Jak šít froté (aneb ušila jsem dámský župan)

Péťa  ·  8.9.2023  ·  4 minut čtení
Jak se šije froté, župan nejen do lázní
Jak se šije froté, župan nejen do lázní

Před pár dny jsem dokončila župan (nejen do lázní) na zakázku, který jsem šila z bambusového froté, a mám pro vás několik poznatků, jak se froté šije.

Na začátek si musíme říct, co to vlastně froté je. Froté je tkanina, ve které osnovní nitě vytvářejí v určitých sekvencích smyčky, kličky. Podle toho, jak jsou tyto smyčky vysoké a jak husté je jejich rozložení v tkanině, případně zda-li leží pouze nad nebo pouze pod základní plochou nebo jsou zároveň nad i pod základní plochou, poznáme, jak bude daný výrobek savý.

Nejjednodušším parametrem pro zjištění, jakou bude mít náš výrobek z froté savost, je zjištění gramáže froté. Čím je gramáž vyšší, tím hustěji jsou v základní ploše smyčky, případně i tím delší smyčky jsou. Tím pádem na sebe froté je schopné nasát více vody.

Jednoduše, když se v obchodě podívat na levné obyčejně ručníky, přes které je prakticky vidět, vezmete je do ruky a jsou lehoučké, pak věřte, že moc sát nebudou. Naproti tomu těžké hustě tkané froté bude sát výborně (vzpomeňte si například na těžké župany v hotelu nebo v bazénu).

Více o froté, např. proč je savé najdete v kategorii Druhy látek: Froté.

Jak se šije froté, župan nejen do lázní
Jak se šije froté, župan nejen do lázní

Takže teď už víme, jak froté vypadá a proč hezky saje vodu (tedy to kvalitní). A můžeme se dostat k tomu, jak se s froté šije. Představme si, že si před sebe položíme froté, tedy tkaninu se spoustou drobných smyček a střihneme do ní. Asi už správně tušíte, co se stane - všechny ty drobné smyčky podél linie našeho střihu se rozstřihnou a začnou vypadávat, látka se tedy třepí a hodně pelichá. Proto, než poprvé do froté střihnete, ukliďte si všechny věci, které nebudete nutně potřebovat, přes tiskárny, počítače apod. přehoďte nějakou látku, abyste je ochránili před mikroskopickým prachem, který při šití v místnosti poletuje a při šití froté obzvlášť. Také doporučuji vzít si na sebe nějaké domácí oblečení a vyhradit si na práci s froté dostatek času, abyste od práce nemuseli stále odbíhat a roznášet si tak zbytky smyček po bytě.

Poznatek první - froté nadělá hrozně moc nepořádku!

Jak se šije froté, župan nejen do lázní
Jak se šije froté, župan nejen do lázní

Z předchozího plyne, že lemy froté budeme muset pečlivě začistit, doporučuji overlock s nastavením hustého stehu, případně můžete kraje olemovat například šikmým proužkem. Pokud nemáte ani overlock ani šikmý proužek po ruce, můžete zkusit okraj látky dvakrát zahnout do rubu a pečlivě prošít na klasickém šicím stroji. Musíte ale dávat pozor na:

  • prošíváte hodně silnou látku, ve třech vrstvách - možná to váš stroj není schopný pojmout
  • šijete smyčkovou tkaninu, může se snadno zachytávat za zoubky spodního podavače, pokud máte i horní podavač, může se zachytávat i tam
  • díky předešlému bodu je možné, že vám stroj látku ani nebude chtít posouvat, případně se s ní bude prát a bude ji posouvat nerovnoměrně
Jak se šije froté, župan nejen do lázní
Jak se šije froté, župan nejen do lázní

Poznatek druhý - lemy je potřeba začistit, šití více vrstev na běžném šicím stroji může být obtížné, vždy je nutné na kousku froté vyzkoušet, jak si s ním váš stroj poradí.

Pokud šijete ručníky, utěrky nebo něco podobného, jednoduchého, nejspíš se vás tato informace nebude týkat. Pokud ale šijete například župan, nebo teplé zimní pyžámko, měli byste počítat s tím, že se i mistr tesař utne a budete muset třeba kousek šití párat. Pro případy, kdy se tedy šije něco "složitějšího", doporučuji šít kontrastní nití, můžete použít nějakou, která se bude k barvě vaší látky hodit, důležité ale je, aby byla na látce po prošití vidět. Nit se při šití schová mezi smyčky a je poměrně obtížné ji potom najít, natož vypárat. A proto, aby se vám nestalo, že budete hodinu lovit nit mezi smyčkami nebo místo nitě proševu vezmete páráčkem smyčku froté a zachytíte si ho, používejte raději kontrastní nit, pokud si stoprocentně v šití nevěříte.

Poznatek třetí - šití je i o párání, pro tyto případy je při šití froté vhodné používat kontrastní nit.

A jestli jste dočetli až sem, a stále se chystáte na šití froté, pak vám držím palce, nebojte se. Jen směle do toho! :)

Mějte se krásně,
Peťa

Informace k tomuto článku jsem čerpala zde:

Wikipedie.cz

Craftsy.com

MyLittleSecrets

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Komentáře

Iveta J. 18. 6. 2019

Dobrý den, klobouk dolů.. Já bych si na to netroufla. Asi bych to v půlce vzdala. Právě přemýšlím zda objednat pěkně teplý župan z eshopu nebo zda zadat zakázku.. Z eshopu jsem už několikrát objednala spodní prádlo a byla jsem vždy spokojena, tak zatím váhám skrz ten župan... :-) Iveta

Další články v kategorii