Říkáte si, jestli jdou ušít šaty z teplákoviny? Ano, jdou a jaké! Pojďme se tedy dnes spolu podívat na to, jak ušít šaty z teplákoviny. Já jsem si přichystala dětské šaty, ale z teplákoviny určitě můžete ušít i jednoduché dámské šaty. Střih na tyto dětské šaty, který jsem na podzim loňského roku jako jeden z prvních vyrobila v profesionálním konstrukčním programu, najdete tady: Střih na dětské šaty. Pokud hledáte střih na nějaké dámské šaty, pak Vám mohu doporučit na teplákovinu např. tyto: Střih na dámské šaty Silueta nebo Střih na dámské šaty Jackeline.
Střih na dětské teplé šaty:
Z čeho ušít šaty?
Na šaty bude vhodná nepočesaná slabší teplákovina, tzv. French terry - často ji najdete v obchodech mezi úplety. Je to totiž taková mezi verze mezi klasickou teplákovinou a úpletem (gramáž bývá kolem 250g/m2 a z rubu najdete smyčky jako u nepočesané teplákoviny). Já jsem se upřímně do toho materiálu zamilovala, je ideální na období, kdy je v tričku chladno a v mikině teplo. Velký výběr tohoto materiálu najdete např. v obchodě Dům látek: úplet French terry - vzorovaný nebo úplet French terry - jednobarevný. Já jsem na tyto šaty upotřebila zbytečky teplákoviny, která mi zbyla po tom, co jsem si ušila elegantní mikinu. (Střih na dámskou mikinu)
Návod jak ušít šaty z teplákoviny
Šaty z teplákoviny jsem ušila na overlocku, ale hravě je zvládnete i na klasickém stroji. Pokud overlock nemáte, doporučuji si před šitím přečíst tento článek:
Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerie. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na fotku klikněte.
1. Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme 1x přední díl na přehybu látky, 1x zadní díl na přehybu látky, 2x rukáv (já ho mám zkrácený, kvůli manžetám), 2x manžety (nemusíte), 2x díl sukně (já mám 4 užší díly, protože jsem šila ze zbytků látek, takže se mi sukňový díl nevešel...), 1x širší proužek (musí pružit po délce, široký je tentokrát 5 cm a délku si můžete naměřit později).
2. Živůtek
Jako první si připravíme živůtek. Budeme lemovat otevřený průkrčník, proto si složíme přední díl na zadní, lícem k líci, a sešijeme jednu náramenici.
Pokud budeme lemovat okrasným širším proužkem (5 cm namísto 3,5 cm), pak si výstřih po celém obvodu podstřihněte o 1 cm. Změříme si obvod otevřeného průkrčníku a toto číslo vynásobíme číslem cca 0,7. Výsledek je doporučená délka proužku, kterým budeme průkrčník lemovat. Je to pouze doporučená délka, každý materiál se chová jinak...
Doporučuji si ustřihnout okrasný široký proužek v šířce 5 cm (obvykle se při lemování stříhá šířka 3,5 cm).
Délku proužku jsme zjistili výpočtem, pro jistotu můžeme proužek ustřihnout o pár cm delší, kdyby byl průkrčník příliš stažený. Špendlíkem si označte délku proužku, kterou jsme si vypočítali.
Proužek, který podélně přeložíme na polovinu, našpendlíme do průkrčníku. Ideálně bychom měli při lemování proužkem skončit v místě, které jsme si označili špendlíkem. Pokud máte materiál, který méně pruží, budete pravděpodobně muset použít o trochu více připraveného proužku.
Olemovaný průkrčník vyžehlíme, aby si lem hezky "sedl".
Živůtek otočíme naruby a sešpendlíme si druhou náramenici. Sešijeme ji.
Pokud šijeme na overlocku, pak volný konec řetízku zatáhneme pod smyčky.
Aby šev na krku netlačil, sežehlete švovou záložku náramenice do zadního dílu a několika stehy ji na stroji prošijte.
3. Rukávy
Ve vrcholu rukávové hlavice si udělejte malý cvik (nástřih), to vám pomůže správně rukáv do otevřeného průramku našít. Místo, které jste si cvikem označili, našpendlete k náramenici.
Poté našpendlete zbytek rukávové hlavice do otevřeného průramku.
Rukáv našijeme. Stejně postupujeme i s druhým rukávem. Nyní si našpendlíme rukávový šev a boční šev živůtku.
Členící švy v podpaží se musí hezky potkat. Švové záložky složte každý na jednu stranu.
4. Manžety
Stejně sešijte i druhou stranu živůtku. Manžety si složte na polovinu a sešijte.
Malými cviky (nástřihy) si označte poloviny manžet.
Stejně si označte i polovinu spodního okraje rukávu.
Manžetu složte na polovinu do tvaru "tunelu", lícem ven.
Manžetu vložte do rukávu (lícem k líci) a našpendlete ji tak, aby se členící švy manžety potkaly s rukávovým švem a aby nástřihy ležely na sobě.
Manžetu nyní budeme našívat po vnitřní straně rukávu, který máme otočený naruby.
Manžetu všijeme a volný konec řetízku zatáhneme pod smyčky.
5. Šijeme sukni
5.a Nejprve nařasit
Sešijeme si sukňové díly, já mám díly 4, takže sešívám všechny 4. Pokud šijete podle originálního střihu, pak máte sukňové díly pouze dva, které k sobě jednoduše přišijete.
Všechny švy pečlivě přežehlíme, vyžehlíme celou sukni.
Pokud také spotřebováváte zbytky látek, a na sukni máte "boční panely", pak si složte švy bočních panelů na sebe...
...a najděte tak střed bočních panelů, kde si udělejte malý cvik (nástřih). Stejným způsobem si označte i druhou stranu sukně. Tato místa se později potkají s bočními švy živůtku...
Na šicí stroji si nastavte co nejdelší steh a povolte napětí spodní nitě.
Připravte si sukni tak, abyste začali šít v jednom z boků sukně.
Pokud máte na stroji nastavené automatické zapošívání na začátku, vypněte ho.
Vytáhněte si přibližně 15 cm spodní i vrchní nitě.
Nyní, cca 0,5 cm od střižního okraje prošijte s takto nastaveným strojem celý okraj sukně. Na konci opět nezapošívejte, ale vytáhněte také cca 15 cm nití a pak odstřihněte.
0,5 cm od původního švu ušijte stejným způsobem ještě jednu paralelní linii.
Srovnejte si vrchní nitě obou švů k sobě.
Doporučuji si dvě nitě, za které budeme současně popotahovat, svázat uzlíkem.
Nyní opatrně taháme za obě vrchní nitě z jedné strany a tím se nám sukně začne plynule řasit.
Jak ušít šaty z teplákoviny (návod + střih) Pokud se vám v kousku mezi švy vytáhly nitě, pak jednoduše dvě nitě navlékněte do jehly...
...a volný kousek prošijte v ruce předním stehem, až k druhým dvěma nitím.
Taháním za vrchní nitě nařaste rovnoměrně celou sukni tak, aby byl její obvod stejně velký (případně o 1 - 2 cm větší) jako spodní obvod živůtku. Pokud byste stáhli sukni hodně, bude se vám špatně našívat do živůtku. Všechny vrchní nitě zauzlíkujte, by se vám řasení nevytáhlo.
5.b Přišíváme sukni k živůtku
Cviky na sukni složte na boční švy živůtku.
Našpendlete si sukni po celém obvodu do živůtku, prsty si pomáhejte a rovnoměrně rozprostřete řasení sukně.
Nyní sukni přišijeme k živůtku. Ať už šijete na overlocku nebo na klasickém šicím stroji, položte si obě vrstvy tak, aby sukně ležela vespod, kde si ji budou zoubky spodního podavače podávat. Pokud byste dali nařasený díl nahoru, pak by vám ho patka hrnula a nařasení sukně by nebylo rovnoměrné.
Začneme šít i jednoho z bočních švů.
Našijeme sukni po celém obvodu k živůtku, pokud šijeme na overlocku, pak volný konec řetízku zatáhneme pod smyčky.
Šaty otočíme na líc.
Povytáhneme vrchní nitě, se kterými jsme sukni řasili, a odstřihneme uzlík.
Všechny nitě vytáhneme, nezapomeneme i na spodní nitě v rubu šatů.
Lemování
Spodní okraj sukně si začistíme. Pokud šijeme na overlocku, pak opět volný konec řetízku zatáhneme pod smyčky.
Spodní okraj podehneme cca 2 - 3 cm do rubu a našpendlíme.
Povolíme si napětí spodní nitě, snížíme přítlak patky a zvolíme nějaký pružný steh na našem stroji.
Spodní lem sukně po celém obvodu prošijeme. Pokud máme sukni ze dvou dílů, začínáme šít v jednom z bočních švů. Jestliže máme sukni ze čtyř dílů, začínáme šít v jednom ze švů na zadní straně sukně.
No a máme hotovo. Jednoduché šaty na období od podzimu do jara...
Jestli máte chvilku a chuť, nechte mi prosím dole pod článkem komentář, jak se vám dnešní návod líbil a co byste na blogu viděli rádi třeba někdy příště.
Pro připomínku, střih na dětské šaty můžete pořídit tady:
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.