Jak jsem psala v posledním článku, tento střih mám v hlavě už od loňského podzimu, ale nedostatek času mě ke střihu pustil až letos. Na dnešek jsem pro vás připravila střih na dámské podzimní šaty a k nim i podrobný foto návod na šití šatů v klasické verzi. Dnes si podle tohoto střihu ušijeme elegantnější variantu - klasickou verzi šatů, kterou si spolu trochu ozvláštníme krásným kostkovaným vzorem.
Střih na dámské podzimní šaty
Střih na dámské zimní šaty (nebo zimní :) ) můžete pořídit tady: Střih na dámské podzimní šaty LUCKY YOU
Máte strach, že si nebudete vědět rady, jak dát papírový střih dohromady? Pak se podívejte na tento článek, ve kterém zjistíte, že je to hračka: Jak slepit papírový střih - snadno a rychle.
Tento střih je možné zakoupit i v tištěné verzi:
Doporučený materiál:
Nádherně hebkou teplou pleteninu mám z obchodu Dumlatek.cz a vy ji můžete koupit tady:
Střih na šaty je konstruovaný pro středně silné pružné látky. Použít můžete například tyto látky:
- elastický fleece
- semišový úplet (Nicky velur)
- svetrovina
- pružná teplákovina (pozor na počesané teplákoviny, některé nebývají elastické)
- pružná umělá kožešina (je dobré při nákupu po internetu u prodejce vždy ověřit, jestli je látka pružná nebo ne, občas se to z popisku ani složení nedozvíte)
- použít by šel i warmkeeper (alpenfleece)
Do límce můžete, ale také nemusíte umístit knoflíky. Do límce se hodí 4 kusy knoflíků o velikosti 20 mm. Na rukávu jsou knoflíky pouze našity jako dekorace (nejsou funkční). Na rukávy budete potřebovat celkem 8 knoflíků velkých cca 15 mm.
Límec a kapsy jsou také podžehleny slabší jednostranně nažehlovací vliselínovou výztuhou. Pokud budete šaty podšívkovat a vrchovou látku máte trčavější, můžete do náramenice dát i slabší ramenní vycpávky
Návod na šaty s podšívkou najdete tady:
Doporučení
Šaty jsem šila částečně na overlocku a částečně na klasickém stroji. Pokud overlock nemáte, šaty můžete hravě zvládnout i tak, stačí se držet několika jednoduchý pravidel:
Šití pružných látek na obyčejném stroji - 4 kroky k dosažení skvělých výsledků
Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme:
- 1x přední díl na přeložku (přehyb látky)
- 1x zadní díl na přeložku
- 2x rukáv
- 1x vrchní límec a 1x spodní límec (případně 2x límec, pokud je z obou stran límce stejná látka)
- 2x kapsový díl celý
- 2x kapsový díl s průhmatem
- (Můj tip: Já ráda stříhám kapsové váčky 4x celé, namísto 2x s průhmatem a 2x celé. Kapsový dílec našiji po tvaru průhmatu k přednímu dílu a teprve potom odstřihnu průhmat zároveň na předním dílu i na kapsovém dílci.)
Střihová příloha také obsahuje střihový dílec na spodní lem a manžety rukávů. U této základní verze střihu na dámské podzimní šaty manžety ani spodní lem nešijeme.
Střihové dílce jsou ve dvou variantách - se švovými přídavky a bez švových přídavků. Střih si k šití vyberete jaký chcete, podle toho, s čím se vám lépe pracuje. Pokud používáme střihové dílce se švovými přídavky, tak u předního a zadního dílu i rukávu je švová záložka spodního lemu 1 cm. Tato švová záložka počítá s našíváním spodního lemu / manžety. V této variantě šatů, které spolu ušijeme dnes, je potřeba si švovou záložku spodního lemu v předním i zadním díle a v rukávu střihnout větší - 3 - 4 cm.
Ještě než se do šití vrhnete, doporučuji k přečtení článek na téma jak polohovat střih na kostkovanou látku (v případě, že z ní právě šijete, tak jako já).
Jak ušít šaty krok za krokem - postup šití
Jako první je potřeba podžehlit kapsové dílce. Podžehlujeme kapsové dílce s průhmatem (jak už jsem psala výše "Já ráda stříhám kapsové váčky 4x celé, namísto 2x s průhmatem a 2x celé. Kapsový dílec našiji po tvaru průhmatu k přednímu dílu a teprve potom odstřihnu průhmat zároveň na předním dílu i na kapsovém dílci."
Pokud šijeme límec z nějaké splývavější látky, doporučuji podžehlit i oba dílce límce. Pokud šijeme z trčavější látky a chceme, aby límec působil nedbale, podžehlujeme pouze část, kde budou knoflíkové dírky a knoflíky (podžehlujeme oba límcové dílce - spodní i vrchní límec). Pokud máme trčavější látku a do límce nebudeme dělat knoflíky a knoflíkové dírky, pak není potřeba límec podžehlovat vůbec.
Jak ušít kapsy do bočního švu
Kapsový dílec (s průhmatem) si položíme lícem k líci na přední díl.
Pokud máme kostkovanou látku, je potřeba, aby vzor v bočním švu navazoval.
Kapsový dílec našijeme a švovou záložku kolem průhmatu sestřihneme na cca 0,5 cm, případně můžeme švovou záložku v oblouku i na několika místech nastřihnout, aby byla po otočení kapsa hezky rovná.
Po otočení kapsového dílce do rubu předního dílu zkontrolujeme sesazení vzoru.
Z lícové strany předního dílu by kapsový dílec neměl vůbec vykukovat.
Z rubu šatů je naopak cca 2 mm velká výpůstka.
Pečlivě přežehlíme. Průhmat můžeme pro lepší stabilitu proštepovat. (Na štepování se obecně používá trochu větší délka stehu a štepujeme přibližně na šíři patky - 7 mm.) Opět přežehlíme.
Celý spodní kapsový dílec s musíme z lícové strany dobře nastavit, aby vzor opět navazoval.
Aby se nám jednotlivé dílce po sobě neposouvali, můžeme kapsový dílec - celý sešpendlit s předním dílem.
V rubové straně oděvu si sešpendlíme kapsový váček (nešpendlíme k přednímu dílu, ale pouze kapsové dílce k sobě).
Sešijeme a přežehlíme kapsové váčky. Stejným způsobem si vypracujeme i druhou kapsu. Kapcové váčky zatím ještě ponecháme našpendlené k přednímu dílu.
Pokud máte s kapsami potíže, můžete se podívat na krátké video, kde je vidět, jak se kapsa do bočního švu šije: Jak ušít kapsu do bočního švu.
Náremenice, rukávy
Nyní si sešijeme přední a zadní díl k sobě v ramenních švech. Pokud jsme při polohování látky postupovali opravdu pečlivě, měl by být sesazený vzor i v náramenicích.
Do otevřeného průramku si našpendlíme rukáv. Rukáv by měl být mírně navolněný. U většiny látek asi nebude potřeba rukáv klasicky navolňovat (postup navolňování najdete třeba zde: Návod jak ušít dámskou halenku), protože rozdíl mezi délkou rukávové hlavice a obvod průramku je malý. Přesto byste si navolnění rukávu měli nějak rozvrhnout, aby byl rukáv navolněný správně - tedy především kolem vrcholu rukávové hlavice a u zadního dílu. Kolem podpaží by naopak neměl být navolněný vůbec.
Pokud se nechcete mordovat se spoustou špendlíků, nebo máte látku, která by klasické navolnění potřebovala, můžete zkusit rukávovou hlavici navolnit třeba i pomocí dvojitě navléklé stehovky. (Viz předchozí foto návod: Jak ušít zimní šaty)
Po našpendlení rukávu do průramku si otočte práci na líc a zkontrolujte, jak na sebe vzor navazuje - potkávat by se měl především v hrudní oblasti (kolem podpaží je to zbytečné a u vrcholu rukávové hlavice je to zase takřka nemožné).
Pokud by někde sesazení vzoru bylo potřebova poupravit, můžete to udělat změnou navolnění rukávové hlavice. Berte ale v potaz, že milimetrová odchylka od sesazení vzoru ve finále není tak důležitá jako to, aby rukáv dobře na postavě seděl.
Rukáv v předním dílu:
Rukáv v zadním dílu:
Velmi důležité ale je, aby byl vrchol rukávové hlavice (střed vzoru) opravdu na ramenním švu.
Boční a rukávové švy
Když rukáv sedí tak jak má a máme ho v otevřeném průramku našitý, můžeme se posunout dál. Nyní si sešijeme v návaznosti boční a rukávový šev. U vzorované látky je potřeba, aby především v bočním švu (ale i v rukávovém švu) vzor seděl co nejlépe to dovedeme. Kolem proužků jsem si tak vždycky umístila dva špendlíky, abych věděl, že tady mám dbát větší pozornosti při šití.
Po sešití opět zkontrolujeme, jestli je vzor sesazený. Přežehlíme.
Límec
Límec si sešijeme ze tří stran - jedna dlouhá a dvě krátké strany. Při stříhání límce bychom opět měli dbát na to, a aby byl vzor rozmístěný správně (symetricky nebo jiným způsobem vhodně - třeba u květinových vzorů) a střed límce (přehyb látky) by měl být v mém případě opět na pruhu.
Rohy u sešitých stran odstřihneme a límec otočíme na líc. Vyžehlíme a proštepujeme.
U nesešitého okraje necháme na obou stranách límce cca 2 cm neproštěpované.
Límec si položíme tak, aby byl vrchovou stranou (tou, která pak při nošení leží nahoře) k nám, nahoru (pokud šijeme kontrastní límec).
U kostkované látky je důležité aby se vzor na límci potkával se vzorem v předním i zadním díle co nejvíce je to možné a zároveň, aby byl do průkrčníku našitý rovnoměrně.
Začneme ve středu zadního dílu a středu spodního límce.
Rovnoměrně si našpendlíme celý spodní límec do průkrčníku.
Stranu, která bude při oblečených šatech nalevo, si k průkrčníku našpendlíme i s vrchovým límcem.
Přes tento kousek si našpendlíme zbylou část (druhou stranu) spodního límce.
Teď doporučuji šaty opatrně vyzkoušet a zhodnotit umístění límce. Dobře se podívejte hlavně na to, jak vypadá celkově vzor na límci, jestli někde něco neruší. Jednoduše jestli to vypadá dobře nebo ne. Je možné límec všít i asmetricky, jako je to třeba tady:
Nyní si límec všijeme. Všíváme pouze spodní límec. Jen v místě, kde se obě strany překrývají, je všitý i kousek vrchního límce.
Odšijeme celý spodní límec, na konci ponecháme přibližně 2 cm nedošité. V tomto místě nastřihneme švovou záložku našitého spodního i vrchního límce a předního dílu.
Švové záložky ohneme směrem dolů, do spodního límce.
Švovou záložku vrchního límce podehneme za cca 1 cm a našpendlíme ke švu.
A vrchní límec by měl krýt šev.
Vrchní límec si tímto způsobem našpendlíme po celém obvodu průkrčníku.
V rohu vrchového límce, který překrývá druhou stranu límce, musíme roh límce celý jakoby podehnout do rubu za 1 cm a vytvořit si tak růžek, který přichytíme drobným stehem přes část límce, která je vespodu.
Teď si vrchní límec do průkrčníku ručně všijeme. Doporučuji šít dvojitou nití a nit si navoskovat včelím voskem, aby se vám neuzlíkovala ani nezamotávala. Včelí vosk seženete určitě i u nás, klidně i od včelaře. Já jsem ho koupila v Merchant & Mills zde: Včelí vosk na nitě.
Ruční steh by měl být pevný, ale zároveň lehce pružný. Můžete použít například zadní steh, nebo perličkový, který mám nejraději a používám ho například na ruční všívání podšívek do luxusních kousků. V předním dílu uděláte cca 0,7 cm dlouhý steh, vypíchnete a naberete zároveň malý kousek vrchového límce. Nit vytáhnete.
Jehlu zapíchnete do předního dílu přesně v místě, kde vychází nit z vrchového límce a opět ušijete cca 0,7 cm dlouhý steh na jehož konci opět píchnete do vrchového límce. Tento steh je velmi pevný a zároveň prakticky neviditelný.
Spodní lem a lemy rukávů
Spodní lem i lemy rukávů jednoduše začistíme a podehneme 3 - 4 cm do rubu. Ohnutí by opět mělo přesně kopírovat nějakou vhodnou část vzoru a mělo by být po celém obvodu stejné. Podehnuté lemy nakonec prošijeme. Šijeme pružným stehem, abychom si zachovali vlastnosti látky.
Knoflíky a knoflíkové dírky
Jako poslední věcí jsou knoflíkové dírky a knoflíky. Na střihu je vyznačeno přibližné umístění knoflíkových dírek - to je vhodné pro 4 knoflíky o velikosti 2 cm. Pro jinou velikost knoflíků upravte vzdálenost mezi jednotlivými knoflíkovými dírkami, případně i jejich počet. Knoflíkové dírky šijeme v horizontálním směru.
Podle knoflíkových dírek si naznačíme umístění knoflíků, které si následně našijeme. Pokud nemáme knoflíky s nožičkou (ouškem), ale klasické dírkové, doporučuji šít volněji nebo přes párátko a omotáním nitě kolem našitého knoflíku si nožičku vytvořit.
Na ozdobu můžete knoflíky menších rozměrů (cca 1,5 cm) našít i na rukávy.
Na závěr ještě fotky toho, jak by vzor v ideálním případě navazovat i mezi límcem a předními a zadními díly.
A tím jsme se dostali nakonec dnešního dlouhatánského článku. Jestli jste dočetli až sem, tak klobouk dolů, bylo dneska fakt náročně, že ano. :)
Pokud máte chvilku, budu moc ráda, když mi pod článkem necháte komentář, jak se vám dnešní návod a nový střih líbí, případně jestli jste se dozvěděli něco nového.
A pokud vás minul poslední článek s mikinošaty šitými podle tohoto střihu, podívejte se na něj tady: PDF střih a návod na dámské mikinošaty
Mějte se krásně, Peťa
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.