Pokud máte doma malého umělce jako my, tak se vám určitě bude hodit střih na malířskou zástěru / košili. Terulka moc ráda maluje a vyrábí a proto si prozíravě od Ježíška přála malířský stojan a akvarelové barvy. Protože jsme si pod stromeček i dárky navzájem vyráběli, abychom jich měli více, napadlo mě, že bych Terulčin umělecký set mohla doplnit. A tak vznikla jednoduchá košile (halena, zástěra), v našem podání rozuměj malířský plášť. Když Terulka nastupovala před lety do školky, dívala jsem se po malířských zástěrkách v obchodech a byla to na můj vkus dost hrůza. Většinou plastové / gumové přeblázněné barevné cosi, co ani od pohledu nemohlo dítěti pohodlně sedět. Když Terulka před pár lety začala chodit na výtvarné kroužky, všimla jsem si, že tam vyučující umělci nosí úplně jednoduché pracovní košile. A tak jsem si řekla, že je to přesně to, co hledám. A tak tedy konečně letos jedna taková malířská košile pro Terulku vznikla.
Malířská košile (zástěra)
Střih na dětskou košili
Jednoduchý střih na dětskou košili je vhodný na košile nebo haleny k běžnému nošení v prodloužené délce (délku můžete jednoduše zkrátit na klasickou košili) nebo např. na malířský plášť, pracovní zástěru nebo jinou výtvarnickou košili či halenu.
Střih na košili / malířský plášť můžete koupit zde: Střih na jednoduchou dětskou košili / halenu
Podívejte se i na další článek, ve kterém jsem podle tohoto střihu ušila naší Terulce kabátek:
Kreativní šití / jak ušít originální nakládané kapsy / střih na dětský kabátek
Návod jak ušít košili / halenu / zástěru:
Doporučený materiál:
Na klasickou jednoduchou košili (halenu) budeme potřebovat oděvní tkaninu. Na pracovní nebo malířskou košili se hodí obyčejné bavlněné plátno. To používám jako kaliko (na zkušební modely) a koupila jsem ho v obchodě Dumlatek.cz:
Pokud chcete podle tohoto střihu ušít tradiční košili na běžné nošení doporučuji měkké splývavé tkaniny, košilové látky jako např. bavlněný popelín, nebo příjemné americké bavlny.
Dále budeme potřebovat jednostranně nažehlovací výztuhy - do límečku a manžet nažehlovací plátno. Na podžehlení knoflíkové légy a případně na podžehlení spodních manžet a límce slabší jednostranně nažehlovací vliselín.
Postup šití:
Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme:
- 2x přední díl
- 1x zadní díl na přeložku (přehyb látky)
- 2x rukáv
- 2x límec
- 2x manžeta rukávu
- podle potřeby 2x kapsa náprsní nebo 2x klasická do pasu
Všechny potřebné značky zaneseme na látku z papírového střihu. U rukávu to je především značka pro vrchol rukávové hlavice a značka pro sesazení k přednímu dílu. Dále je potřeba nastřihnout podle papírového střihu légu. Léga bývá u dětských velikostí většinou dlouhá kolem 8 - 12 cm. Záleží na tom, jak je rukáv úzký, jak dlouhé ruce dítě má apod. Nástřih pro légu střihněte podle papírového střihu. Rovnou si můžete naznačit i umístění skladů vedle légy, to ale můžete udělat i později, a rukáv kolem manžety navolnit podle potřeby pro konkrétní osobu.
Vyztužení
Klasické košile je vždy potřeba pečlivě vyztužit. Výztuhy není radno podceňovat. U košile se vyztuže většinou dvěma typy výztuh - obě jsou jednostranně nažehlovací.
Tenký jednostranně nažehlovací vlizelín (k zakoupení např. zde: Lepící vlizelín):
První výztuhou je klasický slabší vlizelín, kterým podlepíme u obou předních dílů knoflíkovou légu (za 4 cm široký pruh) - dáme si pozor, abychom přední díly zpracovávali zrcadlově, abychom neměli později dva levé přední díly nebo jen dva pravé přední díly. Slabším vlizelínem také podlepíme 1x celý vrchový límec. Dále podžehlíme celé rukávové manžety a široké švové záložky nakládaných kapes.
Nažehlovací plátno
(Středně silné nažehlovací plátno, které je vhodné na dětské a dámské košile můžete zakoupit např. zde: Lepící plátno. Silné nažehlovací plátno, které používám do pánských košil a do sak jsem bohužel v žádném českém e-shopu nenašla, kupuji ho tedy pouze v kamenné prodejně u nás v Liberci - obchod Šicí centrum Martina.)
Nažehlovacím plátnem vyztužíme spodní límec a poloviny rukávových manžet.
Spodním límcem rozumíme tu část límce, která je při nošení vespodu - leží na košili. Vrchovým límcem se má na mysli druhá část límce, která je při nošení naopak nahoře - směrem k našemu obličeji.
Návod jak ušít košili - nakládané kapsy
Jako první si odšijeme nakládané kapsy. Záložku máme podžehlenou, všechny střižní okraje začistíme. Horní střižní okraj podehneme do rubu (v závislosti na šířce švové záložky, v mém případě za 3 cm) a prošijeme.
Nakládané kapsy si vystehujeme tak, že švové přídavky u zbylých tří stran podehneme za 1 cm do rubu.
Na předních dílech si podle papírovém střihu označíme umístění kapes a do těchto míst nakládané kapsy nastehujeme.
Návod jak ušít košili - knoflíková léga
Přední díly máme v knoflíkové léze podžehlené za 4 cm. Střižní okraj začistíme.
Zaentlovaný okraj podehneme za 3 cm do rubu a našpendlíme.
Stejným způsobem si vypracujeme i druhý přední díl.
Rovnou si také můžeme našpendlit límec - špendlíme k sobě dvě krátké strany a jednu dlouhou - rovnou.
Knoflíkové légy prošijeme.
Návod jak ušít košili - náramenice (ramenní švy)
Přes zadní díl položíme oba přední díly, ty jsou k zadnímu dílu lícem k líci. Sešijeme ramenní švy a švové přídavky začistíme.
Košili otočíme na líc, náramenice přežehlíme tak, aby švové záložky směřovaly do zadního dílu. Z lícove strany košile náramenice proštepujeme v zadním dílu za 0,5 cm, takže prošijeme i sežehlené švové přídavky. Tím šev zastabilizujeme a zároveň zploštíme.
Návod jak ušít košili - příprava límce
Teď si můžeme připravit límec. Ten si podle našpendlených třech stran sešijeme. Rohy odstřihneme a doporučuji si také vystupňovat švové záložky. U spodního límce sestřihneme švový přídavek na poloviční šíři, takže po otočení límce na líc nebudou nikde žádné boule ani nerovnosti z přebytku látky. Také se nám po přežehlení nebude švová záložka proznačovat do líce.
(Více tipů z tradiční krejčoviny najdete například v tomto článku: Střih a návod na dámskou sukni + 6 tipů z tradiční krejčoviny)
Límec otočíme na líc. Okraj límce "vymneme", aby nám spodní límec nevykukoval a límec vystehujeme. Poté ho pečlivě přežehlíme.
Návod jak ušít košili - légy na rukávech
Zpracovat légy u rukávů doporučuji ještě předtím, než jsou rukávy našité ke košili. Bude se vám tak snadněji pracovat, než kdybyste měli ve stroji manipulovat s celou košilí.
Jako první si připravíme pomocné obdélníčky na légy. Délka menších obdélníčků by měla být stejná nebo o 1 cm delší než je nastřižený rozparek na rukávu, šířka je pak 4 cm. U větších obdélníčků bude šířka 6 cm a délka bude o 4 cm delší než u menších obdélníčků. U mě to tedy vychází na dva menší obdélníky 4 x 11 cm a dva větší obdélníky 6 x 15 cm.
Rukáv si před sebe položíme rubem nahoru. Přes něj položíme k nástřihu menší obdélník tak, že leží lícem k rubu rukávu. Obdélníček je na straně, která je blíž k rukávovému švu. Za 1 cm od nastřižení přišijeme obdélníček k rukávu.
Obdélníček vytočíme lícem k nám a přežehlíme.
Nyní si rukáv otočíme lícovou stranou nahoru a obdélníček prostrčíme nastřihnutím, takže se nám dostane do líce rukávu. Takhle to tedy vypadá z lícové strany:
A takhle to vypadá z rubové strany:
Rukáv tedy máme lícovou stranou k nám, obdélníček je prostrčený prostřihem a jeho volnou dlouhou stranu zahneme za 1 cm.
Zahnutou stranu ještě jednou přehneme (takže to máme dvakrát zahnuté) a takto olemujeme jednu stranu průstřihu. Našpendlíme, ideálně i nastehujeme, a lemování průstřihu prošijeme.
Nyní odšijeme druhou stranu légy. Na lícovou stranu rukávu položíme velký obdélník lícovou stranou k líci rukávu.
Obdélník našijeme k průstřihu za 1 cm. Šijeme od vrcholu prostřihnutí ke spodnímu okraji rukávu, nikoliv po celé délce obdélníku. Švový přídavek v průstřihu rukávu si za 1 cm nastřihneme.
Rukáv otočíme rubovou stranou k nám. Velký obdélník protáhneme průstřihem do rubu rukávu (díky malému nástřihu u vrcholu průstřihu to jde snadno).
Dlouhou stranu obdélníku v horní části ohneme za 1 cm.
Druhou dlouhou stranu také zahneme za 1 cm - po celé její délce.
Horní část dlouhého obdélníku složíme na polovinu, takže se horní okraj dotýká vrcholu průstřihu.
Nyní celý obdélník ještě podélně přehneme na polovinu, našpendlíme.
v rukávu si označíme,kde končí průstřih, tedy i lemování druhé strany průstřihu (u mě je to zelený špendlík).
Celou druhou stranu légy si prošijeme za cca 1 - 2 mm.
Šijeme až k podehnutému konci légy, jehlu necháme zapíchnutou v látce a otočíme.
Prošijeme také krátkou stranu légy.
Poté šijeme na druhé straně až ke značce.
Došijeme cca 2 mm přes značku.
Jehlu opět necháme zapíchnutou v látce a otočíme. Prošijeme tak, že nám vznikne nad vrcholem průstřihu malý obdélník nebo čtverec.
Návod jak ušít košili - našití rukávů
Nyní si pomocí dvou paralelních stehů navolníme rukávovou hlavici. Šijeme dlouhým stehem, napětí spodní nitě máme povolené co nejvíc nám to stroj umožní.
Nejprve si našpendlíme obě strany rukávu v podpaží a ve středu rukávové hlavice, pak si našpendlíme oblouky v podpaží - v těchto místech rukáv nikdy nenavolňujeme.
Pomocí tahání nití můžeme rukávovu hlavici navolnit a ta nám půjde dobře do otevřeného průramku všít. Došpendlíme zbývají části rukávové hlavice.
Rukáv všijeme a začistíme.
Z lícové strany můžeme rukáv v průramku proštepovat. Postupuje se tak že švové přídavky sežehlíme do předního a zadního dílu. Štepujeme tak, že šijeme po předním a zadním dílu, cca 0,5 cm od švu - tím zachytíme i švový přídavek v rubové straně. Šev je tak celkově pevnější a plošší.
Návod jak ušít košili - rukávové a boční švy
Nyní si v návaznosti sešijeme rukávové a boční švy. Ty také začistíme.
Můžeme rovnou zaentlovat také spodní střižní okraj. Tady si ponecháme delší řetízky (pokud šijeme na overlocku) a ty zatáhneme pod smyčky.
Boční a rukávové švy můžeme proštepovat. U dámských i pánských košil a halenek se to běžně dělá, aby byl šev plochý. U dětského oděvu budete mít možná problém s manipulací, jelikož u úzkých rukávů to jde skutečně ztuha. Štepování se provádí opět z lícové strany oděvu. Švové záložky směřují do zadního dílu a štepujeme tak v zadním dílu a v zadní části rukávu za 0,5 cm od švu.
Návod jak ušít košili - rukávové manžety
Od širší strany légy si umístíme špendlíky jako značky tak, že první leží 1 cm od légy, druhý leží 1,5 cm od prvního špendlíku, třetí leží 1 cm od druhého špendlíku a čtvrtý leží 1,5 cm od třetího.
Začínáme od rukávu směrem k léze. Složíme záhyb tak, že poslední špendlík umístíme na předposlední.
Našpendlíme.
Poté dáme druhý špendlík na první a opět našpendlíme. Záhyby jsou tedy za 1,5 cm a směřují od rukávu směrem k léze.
Změříme si obvod spodního okraje, včetně lég.
Délku rukávové manžety případně podle doměřené spodní šířky rukávu doupravíme. Délka manžety je obvod (spodní šířka) rukávu + 2,4 cm (2 cm na švové přídavky a 4 mm navíc, aby manžeta mohla spodní okraj rukávu snadno pojmout).
Manžetu složíme podélně na polovinu, lícem dovnitř. Sešpendlíme si kratší strany.
Kratší strany manžet sešijeme, odstřihneme rohy a opět vystupňujeme švové přídavky.
Manžetu si položíme lícovou stranou, kde je silněji podžehlená, k líci rukávu.
Manžetu pouze po té silně ji podžehlené straně našpendlíme k rukávu. Špendlíme od jedné části légy k druhé.
U légy si ponecháme cca 2 mm přesah manžety, aby se nám ta později dobře otáčela.
Nyní si takto silně podžehlenou část manžety k rukávu přišijeme. Šijeme od jednoho okraje manžety k druhému okraji.
Přes sklady doporučuji šít i přes špendlíky, aby se vám při jejich vyndavání sklady nepohnuly.
Máme tedy všitou lícovou stranu manžety k rukávu.
Švové záložky si složíme tak, že směřují směrem do manžety.
Přes takto složené švové záložky si položíme podehnutou stranu manžety (okraj podehneme za cca 1 cm).
Vystehujeme.
Z lícové strany si manžetu po celém obvodu proštěpujeme.
Návod jak ušít košili - límec
Obdobným způsobem jako manžety si vypracujeme také límec. Vrchový límec (ten slaběji podžehlený) si našpendlíme do rubové strany průkrčníku.
Vrchový límec našijeme.
V předních dílech a v zadním dílu si švové přídavky v průkrčníku nastřihneme, aby průkrčník u krku netáhnul. švový přídavek v předních dílech a v zadním dílu také doporučuji sestřihnout na poloviční šířku.
Spodní límec si nastehujeme do průkrčníku - střižní okraj podehneme 1 cm do rubu límce a takto přiložíme k průkrčníku, vystehujeme.
Košili si otočíme naruby, takže vrchový límec leží směrem k nám. Po celém obvodu si ho za 0,5 cm proštepujeme.
Návod jak ušít košili - spodní lem
Spodní lem košile si podehneme do rubu v závislosti na šířce zvolených švových přídavků (většinou to bývají 3 cm). Prošijeme.
Návod jak ušít košili - kapsy
Nyní zbývá ověřit vhodné umístění kapes. Pokud jsou umístěné tak, že nám to vyhovuje, našijeme je.
U průhmatů kapes se odšívají uzávěrky nebo malé trojúhelníčky.
Podrobný návod a více info najdete např. v mém video návodu Jak ušít kalhoty krok za krokem:
Návod jak ušít košili - knoflíkové dírky, knoflíky
Nakonec už jen odšijeme knoflíkové dírky na manžetách i na knoflíkové léze v předním dílu.
Knoflíkovou dírku umísťujeme do středu manžety, cca 1 cm od okraje (záleží na velikosti knoflíku - ten by nikdy neměl přečuhovat mimo manžetu).
Ideálně přímo na postavě odměříme vhodné umístění první knoflíkové dírky, by nebyla košile příliš upnutá ani příliš otevřená. U tohoto typu košile a u dětských velikostí je vhodné umístění přibližně mezi 5 - 8 cm od límce.
Podle velikosti knoflíků odměříme a rozvrhneme jejich umístění.
Přibližně 13 - 15 cm od spodního lemu knoflíky již u prodloužené košile (pláště) nejsou potřeba.
Knoflíkové dírky na léze šijeme přesně do jejího středu a musí být od sebe na milimetr stejně vzdálené. Doporučuji se šít najednou, bez odstřihování nití, jde to rychleji a pošetříte nit. :)
Pak už jen našijete knoflíky a je to!
Střih na košili / malířský plášť můžete koupit zde: Střih na jednoduchou dětskou košili / halenu
Mějte se hezky, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.