otočíme naruby tak, aby byl přehyb v rozparku. Růžek rozparku si sešpendlíme a diagonálně prošijeme. Vyžehlíme.
Po diagonálním prošití otočíme rukáv na líc a v kraji prošijeme vrchol rozparku, abychom celou práci usadili. Vše pečlivě vyžehlíme.
11. Navolnění rukávu do průramku
Pomocí dvojitě navlečení stehovky (nebo pomocnými švy na stroji) si navolníme rukávovou hlavici rukávu.
Tu vsadíme do průramku a navolnění plynule rozprostřeme tak, aby pomocné značky na rukávu ležely na pomocných značkách předních dílů a vrchol nárameníce na ramenním švu. Takto rukáv našpendlíme do průramku a našijeme. Po našití vytáhneme stahovku a střižní okraje začistíme.
12. Rukávové a boční švy
Košili otočíme na ruby, sešpendlíme rukávové i boční švy v návaznosti a sešijeme. Švové přídavky začistíme a sežehlíme.
13. Manžety rukávů
V tuto chvíli je dobré si připravit dílce manžet. Podle přesnosti našeho šití, typu rozparků i v závislosti na záhybu se může obvod spodní délky rukávu mírně lišit u každého z nás. Změříme si celkový obvod spodního kraje rukávu od rozparku k rozparku, včetně jeho lemování. K naměřené délce přičteme 2 cm pro švové přídavky a to je skutečná délka naší manžety. Šířka zůstává dle střihu stejná. Oba díly manžety máme vyztužené v celé ploše nažehlovacím plátnem.
Manžety otočíme naruby, sešpendlíme jejich kratší okraje a sešijeme. Rohy sestřiheneme.
Manžety otočíme na líc, pečlivě vystrčíme růžky a vyžehlíme. Stejně jako u límce, i u manžet si sežehlíme střižní okraj jedné vrstvy za 1 cm do rubu.
Nesežehlenou stranu našpendlíme lícem do rubu rukávu. Našijeme a manžetu narovnáme.
V lícové straně rukávu našpendlíme volnou nenašitou část manžety. Původní sežehlení švového přídavku nám opět velmi pomůže.
Manžetu po lícové straně prošijeme, pečlivě vyžehlíme.
14. Spodní kraj
Spodní kraj košile začistíme. Pokud šijeme na overlocku, ponecháme si delší konce řetízku a ty zauzlujeme nebo zatáhneme pod smyčky. Začištěný spodní kraj podehneme za 2 cm do rubu. V celé délce napšendlíme a lem po lícové straně košile prošijeme.
15. Dokončení a detaily
V závislosti na tvaru našich ramen i použité látce je možné všít ramenní vycpávky. Ty můžeme našití klasicky v rubu košile jen bodově do vyhotovených švů, nebo můžeme kreativně odšít celkové přiznané švy.
Košili oblékneme a v linii prsních vrcholů bude umístění pro nás horní knoflík. Zde si uděláme značku. Od ní uděláme další dvě pro dva další knoflíky, resp. knoflíkové dírky. Jejich vzdálenost závisí na naší postavě, typu látky, velikosti knoflíků i na našich preferencích.
Odšijeme si dle vyznačení knoflíkové dírky v knoflíkové léze a také v manžetách na jejich středu ca 1,5 cm od okraje.
Celou práci dokončíme našitím knoflíků.
Pro připomenutí přikládám odkazy, kde můžete tento konkrétní na dámskou vrchní košili zakoupit:
Dámský střih košile
Dámský střih kalhot
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.