Peťa z Prošikulky.cz

26. 1. 2018

Potřebujete poradit jak ušít dětské nebo dámské legíny? Z čeho šít nebo máte jakékoliv jiné otázky týkající se střihu nebo šití legín či tepláků? Pak se neváhejte ptát v této sekci poradny. Doporučuji také přečíst tyto 2 podrobné články, které by vám mohli pomoct:

Mějte se hezky, Peťa

_petra_

26. 1. 2018

Dobrý den, chci se zeptat, u střihů je uvedená doporučená výška postavy 168 cm. A když je žena vyšší než 168 cm, tak se jen prodlouží délka nohavic? Nebo ještě něco se změní?

Peťa z Prošikulky.cz

26. 1. 2018

Dobrý den, stačí jen prodloužit délku nohavic. Přibližně v místě kolene rozstřihnete PD i ZD a posunete od sebe díly nohavic dle potřebného prodloužení. Tedy změříte si na ženě délku krokového švu (od rozkroku ke kotníku) a tuto nameřeneou délku potřebujete nanést na krokový šev na střihu. Pokud byste neprodlužovala v místě kolene ale u spodního lemu nohavice, celá nohavice by se hodně zúžila a poté by na noze škrtila. Mějte se hezky, Peťa

t.kostelnikova

16. 2. 2018

Dobrý den,

mám dotaz ohledně střihu na dámské sportovní legíny: ty kolečka na jednotlivých dílech se mají překrývat? Asi tomu dobře nerozumím :( v návodu se píše srovnejte vždy stejné body na sebe.

díky za odpověď

Terka

Peťa z Prošikulky.cz

16. 2. 2018

Dobrý večer Terko, ano, sportovní legíny jsou ještě konstruované postaru... Tam prosím složte kruhy na sebe :) Mějte se hezky, Peťa

eli.typltova

17. 2. 2018

Dobrý den,
při nošení legín dceři pravidelně praskají sedové švy. Předpokládám, že mám špatně nastavený overlock. Můžete mi prosím poradit, jak nastavit nit, případně čím to může být?
Děkuji
Eliška

Peťa z Prošikulky.cz

18. 2. 2018

Dobrý den Eliško, sedový šev praská, pokud je zvolený steh málo pružný. Pokud šijete na overlocku, doporučuji upravit napětí nití, které jsou do jehel. Mějte se hezky, Peťa

m.knotova

14. 3. 2018

Dobrý den,

potřebovala bych poradit. Ve střihu pro legíny jsou rozděleny přední a zadní díl, ve videu a návodu máte elegantnější řešení, že máte přední a zadní díl v jednom kusu. Mohu si připravit zadní a přední díl, položit je vedle sebe a udělat z toho jeden střih pro jednu nohavici a nebo se to takto vyřešit nemůže? Pokud to píšu jako tatar... můj dotaz zní, jakým způsobem mohu z dvou dílů udělat jeden :)

Děkuji.

Mirka

Peťa z Prošikulky.cz

14. 3. 2018

Dobrý den Mirko, u dámských legín vždy doporučuji mít střih kde jsou přední a zadní díl zvlášť. Když se na oba díly podíváte a složíte je bočními švy vedle sebe, pak uvidíte, že u pasu je jakoby vykrojený klín. Ve skutečnosti je to přenesený pasový záševek, protože my ženy jsme tvarované a máme rozdíl mezi obvodem pasu a obvodem boků, narozdíl od dětí, u nichž rozdíl mezi pasem a boky není tak velký, proto mohou mít legíny z jednoho dílu (pd a zd). Pokud ale nechcete, aby se Vám v oblasti bříška legíny krabatily nebo dělaly různé podivné kapsy, pak si zbytečně práci nezjednodušujte a doporučuji střih ponechat ve dvou dílech - přední a zadní zvlášť. Pokud byste přeci jen trvala na tom, že chcete mít přední a zadní díl v jednom kuse (např. kvůli vzoru), pak položíte přední a zadní díl vedle sebe tak, aby se boční švy od konců nohavic hezky stýkaly. U pasu Vám vnikne záševek, který buď můžete odšít, jako klasický záševek, nebo ho prostě ponechat a pas potom více stáhnout gumou, protože šířku pasu díky složenému střihu rozšíříte. Kdyby bylo cokoliv nejasného, kdykoliv opět napište... Mějte se hezky :) Peťa

m.knotova

14. 3. 2018

Aha, tak už je mi to jasné. Zmátlo mě, že v návodu (zrychleném) pro pruhaté legíny máte i pro dospěláky jeden díl. Teď už je mi vše jasné, tak jen brzo odejít z práce a bude zábava.

Děkuji za vysvětlení.

Mirka

Peťa z Prošikulky.cz

14. 3. 2018

Jasně, ona ta zrychlená metoda je šitá na dětských legínách, ale jak je máme s dcerou stejné, tak je to matoucí... kdyby cokoliv, zase se ozvěte :) Mějte se krásně, Peťa

klaraha55

22. 10. 2018

Dobrý den,
potřebovala bych poradit, vystřihla jsem si střih a teď nevím kde odstřihnout pásek.. vel. 98
Děkuji za odpověď :)

Peťa z Prošikulky.cz

22. 10. 2018

Dobrý den Kláro, pásek se neodstříhává. Střih vystřihněte podle plné čáry, po přerušované linii poté pásek jednoduše podehnete do rubu a prošijete. Mějte se hezky, Peťa

sklarfrantisek

25. 2. 2019

Dobrý den Peťo, já se také zeptám na pásek. Pokud bych jej chtěl mít zvlášť jako je ve videonávodu na dětské legíny, kolik prosím mám ubrat na výšce pasu, který je označen na střihu? Po linii zahnutí nebo ještě jednou tolik? Jde mi o našívání pásku na overlocku bez vložené gumy, kterou navleču po odšití. A jak vysoký prosím máte pásek ve videu? Děkuji moc. František S.

Peťa z Prošikulky.cz

25. 2. 2019

Dobrý den, výška pásku se volí podle šíře gumy. Já používám 3 cm širokou gumu, takže šířka pasového límce je: 2*3 + 2 (na švový přídavek) + 1 (na volnost při přehýbání látky) = 9 cm Výška hotového (přehnutého) pasového límce je pak 3,5 - 4 cm U střihu na legíny musíte odebrat 2x zaznačený pásek, protože pásek vznikne na přehybu látky. Hezký den, Peťa

Pavla P.

29. 3. 2021

Ahoj Peťo.
Prosím Vás o radu ☺️
Yoga leginy a velikost. Normálně velikost L, u vás 38. Mám si opravdu střihnout velikost 38, nebo raději 36? Material mám termolycru a legínovinu. Moc díky 👍
Aby nebyly plandavé, ale pěkně obtažené. Moc díky, hezký den

Peťa z Prošikulky.cz

30. 3. 2021

Dobrý den Pavlo,

určitě se držte tabulky velikostí. Pokud Vám dle obvodu boků vychází velikost 38, pak střihněte tu. Jestli jste mezi velikostmi, nebo těsně pod velikostí 38, pak střihněte velikost 36. Nicméně, legíny můžete zúžit kdykoliv. V opačném případě už je to horší. :)

Hezký den, Peťa

Pavla P.

30. 3. 2021

Tak to máte pravdu, moc díky za odpověď :-)

Jana H.

15. 4. 2021

Dobrý den,
zvažuji nákup střihu YOGA a chtěla bych se zeptat na velikost obvodu lýtka u velikostí 50/52?
Předem moc děkuji

Peťa z Prošikulky.cz

19. 4. 2021

Dobrý den Jano,

u střihu na dámské legíny YOGA je kolenní šířka výrobku 40 cm (nikoliv tělesný rozměr). Celkově se střih od sedové šíře plynule zužuje ke kotníkům. Šířkové rozměry kolem stehna či lýtka si však dle potřeby můžete velmi jednoduše upravit. Záleží také velmi na použitém materiálu a jeho míře elasticity.

Hezký den, Peťa

Peťa z Prošikulky.cz

24. 5. 2021

Tento dotaz byl zkopírován z e-mailu, aby zde v Poradně spolu s odpovědí zůstal veřejně přístupný pro všechny, kteří řeší stejný problém.

Dobrý den, Peti,

Vase leginy jsou super, ale mam porad problem s pasem. At pouziji jakoukoliv latku (naplet, uplet, teplak) pas se pri noseni vytahne a padaji a kdyz dam gumu, tak me moc skrti. Nemate nejakou radu, jak spravne vypocitat delku pasu? Napriklad, ze kdyz je v latce 8% elastanu, tak se vypocita obvod pasu x 0.8 nebo neco jineho, prosim?

Predem velice dekuji.

S pozdravem a přáním krásného dne, Vase verna svadlenka Terka

Peťa z Prošikulky.cz

24. 5. 2021

Dobrý den Terko,

lem do pasu legín se vždy dává v určitém poměru k obvodu pasové šířky předního a zadního dílu, obvykle je to hodnota 0,75x - 0,85x. Vždy však musí být kratší než je pasová šíře legín a také kratší, než je Váš obvod pasu - aby lem držel a nesjížděl. Čím je lem širší, tím kratší náplet v délce musíme střihnout. Doporučuji vycházet ze dvou rozměrů: obvod pasové šířky výrobku (na legínách změříte, jaký je obvod pasu ve Vaší velikosti) a obvod Vašeho skutečného pasu na těle. Dejme příklad, obvod Vašeho pasu (tělesný rozměr) je 70 cm, pasová šíře legín je 80 cm. Pokud bychom vycházely z výpočtu 80*0,8, pak nám vyjde hodnota 64cm. Když si tento výsledek porovnáme s Vaším pasem (70 cm), pak to vychází, že by lem byl o cca 6 cm kratší. Což odpovídá přibližně správně zvolené délce, aby se lem nevytáhnul a držel Vám dobře.

V tomto případě by se mi výchozí délka lemu 64 cm zdála jako dobrý odrazový můstek. Pokud použijete na lem velmi tuhou látku (př. extrémně silný žebrovaný náplet s malým množstvím elastanu), můžete vycházet z délky lemu např. o 2 cm delším (66 cm). Jestliže naopak použijete slabý a velmi pružný materiál (př. bavlněný úplet s vysokým podílem elastanu, nad 5% nebo např. sportovní úplet, plavkovina apod.), pak můžete vycházet z dokonce např. o 2 cm kratšího lemu (62 cm).

Záleží tedy na poměru obvodů Vašeho sedu a pasu (u žen s vosím pasem se poměr ještě více snižuje) a hlavně na použitém materiálu.

Snad Vám to pomůže.

Mějte se hezky, Peťa