V tomto článku najdete návod jak ušít tričko nebo šaty s raglánovými rukávy a podsádkou. Postup šití je stejný pro tričko a šaty, proto jsem celý návod shrnula do tohoto jediného článku. V článku vám také ukáži jak postupovat krok za krokem v případě, kdy výstřih nechcete zakončovat podsádkou ale jen jednoduchým proužkem úpletu. Lemování proužkem úpletu může být pro někoho snazší, proto doporučuji na zkušebním modelu vyzkoušet, která šicí technika vám půjde lépe zpracovat, bude vám lépe sedět a bude se vám třeba i více líbit. Na samém konci článku najdete také galerii mnoha výrobků (šaty, mikiny, trička), která jsem šila podle střihů použitých v tomto návodu a také za pomoci všech šicích technik, které v článku zmiňuji. Rozhodně doporučuji dojet až na konec a galerii si prohlédnout...
Tento návod využijete konkrétně například u těchto dámských střihů:
Co je to raglán?
Raglánové (nebo také klínové) rukávy jsou rukávy, které v oděvu zastupují i místo náramenice. Raglánové rukávy tedy nenavazují na ramenní šev (jako je to u klasických hlavicových nebo kimonových rukávů), ale vycházejí už rovnou z průkrčníku a to v předním i zadním dílu. Můžeme se samozřejmě setkat s různými variacemi a to jak s tvarem (tedy sklonem) raglánového švu. Nebo můžeme například mít raglánový rukáv, který v předním díle vychází z průkrčníku a v zadním díle se v oblasti lopatek stáčí směrem do středu zadního dílu a zároveň tak vytváří sedlo v zadním dílu. V každém případě základní varianta raglánového rukávu vychází v předním i zadním díle z průkrčníku a raglánový šev směřuje do podpaží. Tvar je pouze otázkou designu. Pokud je raglánový šev správně zkonstruovaný, nemá na funkci modelace oděvu žádný vliv.
Raglánové rukávy vycházejí přímo z průkrčníku, v předním i zadním dílu...
Co je to podsádka?
Podsádka je část oděvu, která začišťuje nějaký okraj. Podsádku můžeme mít např. u kabátu na zip - v rubu předního dílu je pruh látky, který kopíruje tvar předního dílu. Podsádka může také začišťovat průramek, což můžete vidět např. u společenských šatů - průramek není lemován proužkem (šikmým nebo proužkem úpletu), ani není podehnutý do rubu a prošitý, ale v rubu najdeme pruh látky, který kopíruje svým tvarem tvar průramku. Stejně tak se můžeme setkat s podsádkou průkrčníku, kterou si dnes ukážeme - výstřih opět není lemovaný proužkem, ani podehnutý, ale je začištěný právě podsádkou.
Proč a jak pracovat s podsádkou
Pokud začišťujeme nějaký oděv, který má působit čistě a elegantně, tak budeme ve většině případů volit právě podsádku. Z lícové strany totiž není patrné žádné začištění, není tu žádný proužek, ani patrné prošití. Doporučuji se s podsádkami naučit pracovat a nebát se jich, protože pak i obyčejné tričko může najednou dostat úplně jiný nádech. S podsádkami se také často setkáte u společenských oděvů a to právě proto, že tento způsob začištění je velmi elegantní.
Podívejte se také na obsáhlý článek s obecnými ucelenými radami, jak ušít tričko - na co si dát pozor a co naopak nepodcenit:
Za přečtení také stojí tento článek:
Šití úpletů na klasickém stroji - 4 kroky k dosažení skvělých výsledků
Jak ušít tričko nebo šaty s raglánovými rukávy
1. Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme:
- 1x přední díl na přeložku (přehyb látky)
- 1x zadní díl na přeložku
- 2x rukáv
- 1x podsádka na přeložku
Podle papírového střihu si také na látce drobnými nástřihy nebo třeba křídou zaneseme všechny značky. Tyto značky nám při šití pomohou správně a přesně sesadit jednotlivé díly k sobě.
Podsádku je potřeba celou z rubové strany podžehlit slabším jednostranně nažehlovacím vlizelínem.
2. Raglánové švy
Na přední díl si položíme rukáv tak, abychom mohli sešpendlit raglánový šev. Díly k sobě pokládáme lícem k líci. Pro správné usazení rukávu ve švu nám poslouží značka na střihu - ta je umístěna v předním dílu i v rukávu v raglánovém švu náležícím do předního dílu.
(Pokud šijeme podle původního střihu na tričko JACKIE nebo šaty JACKELINE, kde je do raglánového švu zanesený i prsní a ramenní záševek, je potřeba rukáv při šití mírně natahovat, protože je délka raglánového švu o kousek kratší než délka v předním a zadním švu.)
Stejně tak si na přední díl našpendlíme do druhého raglánového švu také druhý rukáv.
Kdy máme do předního dílu našité oba rukávy, švy pečlivě přežehlíme. Švové přídavky směřují směrem do rukávů.
Na jeden z rukávů si položíme zadní díl, lícem k líci. Sešpendlíme tento zadní raglánový šev.
Následně sešpendlíme zadní díl i v druhém zadním raglánovém švu s druhým rukávem. Oba zadní raglánové švy sešijeme. Švové přídavky sežehlíme směrem do rukávů.
3. Výstřih
3.1 Výstřih zakončený podsádkou
Nyní si připravíme podsádku. Podsádku jsme podle papírového střihu stříhali na přehybu látky, sešijeme si tedy celou podsádku kratší stranou (střed zadního dílu) k sobě. Takto sešitou "elipsu" začistíme po vnějším obvodu, volný konec řetízku zatáhneme pod smyčky.
(Některé fotky níže jsem převzala z původního návodu, který jsem připravila, protože jsem pár kroků zapomněla při vytváření nového návodu na šití vyfotit. :) Děkuji za pochopení.)
Podsádku si složíme na polovinu a najdeme tak střed předního dílu, kde si uděláme nástřih, nebo si tu nakreslíme značku křídou, nebo si místo označíme špendlíkem. Stejně tak si v průkrčníku uděláme cvik (nástřih) na středu předního dílu.
Cvik (nástřih) se dělá tak, že si požadovaný díl složíme (skládám přední díl na polovinu, raglánové švy leží na sobě), najdeme požadované místo označení (v mém případě je to polovina předního dílu). A nůžkami si odstřihneme v místě malý kousek do hloubky. Cvik by neměl být hlubší než je polovina šířky švového přídavku. Pokud je tedy švový přídavek široký 1 cm, pak nástřih je do hloubky max. 0,5 cm, ideálně však jen např. 3 mm.
A tak nám vznikne malý cvik - výhodou je, že se nám neztratí, špendlík může z látky sklouznout, křída se může smazat, ale nástřih zůstane na svém místě hezky vidět.
Když si tímto způsobem připravíme cvik na středu předního dílu i na středu podsádky, můžeme tyto díly k sobě přesně složit. Lícem k líci.
Stejným způsobem si uděláme cvik i na středu zadního dílu, na který složíme šev podsádky. Nástřih v zadním dílu složíme ke švu podsádky. Na podsádce máme dále podle papírového střihu také další značky a ty nám naznačují návaznost na raglánové švy. Díky všem těm značkám můžeme podsádku do výstřihu všít velmi přesně a díky tomu bude výsledek perfektní.
V rukávech je přišpendlení podsádky nejtěžší, protože je křivka lodičkového výstřihu právě v rukávech nejostřejší. Na první pohled to může vypadat, že je rukáv ve výstřihu delší než podsádka, ale není tomu tak. Toto klamné zdání vyplývá z toho, že jsou v rukávu křivky i po diagonálním směru a proto se v tomto místě díl velmi vytahuje. Naproti tomu podžehlená podsádka může působit menším dojmem. Chce to jen trochu trpělivosti a pečlivého špendlení a jistě se vám to povede.
Podsádku přišijeme po celém obvodu výstřihu, volný konec řetízku zatáhneme pod smyčky.
Pro perfektní efekt podsádky: Aby podsádka při nošení nevylézala z výstřihu nebo nevykukovala, je dobré ji proštepovat a to následovně. Švový přídavek ve výstřihu sežehlíme po celém obvodu směrem do podsádky.
Na obrázku je směr sežehlených švových přídavků do podsádky naznačený přichycením špendlíkem.
Podsádku po celém obvodu prošijeme tak, abychom při šití prošili i sežehlené švové přídavky.
Díky tomu nám podsádka bude držet na správném místě a bude mít menší tendenci se vyrolovat z výstřihu ven. Podsádku také vřele doporučuji bodově přichytit drobným ručním stehem ve všech čtyřech raglánových švech. Díky tomu bude podsádka vždy na svém místě.
Nezapomeňte na žehlení: Podsádku i celý výstřih nezapomeňte pečlivě přežehlit. U to je jedna z věcí, která pomůže krásnému tvaru výstřihu a podsádku usadí.
3.2 Výstřih zakončený proužkem úpletu
Výstřih lze také lemovat úzkým proužkem úpletu. Proužek by měl být široký 2 - 3,5 cm. Přeložíme jej podélně na půl a do výstřihu všijeme na overlocku nebo na obyčejném stroji pružným stehem
3.3 Výstřih jednoduše podehnutý
Výstřih můžete také velmi jednoduše podehnout do rubu. Jak na šití jsem popsala a nafotila v tomto článku...
Jak nejjednodušeji zakončit výstřih:
4. Začištění rukávů
4.1 Zakončení rukávů - klasický způsob (podehnutí)
Střižní okraj rukávu si začistíme. Dále pokračujeme společně se zakončením spodního lemu (viz. o kousek níže)
Protože jsou rukávy úzké, je možné rovnou také délku rukávu podehnout do rubu za 3 cm a rukáv prošít pružným stehem na stroji. Tím zakončíme celou délku rukávu a nebudeme muset následně u stroje složitě manipulovat s velmi malým průměrem konce rukávu.
4.2 Zakončení rukávů - manžety
Abychom mohli do rukávu všít manžety, je potřeba střih nejprve malinko upravit. Ve střihu je na rukávu zanesena koncová záložka. Manžetu na rukávu budeme mít 5 cm širokou, proto je potřeba délku rukávu na střihu zkrátit o 5 cm (musíme měřit od okraje rukávu, nikoliv od švové záložky). Tímto způsobem jsem si vyznačíme zkrácení rukávu po celé spodní délce střihového dílce. V tomto místě spodní část papírového střihu rukávu ohneme. Papírový střih si napolohujeme na látku. Pokud máme střih se švovými přídavky, stříháme podél papírového střihu v rukávových švech a ve spodní části přidáme 1 cm švový přídavek na dolní kraj, kde budeme našívat manžetu. Jestliže máme střih bez švových přídavků, přidáme klasicky švové přídavky kolem celého papírového střihu. Dále si připravíme 2 manžety. Z úpletu si vystřihneme dva obdélníky (nezapomeneme, že musí pružit po délce). Šířka manžety bude cca o 2,5 cm kratší než šířka spodního okraje rukávu. Výška manžety bude 2 x 5 cm (požadovaná šířka manžety) + 2 cm na švové přídavky, tedy celkem 12 cm.
Manžety si přeložíme na polovinu a sešijeme. Malými cviky (nástřihy) si označíme polovinu šířky manžety. Doporučuji si cviky udělat na obou stranách. Cviky si uděláme i na spodních okrajích rukávů. Manžety si složíme na polovinu do tvaru “tunelu”, lícem ven. Cviky leží na sobě. Členící šev manžety také leží složený na sobě. Manžetu vložíme do rukávu, který je otočený naruby. Manžeta tedy leží lícem k líci rukávu. Členící švy složíme k sobě a sešpendlíme. Záložka rukávového švu směřuje na druhou stranu, než směřují švové záložky manžety. Také na sebe složíme značky, tedy cviky, a našpendlíme.
Manžetu všijeme do rukávu, doporučuji šít takto uvnitř rukávu, aby se vám s látkami co nejsnáze manipulovalo. Manžetu v rukávu zlehka a plynule natahujeme, aby se rovnoměrně všila do rukávu. Když se dostaneme na začátek šití, odšijeme ještě cca 1 – 2 cm přes původní šev, poté zastavíme. Zvedneme patku a látku otočíme pryč od směru šití. Patku zase položíme a odšijeme kousek, aby nám vznikl řetízek. Díky tomuto způsobu zakončování budou švy uvnitř rukávu hezké a nevzniknou nám tak nevzhledné dlouhé výjezdy overlocku z látky. Volný konec řetízku zatáhneme velkou tupou jehlou nebo malým háčkem pod smyčky.
5. Boční a rukávový šev
Tričko (nebo šaty) otočíme na ruby a sešijeme v jednom kroku rukávový i boční šev. Stejně tak postupujeme i na druhé straně oděvu.
6. Zakončení délek
Začistíme také spodní okraj trička nebo šatů. Volné konce řetízků zatáhneme pod smyčky.
Nakonec podehneme délky (u rukávu i spodní délku oděvu) 3 cm do rubu a po celém obvodu našpendlíme.
Lem rukávu i spodní lem prošijeme cca 2,5 cm od od kraje pružným stehem (např. tříkrokým rovnostehem, dvojjehlou, tříkrokým cikcakem apod.). Šijeme z lícově strany.
Zvládli jsme to
A teď už máme tričko nebo šaty hotové! Šlo to rychle, že ano?!
Níže je ještě foto galerie triček a šatů, které jsem šila podle zmíněných dvou střihů a na které jsem použila všechny techniky z tohoto návodu.
Pokud se vám dnešní návod nebo mé výrobky líbí, dejte mi o tom prosím vědět dole pod článkem v komentáři. Budu ráda za každou zprávu. Mějte se krásně, Peťa
Abych docílila naváznosti pruhů na rukávech a předních a zadních dílech, musela jsem trochu čarovat se střihem, ale nakonec se povedlo a myslím, že tričko vypadá daleko lépe, než by vypadalo, kdyby pruhy na sebe nenavazovaly.
Lodičkový výstřih jsem lemovala úzkým proužkem střiženým ze stejného úpletu, Proužek jsem schválně střihla pouze 2 cm široký, přeložila jsem jej podélně na půl a do výstřihu všila na overlocku za šíři 0,5 cm, takže výsledná (viditelná) šířka lemu je pouze půl centimetru. Chtěla jsem tím docílit co nejjemnějšího zakončení lemu a zároveň jsem nechtěla používat podsádku, protože je tento úplet opravdu hodně jemný, tak aby se při všívání podsádky výstřih nikde nezvlnil a také aby se podsádka kolem výstřihu neproznačovala.
Toto tričko je ušité z bavlněného úpletu s elastanem. Na rukávy jsem použila klasický černý úplet – také bavlna a elastan. Pokud budete kombinovat dvě látky tak jako já, měli byste dodržovat pravidlo o jednotnosti materiálu – aby obě látky měly stejné složení, tím pádem se při nošení i praní chovaly stejně.
Toto tričko jsem ušila s malou obměnou, oproti původní verzi, ve které je tričko začištěné podsádkou, jsem výstřih zakončila tím nejjednodušším způsobem - podehnutím. Návod jak postupovat najdete tady:
Jak olemovat průkrčník
– nejjednodušší způsob
Rukávy jsem zakončila manžetami (širšími pruhy úpletu).
Jednoduchým zvolením o 1 velikost většího střihu jsem podle stejných střihů ušila také polopřiléhavé mikiny, domácí mikinošaty apod. Nezapomeňte, fantazii se meze nekladou a šít je potřeba především s láskou! ♡
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.